25.6 C
Bratislava
streda, 18 septembra, 2024

Nové zubné pasty – dajú zbohom zubnému kazu?

Už vyše 15 rokov máme tu česť sledovať v televízii reklamy na zubné pasty, v ktorých sa nás veľké spoločnosti snažia presvedčiť o tom, že ich nová zubná pasta má skvelú bieliacu schopnosť, obsahuje nové a ešte účinnejšie látky, ktoré nás majú ochrániť pred zubným kazom. Každý rok máme pocit, že vývoj ide v tejto oblasti míľovými krokmi vpred a práve reklamovaná pasta nám určite pomôže vyhnúť sa problémom so zubami a ústnou dutinou.

Ak by sa tieto tvrdenia ozaj zakladali na pravde, tak dnešné pasty by nám tak vybielili zuby, že by naše okolie z toho určite osleplo a problematika zubných kazov a povlakov by sa nás už netýkala. Ako je to naozaj? Presne naopak. Zubársky biznis prekvitá ako nikdy predtým. Nie menej, ale viac pacientov dnes chodí k zubárovi a zuby sa nám veselo kazia ešte viac.

Rieši sa dôsledok – nie príčina

Nechcem týmto povedať, že nám zubné pasty zuby kazia, to nie. Ide tu o to, že sa naša spoločnosť nazerá na problematiku zubov zo zlej strany. Tendencie vývoja v tejto oblasti smerujú do vymýšľania nových látok a technológií, ktoré by sme v boji proti zubnému kazu a povlaku mohli použiť. Namiesto toho, aby sa riešila príčina – prečo nám ten kaz a povlak vzniká, rieši sa dôsledok. Výsledok? Dočasná úľava a o rok sa môžeme „tešiť“ na nejaký ten nový kaz – veď to poznáte určite aj sami.

Môže za to nedokonalá príroda?

Príroda vytvorila dokonalého človeka a dala mu aj dokonalý chrup. To, že máme toľko problémov so zubami, má svoj hlavný pôvod v tom čo jeme. Namiesto zásadotvornej potravy jeme čoraz viac kyselinotvornú. Inými slovami, namiesto prírodných neupravovaných surovín jeme polotovary, varené, vyprážané alebo inak modifikované jedlá s umelými prísadami a ochucovadlami. Všetko to pôsobí nielen na naše zuby počas prežúvania, ale takáto skladba stravy navyše nevytvára v našom tele vhodné prostredie. Aby sa predišlo kolapsu organizmu, naše telo sa snaží za každú cenu vyrovnať úroveň kyslosti a zásaditosti. Urobí všetko pre nastolenie rovnováhy a keď nevie inak musí použiť na to vápnik z našich kostí a zubov. Menej vápniku v zuboch = menšia odolnosť voči kazu.

Zuby ako snímka nášho zdravia

Každý zub je prepojený s našimi vnútornými orgánmi. Existujú dokonca rôzne tabuľky a diagramy podľa ktorých môžete zistiť súvis problému konkrétneho zubu v nadväznosti na problémový orgán. Nezriedka sa stáva, že pokiaľ dáte tento orgán do poriadku, prejde vám aj problém s daným zubom. Berte preto zuby ako indikátor fyzického zdravia a pri výraznejších problémoch sa zamerajte na svoje zdravie celkovo.

Perlička na záver

Viete akú látku obsahujú zubné pasty najčastejšie? Mentol. Napriek jeho celkom fajn chuti má táto látka jedno malé mínus. Má povzbudivé účinky, a preto ak si umývate zuby tesne pred spaním, tak sa môže stať, že akosi vám ten pocit ospalosti prejde. Že to nevadí, veď vy si aj tak beriete tabletku na spanie?

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY