10.5 C
Bratislava
piatok, 29 marca, 2024

Vitamín B10 (PABA) a jeho zdravotné benefity

PABA alias kyselina aminobenzoová má niekoľko názvov a aj zaradení. Kým niektorí vedci ju radia medzi vitamíny, iní jej zas taký význam neprisudzujú. Podľa nich, PABA nie je látka nevyhnutná pre život.

PABA je základnou živinou pre mikroorganizmy a niektoré druhy zvierat. Ľudia túto látku pre zdravý a kvalitný život nepotrebujú.  V odbornej verejnosti sa o nej vedú diskusie, ktoré raz hovoria o jej priaznivých, inokedy o negatívnych vplyvoch na ľudský organizmus. Ako to s ňou vlastne je?

PABA má viacero názvov – kyselina para – aminobenzoová, 4 – aminobenzoová, vitamín Bx, vitamín B10 ale možno ste sa s ňou stretli aj pod názvom vitamín H1 či PABA – vitamín.

PABA je súčasťou kyseliny listovej (vitamínu B9), preto ju niektorí vedci radia k vitamínom. Nájdete ju bežne v potravinách – celozrnné  pečivo, vajcia, mlieko, hovädzia pečeň, v menšej miere aj v mäse a hubách. Najviac jej ale nájdete v pivovarských kvasniciach.

Na čo sa PABA používa?

PABA sa užíva vo forme tabletiek alebo krémov prevažne na kožné problémy. Účinná je hlavne na kožné problémy ako vitiligo, pemfigus, dermatomyozitída, sklerodermia.. Pomôže tiež spomaliť rozvoj Peyronieho choroby, lieči sa ňou neplodnosť žien, artritída, anémia, horúčky reumatického pôvodu, systémový lupus a aj bolesti hlavy. Kyselina aminobenzoová sa tiež používa na stmavnutie sivých vlasov a obmedzenie ich vypadávania. Vďaka posledným dvom účinkom sa dostala aj do kozmetického priemyslu.

Účinky

PABA má priaznivý vplyv na pokožku. Spomaľuje jej starnutie, odďaľuje tvorbu vrások a chráni kožu pred škodlivými UV lúčmi. To je ďalší dôvod, prečo sa nachádza v kozmetických prípravkoch na opaľovanie a je súčasťou anti – aging produktov – kozmetické prípravky odďaľujúce prejavy starnutia na pokožke (vrásky, citlivá, suchá pokožka, strata elasticity..).

Opaľovanie

PABA ochráni pleť pred UV žiarením. Zabráni spáleniu pokožky a aj tvorbe bledých miest na koži vplyvom slnečného žiarenia. Nakoľko ale ide o látku, ktorá je rozpustná vo vode musíte sa opaľovacím krémom s touto aktívnou zložkou natrieť vždy keď si pôjdete zaplávať. To bol jeden z dôvodov prečo sa PABA v týchto prípravkoch nahrádza inou zložkou (ktorá sa vo vode nerozpustí).

PABA má schopnosť zabraňovať tvorbe bielych miest na pokožke vplyvom slnečného žiarenia, tiež zabraňuje zmenám v štruktúre kože, čím pomáha predchádzať rakovine kože.

Peyronieho choroba

Toto ochorenie sa týka mužov – spôsobuje deformáciu penisu. Užívanie tohto prípravku preukázateľne spomaľuje prejav tohto ochorenia.

Pre potvrdenie ďalších priaznivých účinkov PABY na zdravotný stav sú potrebné ďalšie výskumy. Jej účinky nie sú jednoznačne preukázané.

PABA – užívanie

Užívanie PABY vo forme krému priamo na pokožku je bezpečné. V tejto forme ju môžu používať deti aj dospelí ľudia. Nezabudnite sa ale po plávaní znova natrieť krémom. Potením sa účinky tejto zložky nestrácajú.

Najčastejšie je PABA súčasťou výživových doplnkov a multivitamínov (B komplex  obsahuje približne 25 mg tejto látky).

Užívanie vo forme tabletiek je bezpečné ak sa dodržuje dávkovanie. Denná odporúčaná dávka je 30 až 100 mg. Rozhodne nie je vhodné denne užiť viac ako 12 g. Už pri takejto dávka môžu prepuknúť vážnejšie vedľajšie účinky.

Tehotné a dojčiace ženy by užívanie prípravku PABA mali najskôr konzultovať s lekárom, prípadne tento prípravok neužívať vo forme tabletiek vôbec.. Užívanie krémov s touto zložkou je pre tehotné a dojčiace ženy relatívne bezpečné.

Vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky – problémy s krvou, obličkami a pečeňou. Tiež sa môžu objaviť hnačky, vracanie, žalúdočná nevoľnosť, nechutenstvo.

Alergické reakcie a predávkovanie

Väčšina reakcií na PABA je spôsobená alergickou reakciou

  • Nevoľnosť
  • Vracanie
  • Horúčka
  • Vyrážka na pokožke (alergická reakcia)
  • Zmena dýchania – dýchavičnosť, alebo naopak pomalé dýchanie
  • Závraty
  • Hnačka
  • Podráždenie očí (ak bola PABA použitá vo forme krému a náhodou ste sa dotkli očí)
  • Znížená úroveň vedomia – zmenené myslenie
  • Kóma

Pri užití vyšších dávok sa môžu objaviť závažné komplikácie, ktoré končia kómou až smrťou.

Predávkovanie

Pri predávkovaní vyhľadajte lekársku pomoc. Ak má pacient kŕče, zvracia, alebo má zníženú úroveň vedomia nepodávajte mu žiadne nápoje.

Ak sa alergia prejaví na pokožke (po užití krému) alebo očiach (podráždené oči) oplachujte postihnuté miesto vodou aspoň 15 minút.

PABA a jej nedostatok

Nedostatok kyseliny para – aminobenzoovej sa môže prejaviť :

  • Na pokožke tvorbou ekzémov, stratou pigmentu, zvýšenou tvorbou vrások
  • V organizme môže spôsobiť zápal kĺbov až reumatizmus
  • Zmena psychiky – podráždenosť a nervozita, čo môže viesť k miernej depresii.

Pri normálnom stravovaní nehrozí aby ste mali v tele nedostatok tejto zložky.

Kedy neužívať prípravky s PABA?

PABA znižuje účinnosť antibiotík, hlavne sulfonamídov. Ak vám lekár predpíše antibiotiká konzultujte s ním možnosť užívať aj výživové doplnky obsahujúce PABU.

PABA spomaľuje rozklad kortizónu (stresový hormón). Ak kortizón užívate, alebo máte jeho zvýšenú hladinu v organizme PABA zvyšuje jeho účinky.

PABA môže zvýšiť riziko krvácania. Pokiaľ užívate lieky, ktoré spomaľujú zrážanie krvi konzultujte jej užívanie s lekárom. Ak máte naplánovanú operáciu je lepšie prestať s jej užívaním aspoň dva týždne pred operáciou.

Záver

Väčšina tvrdení a zistení o účinkoch PABA prípravkov pochádza z polovice minulého storočia. Nakoľko nejde o zložku nevyhnutnú pre naše zdravie výskumy sa zamerali na iné, pre organizmus dôležitejšie živiny.

PABA nie je zložka, ktorú by sme do organizmu museli dopĺňať. Množstvo, ktoré potrebujeme bežne získame z potravy. Zbytočným zvyšovaním jej hladiny v organizme môžeme spustiť jej vedľajšie účinky. Jej užívanie by ste vo vlastnom záujme mali konzultovať s lekárom. Predávkovať sa môžete ľahko a rýchlo (bežná strava plus výživové doplnky), následky ale budete odstraňovať dlhší čas.

Zdroje

[1] https://www.rxlist.com/

[2] https://www.livestrong.com/

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY