16.6 C
Bratislava
streda, 12 júna, 2024

Balíte kufre? Nezabudnite pred odchodom na dovolenku posilniť svoju imunitu

Blíži sa obdobie letných dovoleniek, a mnoho z nás sa počas niekoľkých dní v ňom teší na zaslúžený oddych a dobrodružstvo v neznámych destináciách. No predtým, ako začne očakávané balenie kufrov, je dôležité postarať sa aj o svoju imunitu. Silný imunitný systém vám pomôže vyhnúť sa chorobám a užiť si dovolenku naplno.

V tomto článku sa dozviete, ako môžete posilniť svoju imunitu nielen pred odchodom na krásnu last minute dovolenku.

Na posilnenie imunity je dobrá zdravá strava

Bez ohľadu na to, čo je dôvodom potreby silnej imunity, základom úspechu v tejto oblasti je zdravá strava! Začnite preto sústredením sa na zdravú a vyváženú stravu. Zahrňte do svojho jedálnička veľa čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Tie pomáhajú posilniť imunitný systém a chrániť telo pred voľnými radikálmi.

O dlhodobé posilnenie imunity sa tiež postará zvýšený príjem vitamínu C, ktorý je známy svojimi imunitnými vlastnosťami. Prospeje vám aj konzumácia potravín obsahujúcich zinok a vitamín D.

Buďte v pohybe

Pravidelná fyzická aktivita je dôležitá nielen pre udržanie zdravej váhy, ale aj pre posilnenie imunitného systému. Vykonávanie cvičení zvyšuje prietok krvi, zlepšuje lymfatický obeh a pomáha odstraňovať toxíny z tela. Zvážte preto pravidelné cvičenie, ako je chôdza, beh, plávanie alebo jóga, pred odchodom na dovolenku a uvidíte, že sa vám vyhnú všetky nepríjemné a vážne vírusové ochorenia.

Doprajte si kvalitný spánok

Aj nedostatok spánku oslabuje imunitný systém a robí nás náchylnejšími na infekcie. Pred odchodom na dovolenku si preto doprajte dostatok odpočinku a snažte sa udržiavať pravidelný spánkový režim. Snažte sa v noci oddychovať minimálne 7-8 hodín a vyhnite sa tak nadmernému stresu, ktorý má negatívny vplyv na váš spánok.

Nezabudnite na hydratáciu

Pre zdravie a silu imunitného systému je kľúčová aj  hydratácia. Znamená to, že vaše telo by malo mať pred aj počas dovolenky zaistený dostatočný príjem tekutín. Dôvodom je fakt, že voda samotná  pomáha udržiavať správne fungovanie orgánov a eliminovať toxíny z tela. Na dovolenke sa preto uistite, že pijete dosť vody a vyhýbajte sa nadmernému konzumovaniu alkoholu a kofeínu, ktoré môžu spôsobiť dehydratáciu.

Samozrejme! Do pitného režimu (ako súčasť svojho úsilia posilniť imunitný systém pred odchodom na dovolenku) môžete zahrnúť aj špeciálny čaj na čistenie ciev z bylín. Existuje niekoľko bylín, ktoré sa tradične používajú na podporu čistenia ciev a zlepšenie celkového zdravia srdca a obehového systému. Stačí si vybrať správne zloženie. Tu je však dôležité mať na pamäti, že bylinkové čaje môžu mať na rôzne osoby aj rôzne účinky a nemali by nahrádzať lekársku starostlivosť.

Ako vidíte, balenie na dovolenku môže byť naozaj vzrušujúcou záležitosťou, ktorú však môže prekaziť oslabená imunita. Posilnite si ju preto týmito spôsobmi a vaše obavy budú zbytočné.

Zdroj obrázka:eldarnurkovic/Adobe.com

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY