23.9 C
Bratislava
pondelok, 22 júla, 2024

Pozor na zvyšky z veľkonočného stola: Niektoré ľudské potraviny sú pre psy toxické

Bratislava, 28. marec 2024: Veľká noc patrí hneď po Vianociach ku kulinárskym udalostiam roka. V tomto čase a predá nepomerne viac vajec, mäsa, orechov, slaných i sladkých pochutín, alkoholu a najmä čokolády. Nie je tajomstvom, že niektorí majitelia domácich miláčikov sa im snažia veľkonočné sviatky spestriť exkluzívnym jedálničkom. Prípadne je pre štvornohých miláčikov oveľa jednoduchšie dostať sa k ľudskému jedlu, ktoré im môže výrazne uškodiť. Mnohé „bežné“ potraviny sú totiž pre zvieratá toxické.

Veľkonočné sviatky prinášajú so sebou prípravu všakovakých maškŕt, bohato prestreté stoly i nepomerne väčší počet návštev, ale aj zvyškov jedál, ktoré putujú do psej misky. Psy sú známi maškrtníci a za odmenu urobia čokoľvek. Preto ich zodpovední majitelia v rámci tréningu odmeňujú špeciálnymi piškótami so zníženým obsahom cukru. „Psy sú prirodzene zvedavé a rozoznávajú rovnaké chuťe ako ľudia, preto ich potraviny a dobroty lákajú. Medzi najnebezpečnejšie patria čokoláda s vysokým obsahom kakaa, hrozno a sušené hrozienka, xylitol, oriešky, avokádo, ale i kysnuté cesto. V ideálnom prípade by sme psovi nemali dávať žiadne zvyšky ľudského jedla od stola. Nebezpečné sú taktiež tučné jedlá a údeniny, ktoré môžu hlavne u malých plemien psov spôsobiť zápal slinivky brušnej,“ varuje veterinárna lekárka MVDr. Dagmar Zähringer, Ph.D.

Pes by v žiadnom prípade nemal konzumovať čokoládu, lebo obsahuje látky zvané metylxantíny, ktoré sa nachádzajú v semenách kakaa. Po ich požití môžu spôsobiť zvracanie, hnačku, dýchavičnosť, nadmerný smäd a močenie, hyperaktivitu, abnormálny srdcový rytmus, tras a dokonca smrť. „Čím je čokoláda tmavšia, o to je nebezpečnejšia. Zatiaľ čo najnižší obsah metylxantínov má biela čokoláda, najviac ich je v horkej čokoláde a v čokoláde na varenie,“ prízvukuje Dagmar Zähringer.

Pre psy je veľmi toxická látka xylitol. Ide o  sladidlo, ktoré sa používa v mnohých výrobkoch ako sú žuvačky, cukríky, zubné pasty, ale aj menej kalorické verzie koláčov. Po jeho požití dochádza k prudkému uvoľneniu inzulínu a následnej hypoglykémii, teda nízkej hladine cukru v organizme. Sprievodné príznaky nastupujú už v priebehu niekoľkých minút a prejavujú sa slabosťou, poruchami koordinácie, môžu sa vyskytnúť kŕče a v kritických prípadoch i kolaps. Navyše, pri pečení sa často používajú sušené hrozienka, ktoré sú pre psy jedovaté. Jedna hrsť sa rovná celému strapcu hrozna a môže vyústiť do akútneho zlyhania obličiek.

Domáci miláčikovia by tiež nemali ochutnávať jedlo pri varení, zo stola a už vôbec nie dojedať zvyšky po majiteľoch. Vyprážané rezne, pečené kačice, údená šunka či nadmiera surových vajec z vyfúknutých kraslíc im neprospieva a môžu skončiť v ambulancii veterinára.  „V období Veľkej noci, ako aj niekoľko dní po nej, veterinári riešia najmä tráviace ťažkosti ako sú hnačky a zvracanie, problémy s obličkami kvôli zvýšenej hladine soli, ale aj otravy v dôsledku požití toxických ingrediencií v psom jedálničku,“ potvrdzuje veterinárka Dagmar Zähringer.

Pokiaľ však majitelia chcú urobiť svojim štvornohým priateľom radosť a sviatky im okoreniť niečím výnimočným, môžu siahnuť trebárs po žuvacích tyčinkách, gulách, uzloch či kostiach, ktoré je dostať v rôznych veľkostiach. „Ponuka žuvacích pochúťok je bohatá. Ponúkame produkty rôzneho zloženia od kuraciny, cez kačacinu, hovädzinu, byvolie mäso až po držky. Psy si na nich pochutia, aj sa s nimi zabavia, a tak sú dobré nielen pre ich fyzické, ale aj duševné zdravie,“ dodáva Mgr. Mária Polgár, marketingová manažérka zo Super zoo.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY