3.6 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Podbeľ liečivý

Latinsky: Tussilago farfara L.
Ľudovo: podbelie, podkovka, konské kopyto, matkino líčko, babuška
Čeľaď: astrovité

Je to trváca bylina s plazivým, alebo výbežkatým šupinatým podzemkom, ktorý má dvojaké púčiky: z jedných zavčasu na jar vyrastajú šupinaté, za kvetu 10-15 cm, za plodu 20-30 cm vysoké stvoly, z druhých po zvädnutí stvolov vyrastajú dlhostopkaté, srdcovitookrúhle kožovité listy, ktoré sú za mlada na obidvoch stranách bledoplstnaté. Jemné chĺpky chránia rastlinu pred zimou a chladnou rosou. Žlté kvetné úbory sa na noc skláňajú k zemi a za studeného, alebo daždivého počasia sa vôbec neroztvárajú. Plody sú chocholcom venčené nažky. Veľmi medonosný.

Výskyt

Je rozšírený v Európe, Ázii a v Severnej Afrike. U nás a vyskytuje hojne na vlhkých hlinených miestach , na poliach pri vode, na lúkach, na brehoch potokov a priekopách.

Časti, ktoré sa zbierajú

Žlté kvety sa zbierajú v marci a apríli. Sušia sa v tieni a dobre vetranej miestnosti v tenkej vrstve. Listy sa zbierajú od júna ale len zdravé, nenapadnuté chorobami ani škodcami. Je lepšie ich sušiť umelým teplom nepresahujúcim 45 stupňov C, lebo čerstvé listy sa rýchlo zaparujú . Niekedy sa listy navliekajú na šnúry a tak sa lepšie sušia lebo sú pekne oddelené do seba a nezaparujú sa.

Využitie

Bylinka so širokým spektrom využitia. Vhodný na utíšenie suchého kašľa, lieči ochorenia pľúc a priedušiek (priedušková astma, zápal pľúc, ťažký dych, chronické ochorenia dýchacích ciest, kašeľ a zahlienené pľúca i priedušky.

Môžeme ho používať na vyplachovanie ústnej dutiny pri zápaloch sliznice.

Súčasne povzbudzuje organizmus a zlepšuje chuť do jedla.

Kontraindikácie

Podbeľ sa neodporúča používať pri alergii na astrovité rastliny, taktiež počas tehotenstva a dojčenia. Napriek veľmi nízkemu obsahu toxicky a karcinogénne pôsobiacich alkaloidov sa nesmie droga dlhodobo užívať (4 – 6 týždňov).

Zaujímavosť

Vyskúšajte túto čistiacu masku: čerstvo natrhané listy pomliaždite na kašu a priložte na tvár. Nechajte pôsobiť 15- 20 minút. Listy a kvety podbeľa patria k najlepším liečebným prostriedkom na nečistú pleť. Obsahujú takmer všetky látky a antiseptiká vhodné na jej uzdravenie. Triesloviny pôsobia sťahujúco, sliz slúži ako ochrana ľahko sa zapaľujúcej pokožky. Preto je maska vhodná na mastnú a uhrovitú pleť.

Motto

Prvý v poradí, prvoradý v účinku.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY