6.5 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Vitamín B15 – vitamín opradený tajomnom

Vitamín B15 (známy tiež ako kyselina pangámová) je látka rozpustná vo vode a vplyvom tepla nestála.

Aj keď je jej vplyv na organizmus priaznivý, stále sa zisťuje či a v akom množstve ju naozaj potrebujeme. Ide ale o látku, ktorá môže náš život skvalitniť a zlepšiť.

Na rozhodnutie či kyselina pangámová patrí alebo nepatrí do skupiny B vitamínov si budeme musieť chvíľu počkať.

Účinky vitamínu B15

Sedem priaznivých účinkov B15-ky:

  1. Tento vitamín vám pomôže v boji so stresom. Je považovaný za antistresový vitamín vďaka svojim adaptogénnym účinkom. Stresu vás nezbaví, ale zvýši odolnosť vášho organizmu voči stresu a stresovým hormónom – kortizolu a adrenalínu.
  2. Má priaznivý vplyv na spracovanie a využitie kyslíka v organizme, čím podporuje a zlepšuje okysličovanie a detoxikáciu tkanív.
  3. Má tiež antioxidačné vlastnosti – zachytáva voľné radikály a zabraňuje tak vzniku rakoviny a celkovo spomaľuje starnutie organizmu.
  4. Zabraňuje prepuknutiu závislosti – hlavne závislosti na lieky, ale dokáže aj zmierniť chuť na alkoholické nápoje a zároveň zmierniť stav opitosti.
  5. Zabraňuje usádzaniu tukov v pečeni – jeho prítomnosť v tele pôsobí preventívne pred cirhózou pečene. Ak je už táto diagnóza potvrdená vitamín B15 sa používa ako podporný prostriedok pri jej liečbe.
  6. Znižuje hladinu cholesterolu, slúži ako prevencia proti ateroskleróze.
  7. Zmierňuje symptómy astmy a angíny.

Nedostatok vitamínu B15

Nedostatok kyseliny pangámovej sa môže prejaviť:

  • zdravotnými problémami so srdcom (vplyvom zvýšeného cholesterolu),
  • poruchami žliaz s vnútornou sekréciou – sú zanesené toxickými látkami, ktorých sa organizmus nedokáže zbaviť,
  • zlým okysličovaním tkanív,
  • zvýšenou a často sa opakujúcou únavou a slabosťou,
  • bolesťami hlavy, podráždenosťou, náladovosťou,
  • neurologickými problémami.

Odporúčaná denná dávka

Bežne sa odporúča 50 až 150mg tohto vitamínu na deň. Toto množstvo môžete získať z bežnej stravy, nie je preto potrebné získavať ho aj z doplnok výživy.

Je možné sa B15-kou predávkovať?

Zatiaľ nie sú známe žiadne vážne komplikácie, ktoré by súviseli predávkovaním vitamínu B15. Ide o vitamín, ktorý sa vo vode rozpustí. Nadbytočné množstvo sa jednoducho z organizmu vyplaví močom.

Upozornenie

  • Tehotné a dojčiace ženy by sa o užívaní vitamínu B15 mali najskôr porozprávať s lekárom.
  • Ak už nejakým obličkovým ochorením trpíte je lepšie sa tomuto vitamínu vyhýbať. Už existujúce ochorenie môže zhoršiť.
  • Nakoľko je vitamín B15 stále predmetom skúmania nevie sa ako reaguje s inými liekmi. Preto je vhodné jeho užívanie konzultovať s lekárom.

V akej strave sa nachádza vitamín B15?

Najviac vitamínu B15 nájdete v kvasniciach – pivovarských aj pekárenských. Ďalej sa nachádza v nelúpanej hnedej ryži, otrubách, múke a niektorých semienkach (hlavne v sezamových a tekvicových). Menšie množstvo sa nachádza aj v rastlinách. Najviac bohatý je naň cícer.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY