15.5 C
Bratislava
štvrtok, 28 marca, 2024

Ako chrániť naše pľúca

Naše dýchacie cesty a pľúca sú zvyčajne dostatočne odolné proti chorobám a počasiu. Avšak znečistenie ovzdušia, nezdravá strava, stres a fajčenie majú často za následok zvýšené riziko pľúcnych ochorení, kašľa, či alergií. Už rozumnou prevenciou vieme toto riziko znížiť, či už pomocou liečivých rastlín, úpravou stravy, zábalmi, obkladmi, inhaláciou, ale aj zmenou životného prostredia – častými vychádzkami do lesa a prírody.

Pomocou pľúc a dýchacej sústavy nepretržite, celý život dodávame nášmu telu kyslík a tým aj potrebné živiny, ktoré vyživujú všetky bunky nášho tela vrátane mozgu. Už pár minút bez kyslíka vie spôsobiť nezvratné poškodenie mozgu, poruchy v organizme, urýchliť starnutie, v najhoršom prípade spôsobiť smrť. Okrem toho sa pľúca starajú aj o hlas, ktorému dávajú výraz a hĺbku. Priedušky sa zas starajú o rozvádzanie vzduchu z vonku, ohrievajú a zvlhčujú ho pritom pomocou svojej sliznice. Dýchacie cesty vďaka sliznici a hlienovým bunkám účinne zachytávajú aj jemné čiastočky prachu, baktérie a nečistoty, ktoré ich posúvajú až k hrtanu a spôsobujú tak reflexívne vypudenie z tela vykašlaním.

Čo pomôže našim pľúcam

  • Prestaňte fajčiť! Vyhýbajte sa aj pasívnemu fajčeniu a nezdržiavajte sa v zafajčených priestoroch, v kaviarňach, či baroch. Cigaretový dym obsahuje množstvo jedovatých látok a karcinogénov, ktoré doslova vyvolávajú ťažké ochorenia nevynímajúc rakovinu pľúc. Najzávažnejšími škodlivými látkami v cigaretovom dyme sú okrem karcinogénov nikotín, či oxid uhoľnatý. Nikotín zužuje priedušky, a oxid uhoľnatý ako krvný jed trávi každú bunku tela. O škodlivosti cigariet svedčia aj samotné upozornenia na krabičkách.
  • Naučte sa správne dýchať – jedná sa o spomalené dýchanie pri ktorom sa dvíha celý hrudný kôš. Nazýva sa aj brušné dýchanie, ktoré je tak hlboké, že sa do tela dostane viac vzduchu a teda aj kyslíka.
  • Pravidelne doma vetrajte, zadovážte si meteostanicu, alebo vlhkomer a merajte vlhkosť vzduchu vo vašej domácnosti. Ideálna je vlhkosť vzduchu v rozmedzí 45 až 55 %. Znížená hodnota vysušuje naše nosové sliznice a vedie ku kašľu, zvýšená hodnota zvyšuje riziko výskytu nežiaducich plesní a baktérií, ktoré ohrozujú naše zdravie.
  • Starajte sa o čistotu doma, vysávajte, perte záclony, závesy a často meňte posteľnú bielizeň – predídete tak usadenému prachu, i roztočom. Metličky taktiež vymeňte za vysávač a navlhčené handričky, nebudete tak zbytočne víriť prach.
  • Noste teplé oblečeniešály a čiapky nie sú len pre deti – teplé oblečenie vás chráni najmä v zime pred zápalom pľúc a nezabúdajte aj na teplo vašich nôh, ktoré môže zabrániť prechladnutiu.
  • Pozor, ak pracujete v rizikovom prostredí: vyhýbajte sa prachu, chemickým výparom z farieb, dymu a vždy noste ochranné pomôcky, masky a respirátory – týka sa to najmä murárov a stavbárov pri práci s omietkami, sadrokartónom, drevom, pri brúsení, natieračov a maliarov, i robotníkov v hutníckom priemysle.
  • Pravidelne choďte na prechádzky do ihličnatého lesa, ak nemáte tú možnosť inhalujte aspoň doma prostredníctvom esenciálnych vôní borovice, eukalyptu, mäty.
  • Pľúca dokáže prečistiť aj čisté vysokohorské prostredie, ale i morský vzduch. Za zmienku stojí aj inhalácia slanej pary. Ak si nemôžete dovoliť cestu k moru, vydajte sa aspoň na pár pobytov do soľnej jaskyne – špeciálne vytvorenej miestnosti, kde je dovezená morská soľ, ktorá sa za svetla sviečok a zvukov meditačnej hudby inhaluje. Táto terapia je cenovo dostupná, prevádzky soľnej jaskyne nájdete vo väčších mestách. Dĺžka procedúry je cca 45minút a pre liečivý efekt je potrebné absolvovať niekoľko vstupov.
  • Ďalšie preventívne opatrenia: spievajte si, riadne sa stravujte, jedzte viac vlákniny a menej údenín, pravidelne cvičte, relaxujte a doprajte si dostatok spánku, počas ktorého sa naše telo regeneruje.
  • Nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín, predovšetkým čistej vody.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY