2.7 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Praslička roľná

Latinsky: Equisetum arvense
Ľudovo: praslica, praslica dobrá, divé proso, šmirgľová alebo vechťová tráva
Čeľaď: prasličkovité

Je to trváca bylina s dlhým článkovaným, hlboko v zemi uloženým podzemkom s rozmnožovacími hľuzami. Každoročne vyrastajú z neho článkované dvojaké stonky: najprv nerozkonárené a nezelené plodné jarné stonky, nesúce klas sporofylov, na ktorých sa nachádzajú výtrusnice a po nich, keď jarné stonky po vytrasení výtrusov zahynú, vyrastú zelené, praslenovite rozkonárené, jalové letné stonky so šupinatými listami na uzloch.

Výskyt

Vyskytuje sa na poliach, okrajoch ciest a zaburinených plochách, v severnejších oblastiach.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zber sa môže začať odvtedy, keď sa bylinka začne rozkonárovať a nadobúdať tvar stromčeka, čiže tzv. metličky. Zbiera sa vňať z prasličiek, ktorú nevytrhávame, ale odrezávame a sušíme pozorne pri teplote do 40 °C v tenkých vrstvách bez obracania, aby sa nepolámali a zachovali si pôvodnú farbu. Nestlačené uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom.

Využitie

Osoží pri chorobách močových ústrojov, problémoch s obličkami, kôrnatení ciev, hemoroidoch a pri ženských chorobách. Odvar sa zvonku používa na preplachovanie nosovej dutiny pri nádche a na omývanie alebo obklady pri kožných chorobách. Pri zápale ďasien a mandlí ju môžeme použiť ako účinné kloktadlo.

Zápar: 1 vrchovatá čajová lyžička na 1/4 litra vody. Nechá sa zapariť.

Parný obklad: plné 4 hrste prasličky sa dajú na sito a zavesia nad vriacu vodu. Keď je bylina horúca a mäkká, zabalíme ju do ľanového plátna a priložíme na choré miesto.

Na zle hojace sa rany: 50 g prasličky roľnej zalejte studenou vodou, nechajte postáť 24 hodín a máte ozdravný kúpeľ.

Na kloktanie a výplachy pri krvácaní nosa: 1 lyžicu vňate varte 30 minút v šálke vody.

Kontraindikácie

Rastlina je vo väčších dávkach jedovatá! Nezamieňať s príbuznými jedovatými druhmi. Ľahko ju môžeme zameniť s jedovatou prasličkou močiarnou.

Zaujímavosť

Význačný nervový lekár dr. Wagner-Jauregg písal vo svojich spisoch: „Dve tretiny nervove chorých ľudí by nemuseli ísť do nemocnice, keby mali zdravé obličky.“ Preto sú pre poruchy obličiek, depresie, či halucinácie odporúčané prasličkové sedacie kúpele. V týchto prípadoch treba piť ráno a večer aj po šálke prasličkového záparu.

Motto

Na veľké upratovanie treba metličku z konského chvosta.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY