0.2 C
Bratislava
piatok, 6 decembra, 2024

Uhryzol vás had? Čo robiť?

Teplejšie počasie priam láka vyjsť si na výlet do prírody. Okrem ľudí toto počasie láka aj hady, studenokrvné živočíchy, ktoré sa radi vyhrievajú na slnku. Natrafiť na nich v prírode v teplých dňoch preto nie je vôbec problém. Ak sa k tomu ešte pohybujete potichu, môžete hada vyrušiť. Ten ak vyhodnotí situáciu ako nebezpečnú, zaútočí a môže vás aj uhryznúť. Pokiaľ sa pohybujete hlučnejšie (ste v skupinke a rozprávate sa) had vás zaregistruje skôr ako vy jeho a má tak dostatok času sa ukryť do bezpečia.

Had nemá uši, nepočuje, ale vníma vibrácie, ktoré svojimi krokmi, hlasom a pohybom vydávate. Vďaka tomu vie včas ujsť, ale nie vždy sa tak stane a v takomto prípade hrozí uhryznutie.

Vretenica – zabijak – áno, či nie?

V našej krajine žije voľne v prírode len jeden jedovatý had – vretenica (zmija), ktorého si ľudia často mýlia s neškodnou užovkou. Vretenica má na to, aby zabila človeka, málo jedu. Obsah jedu vretenice postačí na zabitie myši, žaby, prípadne iného drobného živočícha. Doteraz bol u nás zaznamenaný len jediný smrteľný prípad uhryznutia vretenicou, ale aj to išlo o pacienta, ktorý na tom nebol po zdravotnej stránke dobre.

Zdravie, ale aj život môžu ohroziť hady ako štrkáče, mamby, kobry, ktoré našťastie u nás a ani v strednej Európe v prírode nežijú.

Prvá pomoc pri uhryznutí hadom

Aj keď jed z vretenice neohrozí váš život je lepšie poznať ako postupovať ak sa s týmto problémom v prírode stretnete.

V prvom rade si všimnite hada, ktorý vás pohrýzol. Mohlo ísť o neškodnú užovku alebo o vretenicu. Je to dôležitá informácia pre lekárov. Vretenica má tmavohnedú hrubú čiaru, ktorá sa kľukato tiahne stredom celého jej tela. Škvrny na krku má v tvare písmena „V“ (ako vretenica) a hlavu v tvare trojuholníka.

V prípade uhryznutia:

  1. Volajte rýchlu zdravotnú pomoc.
  2. Postihnutého upokojte, posaďte ho alebo ho dajte do ľahu. Nie je dobré, aby sa zbytočne pohyboval (jed sa pri pohybe dostane rýchlejšie do krvného systému a môže zasiahnuť organizmus).
  3. Pokiaľ je to možné postihnutú končatinu znehybnite dlahou, alebo ju priviažte o trup, či druhú zdravú končatinu. Bandáž by mala byť voľná a pár cm nad miestom uhryznutia (voľná bandáž – medzi bandáž a končatinu by ste mali vopchať aspoň dva prsty).
  4. V žiadnom prípade nedávajte postihnutému lieky či alkohol. Alkohol by len roztiahol cievy a jed by sa dostal rýchlejšie do tela. Alkoholom nedezinfikujte ani miesto uhryznutia. Pacientovi podajte len čistú vodu a aj to len v prípade ak je predpoklad, že odborná pomoc príde neskôr.

Symptómy pri otrave hadím jedom

Rany po uštipnutí vretenicou do pár minút začnú bolieť a opúchať. Nemusí to tak byť vždy. Bolesť môže byť mierna a opuch sa môže dostaviť po hodine.

Medzi prvé príznaky otravy hadím jedom patria aj:

  • bolesť brucha, nutkanie na zvracanie – zvracanie,
  • potenie, úzkosť,
  • zvýšený tep,
  • zvýšená telesná teplota,
  • hnačka,
  • smäd.

Tieto príznaky (všetky, alebo len niektoré) sa objavujú už do 5-tich minút od uhryznutia.

Existuje všeobecne používaný rebríček, podľa ktorého sa hodnotí otrava hadím jedom:

  • Minimálna (žiadna) reakcia – objaví sa len opuch v mieste uhryznutia.
  • Ľahká reakcia – väčší opuch, môžu byť prítomné aj žalúdočné problémy
  • Stredná reakcia – opuch je rozsiahly, pacient je v šoku dve hodiny
  • Ťažká reakcia – pacient je v šoku viac ako dve hodiny, sú prítomné známky ťažkého systémového poškodenia.
  • Fatálna reakcia – k tejto fáze dochádza pri uštipnutiach vretenicou zriedkavo a aj to je zapríčinené súhrou viacerých príčin – alergická reakcia na jed, nízky vek u detí, zlý zdravotný stav pacienta.

Pri uhryznutí vretenicou ide v takmer polovičke prípadov o tzv. „suché uhryznutie“. V týchto prípadoch had uhryzne človeka bez toho, aby vypustil jed. Či vás uštipla vretenica alebo užovka, či išlo o suché uhryznutie, alebo bol jed uvoľnený do rany je na mieste vyhľadať lekársku pomoc. Rana sa môže zapáliť a infikovať a môže to viesť k neželaným zdravotným ťažkostiam.

Liečba

nemocnici si vás pár hodín nechajú na pozorovanie (dospelí cca 7 hodín, deti 24 hodín). Aj keď nemáte žiadne problémy stále je prítomné riziko alergických reakcií organizmu na jed. Nik nevie ako váš organizmus na jed zareaguje je lepšie zostať pod dohľadom odborníkov a vylúčiť tak možné ohrozenie života. Pacientom sa podávajú lieky na zmiernenie príznakov otravy jedom (zmiernenie opuchu, zápalu).

V akútnych prípadoch sa podáva antisérum.

Otrava jedom vretenice (zmije) nepredstavuje pre človeka vážne ohrozenie života. Vretenica má slabý jed, ktorým človeka neusmrtí. Môže vám spôsobiť menšie zdravotné komplikácie, ale na vašom zdraví to nezanechá žiadne trvalé následky. Lokálne postihnutia (opuch, bolesť v mieste uhryznutia) zmiznú do 3 – 4 dní. Ťažšie reakcie organizmu na hadí jed sa stratia spravidla do 10 dní.

Neodporúča sa:

  • Tlaková bandáž priamo na ranu – jed vretenice sa takto koncentruje len v malom mieste. Môže dôjsť k vážnemu poškodeniu končatiny.
  • Ranu nevyrezávajte, nevycucávajte, nevypaľujte ani neprikladajte na ňu ľad – tieto metódy nie sú účinné a môžu narobiť viac škody než osohu.
Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY