15.6 C
Bratislava
štvrtok, 30 mája, 2024

Gotu Kola

Gotu kola, oficiálne nazývaný Pupkovník ázijský (Centella Asiatica) je výnimočná, aj keď v našich končinách neznáma bylinka. Pochádza z Ázie. Čo je možno na škodu, pretože sa predpokladá že má lepšie účinky ako slávny žen-šen.

Táto zelená rastlina slúži ako prostriedok na celkové predĺženie života, posilnenie imunitného systému, zvýšenie inteligencie, ukľudnenie nervov, posilnenie fyzických a psychických schopností. Zabraňuje usadzovaniu cholesterolu v cievach, zlepšuje krvný obeh, znižuje riziko senility, prekrvuje mozog, znižuje stres a strach. Okrem toho sa používa na zjemnenie pokožky, hojí rany, jazvy, vredy, lieči zápal žíl, afty, zmierňuje prejavy celulitídy, pomáha pri psoriáze a pri popáleninách.

Používa sa sušená, ale aj čerstvá, kde sa pridáva do šalátov, alebo sa pije vo forme čaju. U nás si môžete kúpiť preparáty, alebo čaj z tejto bylinky, prípadne si zadovážiť semienka a vypestovať si túto zázračnú bylinku aj doma ako izbovú rastlinu. Je vraj nenáročná, ale pozor, aj nemrazuvzdorná. Keďže rastlina pochádza z tropických oblastí, vyžaduje dostatok tepla, svetla, vody a vzdušnej vlhkosti. V lete je možné presunúť bylinku na terasu, či balkón. Ideálne je vysadiť do závesného koša, keďže jej výhonky môžu mať aj 2 metre.

Nemali by ju užívať tehotné ženy a deti.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY