4.9 C
Bratislava
piatok, 29 marca, 2024

Africká liečivá bylinka sutherlandia, poznáte ju?

Sutherlandia frutescens je liečivá rastlina pochádzajúca z Južnej Afriky kde sa doteraz používa na liečbu rôznych chorôb ako viacúčelová liečivá rastlina.

Bol dokázaný jej priaznivý účinok pri liečbe malígnych nádorov a má výrazné účinky tiež pri liečbe horúčky, chrípky a prechladnutia, kiahní, reumatizme, hemoroidov, hnačke.

Popis

Sutherlandia je stredne veľký až veľký krík so sivo zelenými listami a červenými kvetmi. Dorastá až do výšky 1,5 až 2 metrov. Plody sutherlandie majú tvar nafúknutého balóna vo vnútri s čiernymi semenami.

V Afrike ide o pomerne rozšírenú rastlinu, ktorá je odolná voči suchu a nedostatku vlahy. V našich končinách sa pestuje tiež, prevažne je jeho využitie len okrasné.

Pôvod názvu

Jej pôvodný domorodý názov je Tswana Phetola (phetola v preklade znamená „zmení sa“). Tento názov ju presne vystihuje, pretože jej užitím sa chorobný stav zmení na lepší. Ďalší názov North Sotho Lerumo – lamadi znamená oštep pre krv – čo charakterizuje jej ďalšiu vlastnosť a to, že čistí krv.

Využitie sutherlandie v minulosti

V Afrike sa liečivé vlastnosti tejto rastliny používajú už niekoľko stáročí. Odvar z nadzemných častí sutherlandie (stonky, kvety, listy) sa používal na zníženie horúčky, umývanie a oplachovanie rán a očí. Odvar z listov a stoniek sa používal na liečbu rakoviny, pečeňových ochorení, reume, problémoch s obličkami, žalúdočných problémov a proti horúčke. Tiež sa jej prisudzovali priaznivé účinky na liečbu depresie, stresu, infekcií močových ciest, cukrovky a rôznych zápalov kože.

Liečitelia používali vždy čerstvú rastlinu, ktorú po nazbieraní nechali vysušiť a následne ju rozdrvili medzi kameňmi. Z takto vzniknutého prášku pripravovali liečivé odvare a čaje.

Sutherlandia a súčasnosť

V dnešných časoch sú produkty so sutherlandie dostupné v lekárňach ako doplnky zdravej výživy. Predáva sa vo forme tabletiek, kapsúl, krémov ale aj v tekutej forme. Veľkú popularitu získali pri pacientoch s HIV. Sutherlandia obsahuje zložky, ktoré výraznejšie spomaľujú stratu svalovej hmoty, čím sa zlepšila kvalita života týchto pacientov.

Zdravotné benefity sutherlandie

Niet divu, že sa na túto rastlinu zamerala pozornosť vedcov. Skúmali sa jej účinky a jej prospešnosť pre zdravie človeka a jej vplyv pri rôznych ochoreniach.

Cukrovka – sutherlandia obsahuje aktívne látky, ktoré dokážu udržať dlhší čas hladinu glukózy v krvi na optimálnej úrovni. Spomalením produkcie oxidu dusnatého spomaľuje poškodenie pakreatických buniek.

Stres – o priaznivých účinkoch rastliny na stres niet najmenších pochybností. Extrakt zo sutherlandie spomaľuje až zabraňuje produkcii kortizolu (stresový hormón). Zároveň znižuje svalové napätie spôsobené stresom a poskytne tak úľavu od stresu. Jej užívanie je vhodné hlavne pri dlhodobom strese. Doplnky výživy s touto rastlinou vás samé od seba stresu nezbavia. Zároveň s ich užívaním je dôležité zamerať sa aj na ďalšie spôsoby odbúravania stresu.

Psychické problémy – antidepresívne účinky rastliny sú vhodným prírodným doplnkom ak máte problémy s pocitmi úzkosti, emočným alebo duševným vypätím.

Sutherlandia obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných látok – triterpenoidy, saponíny, flavonoidy, kyselinu aminomaslovú (GABA), kanavanín, pinitol a mnoho ďalších. Jednotlivé zložky kladne vplývajú na jednotlivé orgány v tele. Chránia bunky pečene pred poškodením, majú protirakovinový účinok, udržujú hladinu cukru v krvi v normálnych hodnotách, majú antivírusové a protizápalové účinky, ovplyvňujú tlak krvi a v neposlednom rade sú výdatnými pomocníkmi v boji s úzkosťou, stresom a depresiou.

Synergia (spolupráca) týchto zložiek má priaznivé účinky na celkový organizmus. Podporí jeho fyzické aj psychické zdravie.

Sutherlandia:

  • Podporuje imunitný systém
  • Má protirakovinové účinky, ničí rakovinové bunky
  • Znižuje stres, zmierňuje pocit úzkosti a depresie
  • Stimuluje chuť do jedla u chorých ľudí
  • Diabetes – udržuje hladinu cukru v krvi na optimálnej hodnote dlhšiu dobu
  • Znižuje tlak krvi – je vhodné ju užívať pri miernej až strednej hypertenzii
  • Zmierňuje pocit únavy
  • Pomáha pri problémoch s chrípkou
  • Návaly tepla, zmeny nálad pri menopauze
  • Priaznivo pôsobí pri astme a bronchitíde
  • Pomáha pri zdravotných problémoch s tráviacim ústrojenstvom – peptický vred, reflux,…
  • Podporuje ochranu pečeňových buniek, môžete ju užívať ako podporné liečivo pri vírusovej hepatitíde.

Užívanie

Doteraz neboli zaznamenaná žiadne nežiaduce účinky z predávkovania sa touto rastlinou. Rozhodne to s ňou ale nepreháňajte. V prípade doplnkov výživy dodržujte dávkovanie a neprekračujte odporúčanú dávku.

Mierne závraty, hnačka a sucho v ústach sa môžu objaviť ak užijete sutherlandiu na lačno.

Nežiaduce účinky tejto rastliny u tehotných alebo dojčiacich ženách neboli pozorované. Aj napriek tomu je lepšie sa o užívaný extraktov zo sutherlandie porozprávať s lekárom.

Užívanie prípravkov s obsahom tejto rastliny je po konzultácii s lekárom možné aj v prípade ak užívate lieky na predpis. Doteraz neboli zaznamenané žiadne interakcie s liekmi.

Zdroje

[1] https://cs.wikipedia.org/wiki/Sutherlandia

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3924790/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY