16.6 C
Bratislava
streda, 12 júna, 2024

Očianka rostkovova

Latinsky: Euphrasia rostkoviana
Ľudovo: ambrožka, bradavník, potešenie očí, lešinka, zubová tráva
Čeľaď: krtičníkovité

Jednoročná, niekoľkonásobne rozkonárená bylina, vysoká 10 až 30 cm. Listy sediace, protistojné, vajcovité, pravidelne zúbkaté. Kvety sú biele až svetlo fialovo sfarbené, plody sú nažky.

Výskyt

Rastie na vlhkých lúkach, predovšetkým výškových stupňov, zriedkavejšie aj na pasienkoch a na okrajoch lesov. V našich podmienkach v minulosti dosť rozšírená bylinka, v posledných desaťročiach ubúda. Bylinku je možnú kúpiť v lekárni.

Časti, ktoré sa zbierajú

Predmetom zberu je vňať. Zber sa robí na začiatku kvitnutia.

Účinné látky

Vňať obsahuje iridoidy (aukubín, katalpol, eufrozid, ixorozid), flavonoidy (apigenín, luteolín, diosmetín, rutín, kvercetín, izokvercitrín), fenolové kyseliny, triesloviny, lignány, kumaríny, silicu, steroly, alkaloidy, minerálne látky, vitamíny, mastné kyseliny.

Využitie

Už staroveké národy ju používali na liečbu očných chorôb. Dokáže veľmi dobre pomôcť pri všetkých očných chorobách, pritom sa používa nielen zvonku, ale aj vnútorne. Pri vonkajšom použití omývame oči silným odvarom alebo prikladáme obklady. Pomáha pri zápale očných spojiviek, hnisaní, slzení, pri tvorbe jačmeň, začervenaní, podráždení, zelenom zákale, zápale dúhovky a pri preťažení očí. Obklad je užitočný aj na doliečenie pooperačných stavov, na regeneráciu a posilnenie oka. Priaznivo pritom vplýva aj na žalúdok, lebo znižuje kyslosť žalúdka, čím preventívne pôsobí proti vzniku vredov. Prospieva tiež pri zápaloch v ústnej dutine, pri duševnej únave, nespavosti, bolestiach hlavy a hystérii.

Na tzv. jačmeň: sa častejšie očianka kombinuje s rovnakým dielom úborov rumančeka – 5 polievkových lyžíc čajoviny sa zaparia 1/4 l vriacej vody, nechá sa 10 min postáť, zabalená kaša sa prikladá na zápal. Vyplachuje sa viac ráz cez deň, najmä ráno a večer.

Kontraindikácie

Nemá žiadne škodlivé účinky a v bežnom dávkovaní ju možno užívať dlhodobo.

Zaujímavosť

Očianka je vhodnou surovinou na prípravu bylinného vína.

Motto

Neplačte oči, hľadajte očianku.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY