26.9 C
Bratislava
pondelok, 27 mája, 2024

Ako sa najesť a neotráviť

Ak ste odišli od stola najedený, otrávili ste sa. Ak ste odišli hladný, najedli ste sa“. S týmto citátom som sa stretol v knihe Michaela Tombaka venovanej zdravej výžive a dlhovekosti. Nech zneje tento citát akokoľvek, faktom je, že je založený na pravde. Veľa ľudí má skutočne problém vystihnúť tú správnu chvíľu kedy prestať jesť a s jedením to preženie.

Ľudskému telu trvá približne 20 až 30 minút na to, kým vydá signál, že je nasýtené. Ľudia o tomto vôbec netušia, a preto jedia dovtedy až kým si nenaplnia svoje žalúdky. V skutočnosti sa nenajedli do sýtosti, ale sa prejedli. Vyskúšajte si to niekedy. Keď budete obedovať, zjedzte toho menej a nečakajte kým sa budete cítiť plný. Prípadne si povedzte, že sa k jedlu vrátite o 20 minút a potom si dáte niečo ďalšie ak náhodou ešte stále budete pociťovať hlad.

Ja som si túto radu vyskúšal v praxi, keď som bol na 10 dňovej all-inclusive dovolenke pri mori. Poznáte to – všade navôkol švédske stoly, môžete si vybrať čokoľvek a koľkokoľvek. Bolo najprv ťažké tomuto odolať, no povedal som si, že to skúsim. Celú dovolenku som aplikoval spomenutú stratégiu a dával som si polovičné porcie ako obvykle. A viete čo? Nehladoval som. Pocit nasýtenia sa po čase objavil a po návrate z dovolenky som dokonca zistil, že som na dovolenke schudol.

Ak máte problém s odhadovaním kedy je tá správna chvíľa prestať jesť, existuje jedna zaujímavá rada. Skúste si všímať reakciu svojho tela pri jedení. Potom ako sa u vás objaví prvé malé odgrgnutie, prestaňte jesť. Napriek tomu, že odgrgnutie nemá s najedením veľa spoločného, u človeka nastáva približne v čase keď už toho zjedol dosť.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY