23.1 C
Bratislava
utorok, 28 mája, 2024

Vitamíny a minerály hrajú rolu pri zdraví aj športovom výkone

Letná sezóna je v plnom prúde a krajšie počasie praje vonkajším športovým aktivitám. Počas tohto obdobia sme prirodzene viac v pohybe, no vyššie teploty si vyžadujú aj vyššie nároky na starostlivosť o vlastné telo. Preto sú vitamíny, minerály a aj iné prospešné látky (nielen počas leta) mimoriadne dôležité.

Športový výkon nielen u profesionálov

Ak ste si prečítali nadpis a mysleli, že budeme hovoriť o profesionálnych športovcoch, tak ste na omyle. Máme na mysli „bežnú” časť populácie, ktorá robí šport vo voľnom čase s cieľom zábavy a utužovania zdravia. Pri akejkoľvek športovej aktivite je však potrebné myslieť na to, že naše telo je pri behu alebo posilňovaní v určitom napätí, preto sa oň musíme patrične postarať.

Súvisí s tým veľa faktorov – kvalitná regenerácia, vyvážená strava, dostatok spánku, no aj vhodné doplnky výživy. V tomto konkrétnom prípade sú to vitamíny a minerály, ktoré môžu nášmu organizmu pomôcť nielen pri telesnej aktivite.

Základom je strava, ale…

Pri našom zdravotnom stave vo všeobecnosti i pri športe je základným bodom strava a jej zloženie. Ak je vyvážená, teda zahŕňa optimálnu kombináciu proteínov, sacharidov, tukov, minerálov a vitamínov, rastie šanca, že sa budeme cítiť dobre a budeme mať viac energie. Niektoré vitamíny však výlučne zo stravy získame len v obmedzenej miere, prípadne vôbec. Alebo napríklad D-vitamín, ktorý môže prispieť k posilneniu imunity, síce získavame zo slnka, avšak len v určitých ročných obdobiach.

Vitamíny a minerály

Nedostatok niektorých minerálov a vitamínov, napr. tie zo skupiny B alebo spomínaný vitamín D, môže negatívne vplývať aj na duševný stav či dokonca zhoršovať príznaky depresie. Preto by sme mali vitamíny suplementovať pomocou doplnkov výživy. Samozrejme, vhodná je v takom prípade aj konzultácia s vaším lekárom.

Minerály pri výkone

Kým vitamíny sú organické, čiže živé zložky, minerály sú anorganické. Aj ony sú však pre naše telo mimoriadne podstatné, a to vo viacerých procesoch, ktoré sa v ňom odohrávajú. Tvoria približne štyri percentá našej telesnej hmotnosti. A ako môžeme cítiť ich pozitívne účinky, tak môžeme cítiť aj ťažkosti pri ich nedostatku v tele.

A čo minerály a šport? Tak napríklad magnézium pred tréningom môže mať podobný účinok ako iontový nápoj, no bez cukrov a iných dodatočných látok. Pre naše telo je rovnako nevyhnutný prísun ďalších minerálov ako vápnik a železo.

Všetko s mierou

Aj odborníci hovoria, že to najhoršie, čo môže človek, ktorý osem hodín denne sedí pri počítači v práci spraviť, je, že sa zrazu postaví od stola a ide intenzívne trénovať. Pri športe a celkovom zdraví naozaj neexistuje čarovný prútik. Je potrebné začať s rozumom a mierou tak, aby ste sa nezranili. A od toho sa priamo odvíjajú aj vhodné doplnky výživy v podobe vitamínov, minerálov či napríklad aj vo formebielkovín. Vyvážená strava s dostatkom účinných a prospešných látok je v tomto prípade absolútny základ.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY