Viete čo sa stane ak budete denne lúštiť niekoľko hodín krížovky? Po určitom čase budete v lúštení krížoviek nesmierne dobrí. Ale očakávať, že si na základe toho vybudujete supermozog, je naivné – i keď pripúšťam, že na precvičenie schopnosti pamätať si fakty, to vplyv bude mať. Existuje spôsob ako komplexne trénovať mozog a nie iba jednostranne?
Samozrejme, existuje. Stručne som sa o tomto spôsobe zmienil vo svojom predchádzajúcom článku venovanom úvodu k tréningu mozgu. Išlo konkrétne o techniku hrania špeciálne navrhnutých počítačových hier, ktoré využívajú poznatky neurovedy. V tomto článku sa tejto technike alebo presnejšie tréningovému programu Lumosity, budem podrobnejšie venovať. Podelím sa s vami o moje skúsenosti z môjho denného vyše 7 mesačného tréningu.
Môj príbeh s Lumosity
Celý život ma fascinovalo všetko čo malo dočinenia s fungovaním ľudskej mysle. Vždy ma zaujímalo, ako je to možné, že niektorí jedinci dokážu super efektívne využívať svoj mozog, kým tým druhým, nech sa snažia akokoľvek, to veľmi nejde. Je potrebné „mať na to gény“ alebo existuje spôsob ako si tieto schopnosti postupne vytrénovať?
Túžba po zdokonalení vlastnej mysle bola mojou silnou motiváciou prečo som sa zapojil do tréningového programu Lumosity hneď ako som sa o ňom dozvedel. Povedal som si, že dám tejto technológii šancu a na vlastnej koži si vyskúšam, či tvrdenia vedcov a ľudí, ktorí tento tréning absolvovali, sú iba prikrášlené alebo sú skutočne postavené na reálnych základoch.
Na akom princípe Lumosity funguje?
Lumosity
je niečo ako špeciálne navrhnutý herný portál – webová stránka, ktorá vám ponúka možnosť prísť si každý deň zahrať jednoduché počítačové hry. Na základe toho ako sa vám v týchto hrách darí vám systém vypočítava vaše skóre a umožňuje tak sledovať váš progres (a tiež sa aj porovnať s ľuďmi vašej vekovej kategórie). Ku dňu písania tohto článku je hier spolu 46. Sú rozdelené do 5 skupín v závislosti od toho, ktorú schopnosť u človeka pomáhajú vytrénovať.
Hry sú zamerané na to, aby zlepšili vašu:
- Rýchlosť (schopnosť rýchlo zareagovať na podnety)
- Pamäť (schopnosť efektívne ukladať informácie do krátkodobej a dlhodobej pamäte, vizuálnu predstavivosť)
- Pozornosť (tréning periférneho videnia a identifikácie toho čo ste videli iba „stotinu“ sekundy)
- Pružnosť (schopnosť dokázať rýchlo prepínať medzi robením rôznych úloh)
- Riešenie problémov (schopnosť riešiť logické úlohy, aritmetické výpočty, odhady výsledkov)
Neustálym hraním týchto hier si zlepšujete aj koordináciu pohybov a motoriku prstov rúk, pohybov očí a nepriamo aj písanie na klávesnici viacerými prstami súčasne.
Ako na Lumosity prebieha tréning?
Lumosity
vám každý deň namieša optimálny mix niekoľkých hier zohľadňujúc vaše preferencie (môžete si v profile nastaviť, ktoré schopnosti chcete primárne posilniť). Je na vás či to využijete a pôjdete podľa tohto odporúčaného tréningového programu alebo si sami zvolíte, ktoré hry si chcete v daný deň zahrať a koľko času im chcete venovať. Z vlastných skúseností odporúčam tieto 2 možnosti navzájom skombinovať – najprv odohrať to čo vám Lumosity odporučí a až potom podľa aktuálnej nálady a dostupného času si voliť konkrétne hry. Trénovať môžete nielen na svojom PC či notebooku, ale aj na iPhone alebo iPade.
Ako často treba trénovať?
Ideálne denne, postačí vám na to kľudne 15-20 minút. Skôr ako doba hrania je dôležitá pravidelnosť.
Je potrebné za využívanie portálu Lumosity platiť?
Zjednodušený tréningový program, ktorý vám umožňuje denne absolvovať základný tréning je zdarma. Istým spôsobom je ale tento druh tréningu obmedzený. Nemáte jednak prístup ku všetkým dostupným hrám a jednak v rámci tréningu môžete odohrať max. 3 hry denne, a to len tie, ktoré vám Lumosity odporučí. Taktiež nemáte k dispozícii rozšírené štatistiky a niekoľko ďalších funkcií.
Sám som na tomto bezplatnom programe niekoľko mesiacov fungoval a môžem potvrdiť, že mi na začiatok plne postačoval. Až neskôr som si predplatil ročný prístup, ktorý mi odkryl všetky zablokované funkcie portálu. Vďaka tomu sa mi rozšírili možnosti tréningu a čo je najlepšie, mohol som kľudne kedykoľvek si cielene zahrať hry, na ktoré som mal v danú chvíľu najväčšiu chuť.
Priniesol môj 7 mesačný tréning na Lumosity svoje ovocie?
Keďže Lumosity vyhodnocuje progres na základe toho ako sa človeku v hrách darí, tak môžem v tejto súvislosti konštatovať, že na základe svojho skóre som urobil určite veľký skok dopredu a zdokonalil sa v mnohých oblastiach.
Oveľa dôležitejším kritériom ako skóre z odohraných hier je fakt, že či mi tento tréning aj niečo reálne v praxi priniesol. Teraz s odstupom času badám u seba zlepšenie koncentrácie, dokážem riešiť viac úloh v krátkom čase za sebou a subjektívne vnímam ako keby som bol myslením o pár rokov mladší. Aj to, že som za posledných 7 dní napísal do tohto blogu 7 článkov a nemusel som sa pritom nejako zvlášť do toho nútiť a dlho trápiť nad obsahom, je istým spôsobom potvrdením, že sa tréning vyplatil.
Na záver jedno číslo
Nedávno prekročil počet zaregistrovaných používateľov Lumosity číslo 70 miliónov. Úžasné číslo, pridáte sa k nim aj vy?