22.2 C
Bratislava
pondelok, 17 júna, 2024

Maracuja – passionfruit – ovocie vášne, ale i zdravia

Plody maracuje sú maličké a guľaté, maximálne vo veľkosti menších pomarančov. Čo sa týka farby, nech vás nepopletie, že môžu byť divoko farebné. Od zelenej, cez žltú, alebo dokonca tmavo fialovú. Keď maracuju otvoríte, vnútri je kašovitá dužina s množstvom malých jadierok. Na chuť je poriadne kyslá. „Passion fruit“ sa pestuje hlavne pre túto kyslú šťavu.

Pôvod

Ako všetky príbuzné mučenkovité rastliny pochádza aj maracuja zo Strednej a Južnej Ameriky. Darí sa jej najlepšie v tropických vysokých polohách — plantáže možno nájsť vo výške 1500 až 2500 m — a v subtrópoch.

Iné názvy

passiflora edulis (lat), marakuja (cz), mučenka jedlá (cz), passionfruit (en), purple granadilla (en), passionsfrucht (de), maracuja (de)

Nutričné hodnoty

Jedna šálka čerstvej maracuje obsahuje 5.19 g bielkovín, 229 kalórií a 24.5g vlákniny.

Minerály:
Draslík – 821mg
Fosfor – 160mg
Horčík – 68mg
Meď – 0.203mg
Selén – 1.4µg
Sodík – 66mg
Vápnik – 28mg
Zinok – 0.24mg
Železo – 3.78mg
Vitamíny:
Kyselina listová – 33µg
Niacín – 3.54mg
Vitamín A – 3002 IU
Vitamín B2 (riboflavín) – 0.307mg
Vitamín B6 – 0.236mg
Vitamín C – 70.8mg
Vitamín E – 0.05mg
Vitamín K – 1.7µg

Ďalšie účinné látky

Vysoký podiel ovocného cukru.

Význam pre zdravie

Vhodná je aj pri redukčných diétach a vysoký obsah karoténu ju predurčuje na liečbu pokožky, slizníc a očí. Pričom za hlavné liečiteľské účinky sa pokladajú pozitívne ovplyvnenie dýchacích ochorení – napríklad chronickej astmy, pomoc pri vykašliavaní hlienu a zneškodnenie infekcií tráviaceho traktu. Ak trpíte dlhodobou nespavosťou alebo pociťuje úzkosť či neprekonateľnú únavu, vyberte z chladničky maracuju. Takisto napomáha pri nízkom krvnom tlaku, ako pomocná liečba kožného, zápalové ochorenia akné a pomáha predchádzať vzniku aterosklerózy, čiže kôrnateniu ciev.

Zaujímavosť

Prečo sa nazýva aj „Passion fruit“? (ovocie vášne). Koluje mýtus, že ak zjete toto ovocie, spoznáte lásku svojho života a zamilujete sa do prvého človeka, na ktorého natrafíte. Ak vám to nevyjde v láske, rozhodne si polepšíte aspoň po zdravotnej stránke.

Recept

Maracuja Flip

Suroviny:
50 ml bieleho rumu 20 ml maracujového sirupu 1 žĺtok ľad.

Rum, sirup a žĺtok krátko a dôkladne pretrasieme v šejkri s kockami ľadu a precedíme do koktailového pohára.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY