23.6 C
Bratislava
štvrtok, 23 mája, 2024

Moringa: ďalší zbytočný výživový doplnok alebo skutočne liečivá rastlina?

Moringa je na slovenskom trhu s výživovými doplnkami a prírodnými liečivami pomerne neznámou rastlinou. Málokto pozná jej účinky – avšak keď ju niekto raz vyskúša, pravdepodobne od neho nebudete počuť negatívny názor.

Moringa síce nie je známa, ale jej potenciál je veľký. V krajinách odkiaľ pochádza ju už dlho využívajú na liečenie na udržiavanie sa v dobrej kondícii. Ak vás táto rastlina zaujala, pokračujte v čítaní a dozviete sa viac.

Pôvod, druhy a pestovanie

Moringa pochádza z dvoch rôznych oblastí. Vo voľnej prírode bola objavená v Afrike a severozápadnej Indii. Dnes poznáme 13 druhov, z ktorých najpopulárnejšia je moringa olejodárna. Tento druh sa najčastejšie pestuje na veľkých farmách, ale aj v domácnostiach.

Ak chcete Moringu pestovať aj vy, nie je s tým problém. Musíte jej však zabezpečiť veľa slnečného žiarenia a tepla. Na zimu ju určite presuňte do interiéru – pri poklese teplôt opadávajú listy a v mrazoch rastlina zomiera. V kvetináči ju môžete počas leta nechať vonku a v chladnejších mesiacoch využiť ako exotickú dekoráciu.

Zloženie

Skúmaním rôznych častí rastlín sa došlo na to, že obsahuje veľké množstvo minerálov, vitamínov a antioxidantov. Práve vďaka tomu dokáže podporiť viacero oblastí zdravia a prispieva k zlepšeniu celkového stavu organizmu. Medzi najviac zastúpené prvky v Moringe patria:

  • Vitamíny A, B, C
  • Vápnik
  • Draslík
  • Železo
  • Horčík
  • Fosfor
  • Zinok

Tu zoznam rozhodne nekončí, ale ďalšie látky už nie sú vzhľadom na množstvo tak významné. Okrem toho má veľmi nízky obsah tuku a obsahuje len „neškodný“ druh cholesterolu.

Moringa

Zdravotné účinky

Vzhľadom na popularitu sa v tomto článku budeme venovať primárne Moringe olejodárnej. Ak ale nájdete výživový doplnok s obsahom iného druhu, efekty na zdravie by mali byť veľmi podobné. Účinky tejto rastliny boli známe už niekoľko storočí. Obyvatelia oblastí, v ktorých Moringa rastie, využívali jej listy, kvetiny, semienka aj korene. Z takmer celej rastliny teda vyrábali lieky na zápaly, nádory, bakteriálne, vírusové, plesňové infekcie a problémy s kĺbmi či srdcovo-cievnou sústavou.

Dnes už o jej účinkoch na zdravie vieme viac, ale aj napriek tomu asi nepoznáme všetky a preto je dôležitý ďalší výskum. Na druhej strane mnoho účinkov potvrdzuje samotná skúsenosť užívateľov, ktorým moringa pomohla.

Znižovanie hladiny cukru v krvi

Veľa cukru v krvi môže z dlhodobého hľadiska spôsobiť rôzne vážne ochorenia. V súvislosti s cukrom si mnohí predstavia diabetes, ale tam jeho negatívny vplyv na telo ani zďaleka nekončí. Moringa podľa niektorých menších štúdií dokáže potláčať prudké výkyvy hladiny cukru v krvi. Napríklad výskum na šiestich diabetikoch ukázal, že pridávanie 50g listov Moringy do jedla dokáže zredukovať nárast cukru v krvi o 21%.

Protizápalové účinky

Boj proti zápalovým reakciám sa zatiaľ skúmal iba v skúmavkách a na zvieratách. Výsledky však nasvedčujú tomu, že rovnaký efekt dokáže Moringa poskytnúť aj človeku. Ak sa zaujímate o zdravú stravu, asi viete že väčšina ovocia, zeleniny a byliniek má protizápalové účinky. Vedci ale zistili, že isothiocyanáty – látky, ktoré Moringa obsahuje vo veľkom množstve – sú obzvlášť silné v boji proti zápalom.

Posilnenie obranyschopnosti organizmu

Vzhľadom na vysoký obsah vitamínov, minerálov a iných zložiek potrebných pre správnu funkciu organizmu, je Moringa výborným pomocníkom na zlepšenie celkovej kondície organizmu. Ak máte problém s častými chorobami, alebo sa len chcete preventívne posilniť pred chrípkovým obdobím, Morniga je skvelým riešením. Prospeje všetkým oblastiam vášho zdravia – od imunity, cez pevnosť kostí, až po psychiku.

Ako užívať Moringu?

Na trhu je veľa rôznych foriem, v ktorých sa Moringa predáva. Najčastejšie sa stretnete s tabletami a práškom. Keďže jeho chuť nie je rušivá, môžete ho pridávať do nápojov alebo jedál. Ak máte radi čaje, môžete si kúpiť sušené listy. Účinky tejto liečivej rastliny získate aj z olejov, ktoré tiež kúpite cez internet. Spôsobov na konzumáciu je veľa, vďaka čomu si bez problémov vyberie každý.

Ako môžete vidieť, Moringa je prírodný zdroj mnohých nutrientov potrebných pre správnu funkciu organizmu. Pomôže vám s posilnením zdravia a do vášho života v nesie novú dávku energie. Ak zápasíte s častými chorobami, únavou či ťažkým hojením rán, rozhodne odporúčame Moringu vyskúšať. Pred použitím sa ale pre istotu poraďte so svojim lekárom, keďže nie je vhodné ju kombinovať s niektorými liekmi. Taktiež by sa jej mali vyhýbať tehotné alebo dojčiace ženy.

Zdroje

[1] https://moringafarms.com/growing-moringa/

[2] https://www.healthline.com/nutrition/6-benefits-of-moringa-oleifera

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY