25.5 C
Bratislava
nedeľa, 8 septembra, 2024

Aké liečivé účinky prináša soľná jaskyňa?

Soľná jaskyňa

má priaznivý vplyv na ľudský organizmus. Táto prírodná neinvazívna liečebná metóda pomáha zmierňovať chronické respiračné ochorenia, kožné ochorenia, sezónne ochorenia a v neposlednom rade pozitívne pôsobí na duševné zdravie človeka. Pobyt v soľnej jaskyni zabezpečuje vdychovanie mikročastíc soli, minerálov a stopových prvkov, teda slaného vzduchu. Táto alternatívna forma liečby sa nazýva haloterapia. Soľná jaskyňa je svojou mikroklímou veľmi podobná ovzdušiu pri mori, ktoré má tiež liečivé účinky.

Liečivé účinky soľnej jaskyne odhalil poľský liečiteľ už v 18. storočí, keď sledoval robotníkov v soľných baniach, ktorí netrpeli žiadnymi z vyššie spomínaných ochorení. Vďaka širokému liečebnému využitiu, sa v 80. rokoch 20. storočia začali budovať soľné jaskyne, ktoré napodobňujú prirodzené prostredie prírodnej soľnej jaskyne.

Z čoho sa buduje soľná jaskyňa?

Soľné jaskyne sa budujú z kamennej soli a kryštálov soli z Mŕtveho mora, pričom na vybudovanie je potrebných aj niekoľko ton, aby soľná jaskyňa nestrácala na efektivite. Na budovanie sa používa soľ z hlbinných soľných baní s obsahom 97% soli a morská soľ z oblastí Jordánska a Izraela, pretože najlepšie liečivé účinky pre ľudský organizmus poskytuje soľ z Mŕtveho mora. Podlaha je pokrytá vrstvou kryštalickej hrubozrnnej soli, pripomínajúcej piesok. Veľmi dôležité je, aby bol priestor a vzduch v soľnej jaskyni čistý, čo zabezpečujú rôzne filtre a germicídne žiariče.

Teplota tu dosahuje 18 – 20°C, takže v horúcich letných dňoch môže byť pobyt v soľnej jaskyni okrem relaxu i príjemným schladením. Väčšina soľných jaskýň je vybavená ležadlami, aby si v nej ľudia mohli oddýchnuť a príjemne zrelaxovať myseľ i telo.

Princíp liečby a liečivé účinky soľnej jaskyne

Liečivé účinky soľnej jaskyne zabezpečuje práve chemické zloženie kryštálov soli. Toto zloženie svojimi negatívnymi iónmi vytvára ovzdušie, ktoré pozitívne vplýva na celkovú pohodu človeka. Mikroklíma soľnej jaskyne obsahuje ióny jódu, vápnika, sodíka, brómu, horčíka, selénu a iných prvkov.

Vysoká koncentrácia týchto záporne nabitých iónov ovplyvňuje hladinu serotonínu (hormónu šťastia) v mozgu. Okrem toho takéto ovzdušie pripomínajúce prostredie pri mori či prírodnej soľnej jaskyne, zlepšuje dýchanie a zmierňuje kašeľ pacientom trpiacich astmou a inými ochoreniami dýchacích ciest (napr. cystická fibróza, alergia, bronchitída, chronická obštrukčná choroba pľúc). Inhaláciou slaného vzduchu dochádza k vysušovaniu baktérií a organizmus tak prechádza samočistiacim procesom. Tento proces zbavuje organizmus od celkových zápalov, nielen v respiračnom systéme.

Keďže záporne nabité ióny vo vzduchu eliminujú aj baktérie, je táto terapia účinná taktiež u pacientov s rôznymi kožnými chorobami (rôzne dermatitídy, ekzémy, psoriáza, akné a ďalšie).

Haloterapia má pozitívny vplyv na imunitný, lymfatický a nervový systém a to vďaka jej detoxikačnému účinku. Ďalším benefitom soľnej terapie je uvoľňovanie stresu a napätia, čo má za následok odstránenie bolesti hlavy ako aj chronickej bolesti. Športovci využívajú soľné jaskyne na zmiernenie bolesti a únavy z preťaženia. Haloterapia sa odporúča aj počas chrípkového obdobia a obdobia výskytu alergií, pretože pomáha zlepšovať celkový zdravotný stav.

Soľná jaskyňa má naozaj široké spektrum využitia. Je vhodná aj pri reume, vysokom krvnom tlaku a problémoch s hlasivkami. Pomáha taktiež po ťažkých ochoreniach, pretože zlepšuje a urýchľuje rekonvalescenciu pacientov. Je veľmi vhodnou alternatívnou terapiou a doplnkom medikamentóznej liečby, pretože urýchľuje proces liečenia, čím znižuje prijímané množstvo liekov a odstraňuje vyskytujúce sa ťažkosti sprevádzané ochorením u daného človeka. Takáto terapia trvá približne 45 minút, pričom akútne stavy si vyžadujú 5 terapií za sebou.

Kedy sa soľná jaskyňa neodporúča?

I keď má soľná jaskyňa množstvo pozitívnych a liečivých účinkov na ľudský organizmus a narozdiel od sauny sa odporúča aj chorým ľuďom, existujú určité prípady kedy sa haloterapia neodporúča, a to:

  • počas aktívnej liečby pomocou chemoterapie,
  • v prípade zvýšenej telesnej teploty,
  • ak vás trápi veľmi dráždivý suchý kašeľ.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY