26.8 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024

Odstávajúce uši vďaka otoplastike minulosťou

Odstávajúce uši

trápia nejedného z nás. Tento estetický problém má jedno riešenie – otoplastika. Korekcia ušníc patrí medzi najčastejšie operačné zákroky v oblasti plastickej chirurgie. Operácia je jediným možným a trvalým riešením odstávajúcich ušníc.

Ucho – orgán sluchu a centrum rovnováhy

Ucho sa skladá z troch častí – vonkajšie, stredné a vnútorné ucho. Tu sa nachádza sluchové ústrojenstvo a centrum rovnováhy.  Ušnica je v podstate vonkajšie ucho, ktoré je zložené z chrupky pokrytej kožou. Práve chrupka predurčuje tvar ušnice. Ušnica slúži na zachytávanie zvukových vĺn z okolia a privádza ich do zvukovodu, odkiaľ sa prenášajú do bubienka. To či lepšie, alebo horšie počujete nezávisí od tvaru, veľkosti a ani odstávania ušníc. Žiadneho zhoršenia sluchu po zákroku sa obávať nemusíte, všetko zostane tak ako je, až na vaše ušné lalôčky.

Odstávajúce uši nie sú pre ľudí žiadnym zdravotným problémom. Táto malá chybička krásy vie niektorým ľudom urobiť veľké problémy. Dospelí ľudia, ktorí týmto hendikepom netrpia, si ani nevedia predstaviť problémy detí, či dospievajúcej mládeže, ktorá sa s nevhodnými narážkami okolia musí vyrovnávať dosť často. Nízke sebavedomie, posmešky od spolužiakov, problém zaradiť sa do kolektívu, to je len časť problémov, s ktorými sa stretávajú títo ľudia.

Pre koho je otoplastika vhodná?

Operačný zákrok korekcie ušníc je možné vykonať už u detí predškolského veku od štyroch rokov dieťaťa. Jediným problémom pri tak malých deťoch je nespolupráca s lekárom počas zákroku. Preto je vhodnejšie počkať s operáciou do cca 7 – 8 roku života dieťaťa. Vtedy si aj samé dieťa uvedomuje svoj hendikep a snaží sa spolupracovať.

Pokiaľ rodičia trvajú na zákroku v skoršom veku dieťaťa je lepšie vykonať zákrok tesne pred nástupom do prvého ročníka, alebo ak dieťa prestupuje z jednej školy do druhej. Takto bude mať najlepšiu možnosť zapojiť sa do kolektívu bez toho, aby sa mu rovesníci vysmievali. Tomuto zákroku by mal ale predchádzať úprimný rozhovor. Možno odstávajúce uši potomka sú väčším problémom rodičov než  samotného dieťaťa. Pokiaľ touto chybičkou krásy vaše dieťa nijako psychicky a spoločensky netrpí počkajte s operáciou.

Predoperačné vyšetrenia

Ak lekár rozhodne o celkovej anestézii je potrebné absolvovať pár vyšetrení (rozbor krvi, interná vyšetrenie). Pri lokálnej anestézii nie sú potrebné takmer žiadne vyšetrenia (pravda, ak pacient nemá žiadne iné zdravotné komplikácie). Jedinou prípravou je umytie si vlasov deň pred zákrokom. Tiež nie je vhodné tri týždne pred operáciou užívať lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú (anopyrín, acylpyrín, aspyrín), ktorá znižuje zrážanlivosť krvi.

Priebeh operácie

Ušnica voči hlave zviera 20 – 30 stupňový uhol. Ak je tento uhol väčší hovoríme o odstávajúcich ušiach. V samotnom zákroku ide o zmenšenie tohto uhla. Operácia prebieha v lokálnej anestézii. Na požiadanie, alebo pri maloletých pacientoch sa vykonáva v celkovej anestézii. Miesto za ušnicou sa znecitliví a nasleduje zákrok, pri ktorom sa upraví postavenie ušnice voči hlave. Operačným zákrokom sa uhol zmenší a ušnica „priľahne“ viac k hlave. Celý zákrok trvá približne hodinu.

Jediné čo pacient počas zákroku cíti je prvotné opichanie ušníc.

Pooperačný priebeh

Už pár hodín po zákroku môže pacient opustiť nemocničné zariadenie. V prípade korekcie ušníc vykonanej v celkovej anestézii zostáva pacient v nemocnici 24 hodín.

3 až 14 dní po zákroku je nevyhnutné mať fixačné obväzy. O dĺžke rozhoduje lekár. Nasledujúce 2 – 3 týždne sa odporúča nosiť v noci (počas spánku) špeciálnu čelenku. Je to hlavne z dôvodu chrániť ušnicu pred náhodným poškodením a následným odskočením (vrátením sa do pôvodnej polohy).

Možné komplikácie

Pri otoplastike sú možné komplikácie veľmi zriedkavé. Ojedinele sa môže objaviť zápal operačnej rany alebo intolerancia šicieho materiálu. V priebehu 24 hodín od zákroku môže pacient pociťovať miernu bolesť, ktorá sa dá utlmiť bežnými liekmi.

Výsledný efekt korekcie ušníc je viditeľní okamžite a má trvalý charakter.

Cena otoplastiky

Korekcia ušníc je estetický zákrok, ktorý si plne hradí pacient. Cena sa pohybuje nad 400 euro v závislosti od kliniky, trvania a náročnosti operácie. Zdravotná poisťovňa otoplastiku prepláca len maloletým pacientom. V tomto prípade je nutné priniesť potvrdenie od psychológa, ktorý tento zákrok odporúča.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY