1.9 C
Bratislava
pondelok, 9 decembra, 2024

Na čo sú nám krvné doštičky?

Krvné doštičky

(trombocyty) sú zložkou krvi, ktorých jedinou a veľmi významnou úlohou je zrážanie krvi.

Ide o najmenšie, jednoduché bunky, ktoré nemajú jadro, no napriek tomu dokážu uzavrieť otvor, cez ktorý vyteká krv a zabrániť tak jej strate.

Vznik krvných doštičiek

Trombocyty sú malé okrúhle alebo oválne bunky vznikajúce v kostnej dreni. Vytvárajú ich veľmi veľké bunky, ktoré nazývame megakaryocytyv. Trombocyty vzniknú rozpadom megakaryocytu – fragmentáciou. Takto môže z jednej bunky vzniknúť až 1000 krvných doštičiek. Celý tento proces riadi hormón – trombopoetín (TPO).

Tým, že nemajú jadro, dokážu meniť svoj tvar. Dostanú sa tak aj do tých najmenších a najtenších ciev.

Pokiaľ nie sú aktivované, ani o nich nevieme. Ako náhle sa aktivujú, púšťajú sa do rýchlej a náročnej práce, ktorá ich stojí život.

Aktivácia krvných doštičiek

Krvné doštičky sú najmenšie a tým pádom aj najľahšie bunky v tele. Tvoria približne 20% červených krviniek. Vzhľadom k svojej hmotnosti ich prúd krvi vytláča na okraje ciev. Preto sú prvé, ktoré reagujú na poškodenie ciev nie len z vonkajšej, ale aj z vnútornej strany (keď sa naruší endotel – ochranná vrstva ciev, ktorá zabraňuje prilepeniu čohokoľvek na stenu cievy).

Krvné doštičky sa aktivujú vždy keď dôjde k poraneniu cievy. Nemusí ísť vždy len o viditeľné poranenie. Každý deň dochádza v ľudskom organizme k poškodeniu, kôrnateniu či jednoduchej únave ciev kedy dôjde k ich poškodeniu. V okamihu sa aktivujú trombocyty a zhlukujú sa okolo poškodeného miesta.

Aktiváciou krvných doštičiek dochádza automaticky k ich programovanej smrti – apoptóze. Krvné doštičky svojou smrťou zachraňujú život nám.

Po aktivácii sa začnú meniť na dva druhy:

  • na obyčajné a
  • na superaktivované.

Obyčajné aktivované krvné doštičky

  • trombocyt získa tvar améby (meňavky) s výčnelkami. Týmito výčnelkami sa všetky aktivované krvné doštičky pospájajú a vytvoria tak pružnú sieť, ktorá zabráni prieniku krvi von z cievy.

Superaktivované krvné doštičky

  • trombocyt sa nafúkne – zväčší svoj objem a pomáha upchávať otvor v cieve. V kombinácii s obyčajnými trombocytmy vytvoria krvnú zrazeninu.

Mitochondrie sú zodpovedné za smrť krvných doštičiek

Mitochondrie sú časťami buniek, ktorých úlohou je zásobovať bunky energiou. V prípade krvných doštičiek majú inú úlohu. Zodpovedajú za ich aktiváciu a teda programovanú smrť bunky. Mitochondria v krvnej doštičke vsiakne veľké množstvo vápnika, čím odumrie. Následne sa zrúti stavba bunky trombocytu čím dôjde k zväčšeniu objemu a vzniku superaktivovanej krvnej doštičky. Na povrchu superaktivovaných trombocytov sa produkuje látka, ktorá reaguje s bielkovinami z krvnej plazmy. Premieňa ich na vlákna, ktoré zrýchľujú zrážanie krvi a vytvárajú trombus  (krvnú zátku, zrazeninu).

Rýchlosť akou trombocyty reagujú na poranenie je obdivuhodná. Od poranenia k vytvoreniu zrazeniny a uzavretiu cievy prejde jedna až tri minúty. Pokiaľ je ale poranenie veľké, krvné doštičky nezvládnu uzavrieť ranu a je potrebné podstúpiť šitie u lekára.

Hladina trombocytov v krvi

Normálna hladina trombocytov u dospelého človeka sa pohybuje v rozmedzí 150 000 – 400 000 na mikroliter krvi. Hodnota krvných doštičiek môže byť zvýšená alebo znížená. Príčin môže byť niekoľko a môžu poukazovať na vážnejšie zdravotné problémy.

Zvýšené hodnoty krvných doštičiek – trombocytémia

Zvýšenému počtu krvných doštičiek sa odborne hovorí trombocytémia. Môže byť dočasná, alebo spôsobená ochorením kostnej drene. Dočasná zvýšená hladina trombocytov môže byť spôsobená rôznymi podnetmi či inými zdravotnými komplikáciami.

Za zvýšeným počtom krvných doštičiek môže byť:

  • poranenia či úrazy, pri ktorých došlo k strate väčšieho množstva krvi. Organizmus zvyšuje produkciu krvných doštičiek za účelom čo najskôr uzavrieť ranu a zabrániť strate krvi,
  • vyššie hodnoty sa namerajú aj v prípade tehotenstva
  • poranenie alebo strata sleziny – slezina je orgán, ktorý hromadí krvné doštičky. Ak slezina chýba, krvné doštičky sa nachádzajú v krvnom riečišti.
  • infekčné ochorenie.

Esenciálna trombocytémia

O esenciálnej trombocytémii hovoríme keď dochádza k produkcii nadmerného množstva krvných doštičiek v kostnej dreni. Predpokladá sa, že príčinou tohto ochorenia je mutácia enzýmu JAK2, ktorý stále vysiela bunkám signál, aby sa delili a rástli.

Tieto trombocyty môžu byť dysfunkčné (neuzatvárajú cievy pri poranení) alebo funkčné. U pacienta sa v tomto prípade zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín – trombov. Tieto zrazeniny môžu vznikať v žilách – trombózy alebo v tepnách – infarkt a obmedziť prívod krvi do tkaniva.

Znížené hodnoty krvných doštičiek – trombocytopénia

Ak máte v krvi menej ako 100 000 trombocytov na mikroliter krvi hovoríme o trombocytopénii. Rizikom pre pacienta s trombocytopéniou je vyššia možnosť vykrvácania. Krv nemá dostatok krvných doštičiek na to, aby mohli zavrieť poškodenú cievu. Trombocytopénia môže vzniknúť:

  • zo zníženej produkcie krvných doštičiek alebo
  • zo zvýšeného zániku krvných doštičiek.

Za znížením počtom krvných doštičiek môže byť

  • liečba ožarovaním, či liekmi, ktoré vplývajú na kostnú dreň, kde sa trombocyty produkujú,
  • nedostatok vitamínov (hlavne kyseliny listovej),
  • zdravotné problémy so slezinou, ktorá tak zvyšuje odbúravanie trombocytov,
  • onkologické ochorenia kostnej drene (leukémia),
  • tehotenstvo – po pôrode sa hladiny doštičiek vrátia do normálnych hodnôt.

Imunitná trombocytopénia

Je autoimunitné ochorenie, kedy bunky imunitného systému označia krvné doštičky ako patogén a následne ho zničia. Ide o chronické ochorenie, ktoré sa ale vhodnou liečbou dá udržať pod kontrolou.

Pri trombocytémii a aj trombocytopénii sa liečba odvíja od primárneho ochorenia. Vyliečením tohto ochorenia sa hladiny krvných doštičiek dostanú na normálne hodnoty. Pri chronických ochoreniach sú dôležité pravidelné lekárske kontroly.

Aspirín a krvné doštičky

Aspirín blokuje prilepenie krvných doštičiek a zabraňuje zrážaniu krvi. Možno sa zdá, že je pre ľudský organizmus takto škodlivý, ale práve táto jeho vlastnosť sa využíva pri podozrení na infarkt. Užitie Aspirínu je tak prvou pomocou pri  infarkte. Zabráni tvorbe trombocytu a následnému upchatiu cievy, ktorá vedie k srdcu.

Ľudia, ktorí nemajú problémy so zrážaním krvi, užívajú aspirín ako prevenciu pred infarktom každý deň. Pokiaľ ale máte so zrážaním krvi problémy, užitie aspirínu by ste mali konzultovať s lekárom.

Zdroje

[1] https://www.ouhsc.edu/platelets/Platelets/platelets%20intro.html

[2] https://www.hematologickypacient.sk/sk/content/47-esencialna-trombocytemia

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY