14.7 C
Bratislava
štvrtok, 2 mája, 2024

Železník lekársky

Latinsky: Verbena officinalis L.
Ľudovo: bosorkina zelina, verbinka, vrbinka, holubia zelinka, sporýš,
Čeľaď: železníkovité

Bylina rastie do výšky 20 až 200 cm. Je rozvetvená, hranatá a trváca. Spodné listy sú viac menej rozsekané, protistojné a majú tmavozelenú fabu. Kvitne od júla do septembra na bledofialovo niekedy bielo.

Výskyt

Má rád vlhké pôdy, piesčito hlinité až hlinité. Rastie pri cestách, v mokrých priekopách, na rumoviskách a popri potokoch, hojnejší je v teplejších oblastiach.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbiera sa kvitnúca vňať.

Účinné látky

glykozidy verbenalín, verbenín, éterický olej (hlavná zložka citral), triesloviny, horčinu, sliz, cukor, bližšie neurčený alkaloid

Využitie

Železník sa pridáva do aperitívov na podporu trávenia. Je to účinný prostriedok proti reume a bolesti. Pri nervových bolestiach, nedostatočnej činnosti pečene a obličkových kameňoch sa pije vývar a zápar.
Železník podporuje tvorbu mlieka. Pomáha pri anémii, edémoch, reume a infekciách spojených s hromadením moču v mechúre. Z vývaru, alebo šťavy je možno pripraviť obklady na reumatické, ischiatické a nervové ochorenia. Vývar je účinný aj pri infekciách hrdla a úst.

Kontraindikácie

Bylinka by sa nemala užívať dlhodobo a vo väčších dávkach vnútorne. Nie je vhodný pre tehotné ženy.

Zaujímavosť

Zbieral sa počas Svätojánskej noci a pomáhal vyčarovať lásku. V čarodejníctve sa verilo, že železník robí telo neciteľným voči ranám a strelám – odtiaľ i jeho staré ľudové meno železník. Ako amulet ho preto nosili aj rímski vojaci do boja. V starom Egypte ho nazývali Izidine slzy (bol zasvätený bohyni Izis).

Motto

Železník vyčaruj mi lásku.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY