19.9 C
Bratislava
nedeľa, 23 júna, 2024

ŠTYRI najčastejšie príznaky ochorenia koronavírusom – poznáte ich?

Vedci po celom svete sa v tomto období ešte stále intenzívne venujú skúmaniu toho, aké všetky rôzne druhy príznakov sa môžu vyskytovať u osôb nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 spôsobujúcim ochorenie COVID-19.

Ich cieľom je tieto príznaky zdokumentovať a prispieť tak celkovo k včasnej diagnostike tohto ochorenia.

Štyri najčastejšie príznaky COVID-19 o ktorých vieme sú:

  1. horúčka,
  2. suchý kašeľ,
  3. dýchavičnosť,
  4. zhoršenie čuchu.

U nakazených osôb sa môže v priebehu choroby vyvinúť niekedy iba jeden alebo dva z uvedených príznakov, preto je dôležité pri výskyte čo i len jedného z nich, zbystriť svoju pozornosť a v prípade, že je to vo vašich možnostiach, nechať sa otestovať v najbližšej nemocnici či špecializovanom laborátoriu.

Aký je typický priebeh ochorenia a aké sú jeho prejavy deň za dňom?

Deň 1: U nakazeného človeka sa zvyknú objaviť prvé príznaky ochorenia. Sú v tejto fáze ešte len veľmi mierne. Zvyčajne sa objaví horúčka okolo 38 stupňov Celzia, suchý kašeľ, príležitostne sa môže vyskytnúť aj krátkodobý problém s dýchaním. Niektorí nakazení sa začnú cítiť unavení a objaví sa u nich bolesť svalov. U minoritnej skupiny nakazených sa 1-2 dni pred týmito symptómami objaví hnačku alebo nevoľnosť.

Deň 5: Príznaky ochorenia COVID-19 sa začínajú postupne zhoršovať. Nakazení mávajú o dosť častejšie ťažkosti dýchať, obzvlášť tí vekovo starší alebo tí, ktorých trápi zároveň aj nejaké chronické ochorenie ako napr. cukrovka, zvýšený tlak alebo rakovina.

Deň 8: U nakazených osôb, ktorých imunita nedokáže dostatočne zvládať nápor vírusovej nákazy, nastupuje zápal pľúc spojený so syndrómom akútnej respiračnej tiesne – čo je ochorenie, ktoré si často môže vyžadovať aj intubáciu. Veľa nakazených na tieto zdravotné ťažkosti zomiera.

Deň 10: Ak sa počas tohto obdobia u nakazenej osoby symptómy ešte viac zhoršia, nezostáva už nič iné len ju okamžite transportovať na JISku (jednotku intenzívnej starostlivosti). Je dosť pravdepodobné, že sa u takejto osoby objavia súčasne aj bolesti v hrudníku a stratí chuť do jedla.

Deň 27: Na 27.deň sú najčastejšie ľudia prepúšťaní do domáceho ošetrenia, pretože ich symptómy natoľko ustúpili, že ich ďalší pobyt v nemocnici už nie je potrebný.

Kedy sa zvykne objaviť prvý príznak ochorenia? Ihneď po nainfikovaní?

Zákernosť tohto ochorenia spočíva v tom, že k tomu nedochádza ihneď po nákaze.

Priemerná inkubačná doba vírusu (tzn. obdobie, ktoré uplynie od prvotnej nákazy až po prejavenie prvého príznaku) je vo všeobecnosti okolo 5 dní. Sú ale úplne bežné prípady nakazených u ktorých ochorenie prepuklo už po 2 dňoch resp. až po 14-21 dňoch.

Miroslav StránskyAutorom článku je Miroslav Stránsky. Tématike zdravia sa venuje 20 rokov a špecializuje sa hlavne na skúmanie liečivých účinkov ovocia, zeleniny a byliniek. Je presvedčený, že uzdraviť sa je možné aj bez tabletiek, a to konzumáciou toho čo nám voľne rastie v prírode.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY