3.9 C
Bratislava
utorok, 19 marca, 2024

Pľúcnik lekársky

Latinsky: Pulmonaria officinalis L.
Ľudovo: cicalka, červené kľúče, čmelík, hvezdoš, kuroslep, medunica, modrý kľúč, pľúcna zelina, urbánek, včielka, zimičie koralky
Čeľaď: borákovité

Trvalá bylina až 30 cm vysoký s tenkou rozvetvenou byľou z ktorej vyrastajú srstnaté kvetonosné byľky so srstnatými, často svetlo škvrnitými listami. Kvety majú spočiatku červenú, potom modro fialovú až modrú farbu Plodom sú malé hnedé až červenkasté tvrdky.

Výskyt

Rastie v lesoch a húštinách na zatienených a vlhkých miestach. Obľubuje vápenitú pôdu.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zberá sa vňať v čase kvitnutia a po odkvitnutí mladé, zdravé, najmä prízemné listy. Sušia sa rýchlo na tienistom prevzdušnenom mieste alebo v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Pri zbere vňate sa odstraňujú hrubšie stonky.

Účinné látky

Droga pľúcnika obsahuje do 4% kyseliny kremičitej (vo vode rozpustnej i nerozpustnej forme), 6-10% trieslovín, sliz, saponín, minerálne látky (sodné, draselné a vápenaté soli), asi 1% alantoínu (derivát močoviny), fytosterín, sacharidy a cerylalkohol. Okrem toho aj malé množstvo necidov (pyrolizidínové alkaloidy).

Využitie

Vnútorne sa užíva ako prostriedok proti kašľu, pri katare bronchov, pľúcnych chorobách, žalúdočnom krvácaní, hemoroidoch a pri hnačke. Pôsobí protizápalovo. Zvonka sa odporúča vo forme obkladov. Odvar môžeme zvonku použiť pri omývaní rezných a tržných rán a pri hemoroidoch.

Pľúcnik môžeme užívať na liečenie aj v čerstvom stave. Jednu až dve lyžice nakrájanej vňate pridáme na 1 liter vody. Necháme krátko povariť a 5 minút odstáť. Osladíme cukrom alebo medom a užívame celú dávku po častiach počas dňa hlavne pri ochorení dýchacích ciest.

Nálev: 1 lyžica pľúcnika (sušená vňať), 1 lyžica prasličky. Zmes prelejeme 1/2 litrom vriacej vody, necháme pod pokrievkou odstáť 15 minút. Precedíme a používame ako prostriedok proti vypadávaniu vlasov. Vnútorne užívame dvakrát denne 1 šálku. Zvonka robíme každý druhý deň masáž vlasovej pokožky.

Mladé prízemné listy pľúcnika výborne chutia v jarných šalátoch.

Kontraindikácie

Pre obsah pyrolizidínových alkaloidov sa neodporúča ani dlhodobé užívanie ani prekročenie terapeutických dávok. Pri intermitentnom užívaní v predpísaných dávkach sa nezistili nijaké vedľajšie škodlivé účinky. Užívanie drogy sa nedoporučuje tehotným a kojacim ženám a malým deťom. Spravidla sa samostatne neužíva dlhšie ako 3 týždne, v čajových zmesiach sa môže čas užívania dvojnásobiť.

Zaujímavosť

Proti vnútornému zahlieneniu doporučoval už Sebastian Kneipp zmiešať po jednom diele ligurčeka a pľúcnika. Pije sa zápar z 1 polievkovej lyžice zmesi na šálku vody, dvakrát denne, ráno a večer.

Motto

Keď nestačíš s dychom, hybaj zbierať pľúcnik.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY