17.9 C
Bratislava
štvrtok, 10 októbra, 2024

Fakty a mýty: Zlomeniny

Zlomenina nie je žiadna sranda. Každý kto už mal v tele zlomenú kosť vám to môže potvrdiť. Kosti v našom tele nám umožňujú žiť taký život ako ho poznáme. Ak sa niektorá kosť zlomí pocítime to. Aj keď zlomeniny kostí patria medzi najčastejší problém ortopédov stále okolo nich koluje množstvo mýtov a mylných informácií. Ako to teda so zlomenými kosťami naozaj je?

K zlomeniu kosti môže prísť kedykoľvek. Môže k nemu dôjsť v dôsledku pádu, nehody a poznáme aj únavové zlomeniny. Bez ohľadu na to ako k úrazu prišlo je liečba a proces hojenia rovnaký. Zlomeniny si čas nevyberajú, postihujú všetkých rovnako, Či už si zlomíte kosť pri páde na zľadovatenom chodníku alebo pri dopravnej nehode vždy ide o vážne zranenie.

Najčastejšie zlomenou kosťou je kľúčna kosť. Relatívne ľahko si môžete zlomiť kosti v rukách, zápästiach a členkoch.

Fakty a mýty

Ak môžem hýbať rukou (nohou) nejde o zlomeninu

Nie. Veľa záleží od miesta zlomeniny a aj prahu bolesti, ktorý je u každého človeka iný. Náš organizmus obmedzením pohyblivosti a bolesťou dáva najavo, že niečo nie je v poriadku a vy by ste to nemali podceňovať. Aj keď je bolesť mierna a neprejde do pár dní navštívte lekára. Obmedzenie pohybu a bolesť sú silnejšie ak ide o rozdrobenú zlomeninu (kosť sa rozpadne na viacero kúskov). Čistá zlomenina alebo prasknutá kosť tak veľmi bolieť nemusia (aspoň nie vždy).

Ak budete miernu bolesť ignorovať a vaša kosť je zlomená zhoršujú sa šance na jej  nechirurgické vyliečenie. Zlomená kosť sa môže pohnúť, poškodiť okolité tkanivo, môže sa zle zrásť čím sa doba hojenia predĺži.

Zlomenina prsta sa dá vyliečiť prirodzene, netreba vyhľadať lekára

Pri zlomeninách prstu by ste mali navštíviť lekára a nečakať, že sa kosť zrastie sama. Pri tomto type zlomeniny dochádza často k deformáciám, obmedzení pohybu alebo k problémom s úchopom, hlavne ak je kosť zlomená v kĺbe. Ak sa chcete týmto problémom vyhnúť je dobré navštíviť lekára.

Ak mám zlomenú kosť cítim bolesť len v mieste zlomenia

Nie. Pri úraze dochádza k zlomeniu kosti a narušeniu jej celistvosti ale aj k poškodeniu okolitého mäkkého tkaniva. Bolesť tak môžete cítiť nie len v mieste zlomu ale aj v širšom okolí.

Zlomenina je niečo iné ako zlomená kosť.

Veľa ľudí si myslí, že medzi zlomeninou a zlomenou kosťou je rozdiel. Nie, nie je. Zlomenina je zlomená kosť. Existujú ale aj prasknutá kosť kedy kosť nie je rozdelená na dve časti, ale je narušená. Liečba je stále rovnaká. Je potrebné obmedziť pohyb a nechať kosť aby sa zahojila.

K zlomenine dochádza len po úrazoch

Nie vždy je dôvodom zlomenia kosti pád alebo úder. U ľudí starších ako 65 rokov často dochádza k zlomeninám bedrového kĺbu. Dôvodom je osteoporóza. Pri tomto ochorení dochádza k strate kostnej hmoty (rednutie kostí). Kosti sa stávajú krehkejšie a môžu sa ľahko kedykoľvek zlomiť.

Zlomenina ruky

Zlomený stavec spôsobuje vždy paralýzu (ochrnutie)

Nie vždy. Závisí to hlavne od rozsahu a miesta poškodenia chrbtice. Menšie vlásočnicové praskliny v stavcoch môžu spôsobovať bolesť. Závažnejšia zlomenina stavca môže poškodiť miechu a viesť k paralýze. Medzi najzávažnejšie zlomeniny v tomto prípade patria zranenie stavcov v oblasti krku.

Užívaním vápnika sa zlomená kosť rýchlejšie zahojí

Pravdou je, že vápnik je dôležitý pre zdravé a pevné kosti. Vápnik navyše ale hojenie zlomeniny nemusí zrýchliť. Ľudský organizmus potrebuje určité množstvo vápnika. Ak ho máte nadbytok môže spôsobiť bolesť kostí a svalov, bolesť hlavy, poruchy nálad, bolesť žalúdka a zvyšuje aj riziko vzniku obličkových kameňov.

Pokiaľ chcete mať v tele dostatok vápnika zamerajte sa na zdravú a vyváženú stravu. Dohliadnite aj na prijímanie vitamínu D, ktorý podporuje vstrebávanie vápnika.

Holenie zlomenín je u každého rovnaké

Nie. Hojenie ovplyvňuje viacero faktorov ako vek, zdravotný stav, typ zlomeniny,… Všeobecne sa rýchlejšie hoja zlomeniny u detí. U ľudí, ktorých trápi cukrovka alebo osteoporóza trvá hojenie dlhšie.

Keď ma už zlomenina nebolí je to znakom, že sa kosť zahojila

Nie. Jediným spoľahlivým dôkazom, že sa kosť poriadne zrástla je röntgenový snímok. Bolesť často ustúpi oveľa skôr ako sa kosť zrastie. Neponáhľajte sa, dajte kosti čas aby sa zahojila. Ak vám lekár odporúčal pokoj na lôžku a vyhýbať sa aktivitám poslúchnite ho.

Zlomenina kosti

Cvičenie a pohyb zrýchľujú hojenie zlomeniny

Áno, toto je pravda. Určite typy fyzickej aktivity môžu stimulovať prietok krvi a rast buniek. Ak máte napríklad zlomený členok môže zohýbanie prstov na nohe pomôcť rýchlejšie hojiť zlomeninu. Akúkoľvek fyzickú aktivitu by ste ale mali konzultovať najskôr s lekárom a následne počúvať jeho rady alebo rady fyzioterapeuta. Nesprávny pohyb alebo nadmerná fyzická aktivita môže mať opačný účinok.

Ľad na zlomenine zrýchľuje jej hojenie

Nie. Okamžité priloženie ľadu na zranenie z hojením zlomenej kosti vôbec nesúvisí. Ľad ale môže znížiť opuch a zmierniť bolesť. Pomôže zmierniť symptómy, ktoré zranenie vyvolalo ale vplyv na hojenie zlomeniny nemá.

Dlaha alebo sadra bránia hojenie zlomeniny

Nie. Sadru určite neodstraňujte skôr než sa kosť zahojí. Či je kosť zrastená vám povie lekár na kontrole. Dlaha alebo sadra sú dôležité pri procese hojenia. Znehybňujú zlomenú kosť, udržujú ju zarovnanú a vďaka nim prebieha hojenie bez prerušenia. Ak by ste sadru nemali a náhodou by sa zlomená kosť pohla hojenie by začalo odznova. Pokiaľ sa kosť nezrastá rovno dochádza k deformáciám. Nič z toho predsa nechcete.

Zlomená kosť je po zahojení silnejšia

Posledným a zároveň najrozšírenejším mýtom je, že kosť je po zahojení v mieste zlomenia silnejšia. Nie, nie je to pravda. Počas hojenia sa kosť stáva silnejšou. Hustota kostnej hmoty je vyššia nakoľko sa v podstate tvorí nová kosť. Keďže v kostiach neustále dochádza k remodelácii, teda k strate a obnove kostnej hmoty časom sa vráti kosť do pôvodného stavu vrátane pevnosti.

ZDROJ:

daytonorthopedicsurgery.com/2023/05/16/fracture-healing/

orthoatlanta.com/media/10-facts-you-must-know-about-bone-fractures

yeditepehastaneleri.com/en/health-guide/diseases-treatments/myths-about-fractures

Obrázky: pixabay.com

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY