4.1 C
Bratislava
streda, 6 novembra, 2024

Fakty a mýty: Plienky

Plienky sú povinnou výbavou všetkých žien, ktoré čakajú bábätko. Kým v minulosti ste mali na výber len látkové plienky v súčasnosti si môžete vyberať. Existuje viac druhov látkových plienok ale aj viac druhov jednorázových plienok. Môžete dať na odporúčanie priateliek a známych ale aj na recenzie na internete. Stále sa ale môže stať, že sa rozhodnete zle a to len na základe mýtov, ktoré ste niekde niekedy počuli.

Je jedno aký typ plienky si vyberiete. Vždy sa nájde niekto, kto vám povie, že ste si vybrali zle. Dajte na svoju intuíciu a vyberte si plienky, ktoré vám podľa vás môžu najlepšie vyhovovať. Ak sa aj zmýlite zistíte to osobne a môžete si vybrať iné plienky.

Fakty a mýty

Látkové plienky sa ťažšie používajú

Látkové plienky

sa používajú rovnako jednoducho ako jednorázové. Naučíte sa používať oba typy plienok. Stačí sa len naučiť ako na to a nebudete chcieť prejsť na iné. V ponuke nájdete klasické štvorcové plienky, ktoré sa používajú s vrchnými nohavičkami alebo s vkladacou savou plienkou ale aj látkové plienky „všetko v jednom“, ktoré len dieťaťu nasadíte a nič viac nepotrebujete.

Látková plienka obmedzuje dieťa v pohybe

Výhodou látkových plienok je fakt, že môžete v prvých dňoch baliť dieťa na široko, čo priaznivo vplýva na vývoj bedrových kĺbov. Na výber máte aj úzke strihy plienok, ktoré môžete použiť ak na kontrole dopadnete dobre.

Látkové plienky oceníte aj keď začne dieťa chodiť. Nepredvídateľné pády na zadok môžete stlmiť práve látkovou plienkou.

Opakovane používané plienky zapáchajú

Ak nedodržíte pokyny na pranie tak sa môže stať, že budú plienky zapáchať. V zle opratých plienkach sa môže hromadiť amoniak a spôsobovať zápach.  Pokiaľ ich ale budete prať podľa odporúčaní nebudú zapáchať a budú bezpečné aj na zadoček vášho dieťaťa.

Plienky

Látková plienka pretečie skôr ako jednorázová

Problém s pretečením plienky sa týka oboch typov. Ak plienka nesadne dieťaťu môže pretiecť. Jednorázové plienky vynikajú vysokou savosťou, pravdou ale je, že vysokú savosť má aj bambusová plienka a navyše má prirodzene antibakteriálne účinky. Froté plienky majú nižšiu savosť ale po opratí vyschnú rýchlejšie. Pretečenie je tak často problém len dvoch vecí a to buď veľkosti plienky alebo jej nižšej absorpcii.

Plienky (látkové/jednorázové) spôsobujú plienkovú dermatitídu

Zapareniny na zadočku dieťaťa nie sú problémom plienok ale ide o problém frekvencii prebaľovania. Príčinou vzniku plienkovej dermatitídy sú výkaly a moč dieťaťa, ktoré dráždia jeho jemnú pokožku. Predchádzať jej môžete pravidelným prebaľovaním, plienku vymeňte za suchú vždy keď je mokrá a nechajte nejaký čas dieťa bez plienok.

K podráždeniu pokožky môže dôjsť aj vplyvom infekcie alebo alergie. Ak ide o alergiu príčinu hľadajte v pracom prášku, farbivách, mydle alebo aj materiály, z ktorého je plienka zhotovená.

Udržiavanie látkových plienok si vyžaduje veľa času

Ani nie. Plienky môžete jednoducho oprať v práčke a dať vysušiť. Nezaberie vám to veľa času a ani námahy. Je to len o zvyku. Dôležité je len aby ste mali dostatok látkových plienok a nemuseli čakať kým vám uschnú aby ste ich mohli hneď použiť.

Plienku je potrebné meniť každých 20 (30, 60,..) minút aj keď je suchá

Nie. Pokiaľ je plienka čistá a suchá nemusíte ju meniť. Problém spôsobujú mokré plienky, ktoré dráždia pokožku dieťaťa.

Vždy keď vymeníte plienku je potrebné natrieť zadoček dieťaťa krémom/púdrom.

Krém alebo púder ochráni jemnú detskú pokožku pred podráždením ak sa vykaká alebo vyciká do plienky. Používajú sa hlavne ak dieťa už má problém s plienkovou dermatitídou ale môžete ich použiť aj preventívne. Nie je to ale nevyhnutné. Súčasné jednorázové a aj látkové plienky sa vyrábajú s dôrazom na vyššiu savosť čím udržujú pokožku dieťaťa v suchu.

Plienky

Používaním väčších plienok zabránim vzniku vyrážok

Nie. Zapareniny vznikajú ak má dieťa často a dlhší čas mokrú plienku. Moč dráždi pokožku. Veľkosť plienky s tým nemá nič spoločné. Plienka by mala dieťaťu dobre padnúť. Nemala by byť veľká (môže sa zošuchnúť) a ani malá (môže sa zarezávať do kože dieťaťa).

Látkové plienky sú drahšie

Pravdou je, že látková plienka stojí viac ako jednorázová. Nezabúdajte ale, že jednorázovú vyhodíte a už ju nepoužijete. Látkovú plienku operiete a môžete ju použiť znova a znova. Vyššie výdavky máte pri látkových plienkach len raz, keď ich kúpite ale môžete ich používať až kým sa dieťa nenaučí chodiť na nočník.

Kúpa jednorázových plienok vás vyjde lacnejšie, ale…. Dieťa prebalíte počas dvoch rokov viac ako 4000 krát, čo predstavuje viac ako 4000 kusov plienok. Ako dieťa rastie potrebujete väčšie a väčšie plienky. V konečnom výsledku vás používanie jednorázových plienok vyjde drahšie než látkových.

Pri výbere plienok je dobré ak máte po ruke oba druhy. Aj keď látkové vám vydržia počas celého plienkovania jednorázové plienky tiež využijete. Napríklad ak idete s dieťaťom na návštevu a potrebujete ho prebaliť je jednoduchšie plienku vyhodiť ako ju niesť mokrú domov a potom ju prať. Je jedno ktorý typ plienok si vyberiete, dôležité je aby vaše dieťa malo na sebe vždy suchú a čistú plienku a aby ho neobmedzovala v pohybe.

ZDROJ:

momblogsociety.com/diaper-facts-and-myths-every-mother-should-know/

diaperbankmn.org/2015/12/myth-busters-common-misunderstandings-about-diaper-need/

throughmypinkwindow.com/2018/10/dealing-with-diaper-myths-and-facts.html/

Obrázky: Pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY