27.9 C
Bratislava
pondelok, 17 júna, 2024

„S nami, nie pre nás“

V utorok 21. marca 2023 si pripomíname Svetový deň Downovho syndrómu (#WDSD). Na podnet organizácií Down Syndrome International (ďalej DSI) a European Down Syndrome Association (ďalej EDSA) bol prvýkrát vyhlásený v roku 2012. DSI aj tento rok vyzýva svojich sympatizantov na celom svete, aby vlastnými aktivitami prispeli k zvyšovaniu povedomia o tom, čo Downov syndróm je, čo znamená mať Downov syndróm, a akú dôležitú úlohu majú ľudia s Downovým syndrómom v našich životoch a komunitách. Cieľom je šíriť osvetu o ľuďoch s Downovým syndrómom, a tak prispieť k vyššej kvalite ich života – lepšími podmienkami na vzdelanie, zamestnanie, začlenenie a prijatie spoločnosťou v každej oblasti života.
Tento rok kampaň #WDSD prináša jasný odkaz: „With Us, Not for Us“, S nami, nie pre nás“. Vyzývame všetkých tvorcov rozhodnutí a politík, aby sa zaviazali zapojiť organizácie zastupujúce ľudí s Downovým syndrómom do všetkých rozhodovaní. Pracujte s nami, nie pre nás. Hovorte s nami!
Chceme povzbudiť všetkých, aby zdieľali túto výzvu na sociálnych sieťach prostredníctvom „S nami, nie pre nás“ (#With Us Not For Us). V tomto čase, keď sú naše osobné stretnutia nahrádzané komunikáciou cez počítače a sociálne siete, keď žijeme prevažne izolovaní od rodiny, kamarátov, spolužiakov, kolegov, sa Svetový deň Downovho syndrómu 2023 nesie v znamení, aby sme na nich nezabúdali, že sú TU! „Cieľom je napĺňať Dohovor Organizácie Spojených národov o právach osôb so zdravotným postihnutím, aby mal každý možnosť sa slobodne rozhodnúť. Často sa ich okolie snaží robiť
veci pre nich, nie s nimi,“ hovorí Róbert Lezo zo Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku, ktorá tento rok oslavuje svoje 30. narodeniny.

Downov syndróm

„Ľudia s Downovým syndrómom poznajú svoje potreby, vedia, čo chcú, čo im robí radosť a čo ich napĺňa. Chcú rozhodovať o svojich životoch a chcú sa spolupodieľať na tvorbe opatrení, ktoré ovplyvňujú ich životy. Ceníme si ich priateľstvo a vážime si vzájomnú spoluprácu. Poďte s nami stavať mosty porozumenia“, hovorí Iveta Mišová zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Slovenskej republike, r. s. p.

Slovensko prijalo pred viac ako rokom ambiciózny plán na obnovu a zvýšenie odolnosti v krízových situáciách. Viaceré reformy, ku ktorým sa zaviazalo sa týkajú života ľudí s Downovým syndrómom – reforma vzdelávania či reforma financovania sociálnych služieb. „Ak chceme nájsť dobré riešenie pre všetkých, je potrebné, aby v týchto diskusiách boli vypočuté aj hlasy organizácií, ktoré prinášajú podnety priamo od ľudí so zdravotným postihnutím“, dodáva Maria Machajdíková z nadácie SOCIA.

Aj v roku 2023 vyzývame ľudí, aby si v rámci iniciatívy #PonozkovaVyzva obliekli 21. marca ponožky rôznych farieb či veľkostí a podporili tak iniciatívu šírenia povedomia o Downovom syndróme.

Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku (SDS)
SOCIA – Nadácia na podporu sociálnych zmien
Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Slovenskej republike (ZPMP v SR)

KONTAKTY:
Ing. Róbert Lezo, SDS, www.downovsyndrom.sk, ds@downovsyndrom.sk
PhDr. Iveta Mišová, ZPMP v SR, www.zpmpvsr.sk, misova@zpmpvsr.sk
Mgr. Maria Machajdíková, SOCIA – Nadácia na podporu sociálnych zmien, www.socia.sk

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY