23.1 C
Bratislava
nedeľa, 23 júna, 2024

Kapsička pastierska

Latinsky: Capsella bursa pastoris
Ľudovo: kokoška, pastierska tobolka, taška, kolduška
Čeľaď: kapustovité

Rastlina dorastá do výšky 10 až 80 cm. Prízemná listová družica z gracovitých, perovito dielnych až celistvookrajových listov, stonkové listy sediace, objímajúce stonku dvoma končistými cípmi. Štvorpočetné kvety vo voľnom strapci, biele, len 2 – 3 mm dlhé korunné lupienky. Charakteristické trojuholníkové až srdcovité šešuľky na dlhých odstávajúcich stopkách.

Výskyt

Táto všade sa vyskytujúca, veľmi hodnotná liečivá rastlina sa všeobecne považuje za nepríjemnú burinu. Nájdeme ju pri cestách, na lúkach, úhoroch, násypoch, úbočiach, poliach a v zeleninových záhradách. Len čo niekto niekde navŕši hŕbu zeme – najmä pri stavbe domu – už tam, takmer cez noc, vyrastie kapsička.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbiera sa celá kvitnúca vňať s veľkým počtom kvietkov a s malým množstvom plodov spolu aj s prízemnou ružicou listov, bez koreňov a cudzích prímesí.

Využitie

Zápar z kapsičky je veľmi účinný proti všetkým druhom krvácania, ako napríklad proti krvácaniu z nosa, žalúdka, čriev a proti nepravidelnému krvácaniu z maternice.

– Pri krvácaní z rán, ktoré sa nedá zastaviť, výborne pomôže zápar z kapsičky.

– Pri silnom menštruačnom krvácaní treba 10 dní pred začiatkom menzesu denne piť dve šálky záparu z byliny, na jednu šálku použijeme kopcovitú čajovú lyžičku kapsičky. Tento zápar upravuje aj menštruáciu v čase puberty. V prechode môže každá žena piť štyri týždne denne dve šálky, potom tri týždne nepije nič a cyklus znova opakuje.

– Pri krvácaní z hemoroidov (zlatá žila) aplikujeme malý výplach čriev, sedacie kúpele alebo výplachy teplým záparom kapsičky.

Kontraindikácie

Vnútorne používame kapsičku iba jednorázovo a dodržiavame dávkovanie, lebo v silnej koncentrácii pôsobí opačne a môže vyvolať aj nervové poruchy.

Zaujímavosť

Nezamieňať s príbuznými rodmi najmä peniažtekom (Thlaspi L., č. penízek). U nás sa zriedka vyskytuje ešte plemeno kapsička červenkastá (CapseIIa rubella Reut., č. kokoška červenavá) – nezbierame!

Motto

Zázračná kapsička nielen pre pastierov.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY