20.6 C
Bratislava
streda, 18 septembra, 2024

Prvosienka jarná

Latinsky

: Primula veris L.
Ľudovo: primulka, prvosna skorá, prvnička, kaška, kašička, kropáč, petrov kľúč, biela bukvica, kozí drist, mŕtvičná alebo šľaková zelina
Čeľaď: prvosienkovité

Prvosienka jarná je trváca rastlina s valcovitým hnedým podzemkom, z ktorého vyrastá ružica prízemných listov a asi 20 cm vysoký dutý stvol s koncovým súkvetím. Podlhovasto-vajcovité, do krátkej stopky zúžené listy ružice majú vrúbkovanú čepeľ. Kvety v okolíkoch sú žlté, päťpočetné, pravidelné, ovisnuté a príjemne voňajú. Koruna kvetu je rúrkovitá s oranžovými škvrnami na vnútornej strane každého z piatich lupienkov. Kvety sú obojpohlavné, cudzoopelivé, so zložitým spôsobom opeľovania, založenom aj na zaujímavých rozdieloch v dĺžke čneliek a umiestnení tyčiniek v rúrke koruny. Plod je jednosemenná tobolka.

Výskyt

Vyskytuje sa na mnohých miestach Európy, v Ázii. Vyhľadáva suché až striedavo vlhké trávne porasty.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbiera sa kvet s kalichom. Výhodne sa zberá za sucha osobitným hrebeňom s riedkymi hrotmi obrátenými nahor (prípadne rumančekovým hrebeňom). Zber sa robí v období plného vývoja rastliny (marec-apríl-máj). Kvety sa ľahko zaparia, no pri sušení sa nedrobia. Musia byť žlté a s krátkou stopkou (do 1 cm). Rýchlo sa sušia v jednej tenkej vrstve na miernom teple.

Niekedy sa zbiera i list.

Podzemok v minulosti často zbieraný, teraz z dôvodu ochrany podzemnej časti nedostupný. Podzemné časti prvosienok sa vykopávajú v marci alebo v októbri. Po očistení a krátkom omytí sa sušia prirodzeným teplom (umelým do 35 až 40 st.C).

Využitie

Koreň vplyvom vysokého obsahu saponínov rozpúšťa hlieny a uľahčuje vykašliavanie, preto sa používa pri liečbe dýchacích ciest. Pri zápale priedušiek (bronchitíde) sú bronchiálne steny trvalo zapálené a produkujú veľa hlienu, ktorý sa uvoľňuje bolestivým kašľom. Veľmi ohrození sú fajčiari. Zápal priedušiek vzniká z rôznych príčin. Najčastejšie ide o sprievodný príznak alebo prechladnutie. Môže ísť aj o poškodenie priedušiek fajčením, chemickým podráždením alebo škodlivými látkami. Akútny zápal priedušiek trvajúci asi 7 až 10 dní sa prejavuje silným a bolestivým kašľom a vykašliavaním. Na začiatku býva sprievodným znakom aj zimnica, dýchacie ťažkosti a vysoká horúčka.

Rastlina má aj močopudný účinok a podáva sa aj proti reumatickým ťažkostiam.

Pri nachladnutí alebo ako prevencia slúži 1 polievková lyžica vňate (listy a kvet) preliatá šálkou vriacej vody. Všetko necháme 10 minút vylúhovať, precedíme a pijeme denne 3 šálky medzi jedlami.

Na zápaľ pľúc užívame odvar z 1 polievkovej lyžice koreňa, ktorý nadrobno nakrájame a necháme 15 minút vyluhovať v studenej vode. Potom vodu privedieme do varu, odstavíme, opäť necháme 10 minút vyluhovať. Precedíme a pijeme 3 šálky denne medzi jedlami.

Kontraindikácie

Niekoľkonásobné prekročenie terapeutických dávok pôsobí jedovato, pričom prvým príznakom je vracanie; neskôr sa pripoja hnačky. Tehotným a kojacim ženám sa doporučuje terapeutické dávky primerane znížiť.

Zaujímavosť

Táto bylinka dostala meno z latinského primus – prvý a ver – jar, čo vyjadruje, že patrí medzi prvé jarné kvety. V ľudových poverách sa hovorí o tom, že na mieste, kde sv. Peter odložil kľúče, vyrástla prvosienka. Preto dostala pomenovanie „peterkľúč“. Tento názov sa preniesol aj do českého, nemeckého i francúzskeho jazyka.

Motto

Niet jari bez krásy prvosienok.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY