25.5 C
Bratislava
sobota, 22 júna, 2024

Zápal dutín

Zápal dutín je infekčné ochorenie dutín (sínusov), často v dôsledku prechladnutia alebo infekcie. Prínosové dutiny – dutiny naplnené vzduchom v kostiach v okolí nosa a očí, sú vystlané sliznicami, ktorých bunky tvoria hlieny, prechádzajúce až do nosovej dutiny. Keď dôjde k zamedzeniu prietoku hlienu, vo výlučkoch sa zvyknú množiť nežiadúce baktérie a vznikne zápal.

Prínosové dutiny (sínusy) – dutiny naplnené vzduchom v kostiach v okolí nosa a očí, sú vystlané sliznicami, ktorých bunky tvoria hlieny, prechádzajúce až do nosovej dutiny. Keď dôjde k zamedzeniu prietoku hlienu, vo výlučkoch sa zvyknú množiť nežiadúce baktérie a vznikne zápal. Tento zápal môže sám o sebe spôsobiť bolesť hlavy, očí aj uší. Zapálené dutiny sú bolestivé a veľmi ťažko sa dajú vyčistiť, dokonca aj s pomocou antibiotík.

Sinusitída môže predstavovať krátkodobý alebo dlhodobý problém a vyžaduje si starostlivú liečbu. Tento zápal môže sám o sebe spôsobiť bolesť hlavy, očí aj uší. Chronická sinusitída je nielen bolestivá, ale je to podobný nepríjemný stav ako migréna. Zapálené dutiny sa veľmi ťažko dajú vyčistiť, dokonca aj s pomocou antibiotík.

Výživová terapia

Ak trpíte týmto druhom zápalu, nadišla správna chvíľa postrúhať si čerstvý zázvor či posekať čili papričky. Ak sa u vás toto ochorenie objavuje častejšie, môžete zvýšiť aj príjem ovocia a zeleniny, čím svoj imunitný systém posilníte účinnými antioxidantmi.

Čili, chren, wasabi, cibuľa

Na uvoľnenie dutín môžete vyskúšať aj tradičné pikantné jedlá, ktoré sú súčasťou vietnamskej a thajskej kuchyne. Prípadne môžete spomínané plodiny pridať do svojho obľúbeného jedla ako prílohu. Čili sa veľmi dobre hodí do mäsitých jedál, chren a wasabi sa skvelo hodia k plodom mora, reďkovka do šalátov.

Užitočný tip: ak do jedla pridáte príliš veľa čili papričiek, dajte si jogurt alebo chlieb s maslom, prípadne sa napite mlieka, aby ste zmiernili intenzívne štípanie.

Horúce tekutiny

Fantasticky zaberá horúci čaj s citrónom alebo tanier horúceho slepačieho vývaru. Dokonale rozprúdi „tekutiny v hlave“. Vdychujte zhlboka paru, čím sa vám prehrajú a zvlhčia dutiny, ale nesprchujte sa. Ak chcete účinok ešte zvýšiť, do takéhoto vývaru si nastrúhajte zázvor, ten pôsobí protizápalovo.

Čaj a voda

Čím viac tekutín doprajete svojmu telu, tým budú vaše hlieny redšie.

Čomu sa máme v strave vyhnúť?

Určite mliečnym výrobkom, pretože naše telo zahlieňujú (po pravde zvyšujú hustotu hlienu). Na druhom mieste určite alkoholu, ktorý často prispieva k opuchu nosových a sínusových membrán, čo je to ozaj to posledné, čo v tejto chvíli potrebujete.

Hydroterapia

Vdychovanie pary s eukalyptom alebo borovicovým olejom (ešte silnejší je mentolový) pomôže zmierniť príznaky. Prechladnutie môže zmierniť kloktanie a vyplachovanie nosných dutín teplou vodou s lyžičkou soli.

Aromaterapia a bylinná medicína

Oblasť nosa, očí, lícne kosti a spánku pomasírujte zmesou éterických olejov z mäty (9 kvapiek), eukalyptu (6 kvapiek) a levandule (10 kvapiek). Pite každé 2 hodiny čaj z rovnakého množstva echinacey, zlatobyle, voduľky kanadskej a listov ibišteka lekárskeho. Môže pomôcť aj cesnak alebo chren.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY