25.9 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024

Nenechajte sa trápiť roztočmi: Vytiahnite na nich centrálny vysávač!

Centrálny vysávač dokáže domácnosť zbaviť až 100 % prachu a roztočov. Je preto ideálny do rodín, v ktorých niektorých členov trápia tieto najznámejšie domáce alergény. Ako to funguje?

Na Slovensku trpí alergiami približne 40% populácie. Ide o novodobé civilizačné ochorenia, ktoré sa prejavujú individuálne a predstavujú neprirodzené reakcie na rôzne podnety. Najčastejšie ide o intoleranciu na určité potraviny alebo zložky potravy, slnko, peľ, zvieraciu srsť alebo roztoče.

Aké sú hlavné príznaky alergie?

Existujú rôzne druhy alergií. Niektoré sa môžu s nami ťahať už od narodenia a iné môžu prísť aj v neskoršom dospelom veku. Pokiaľ sa u vás začali objavovať niektoré z týchto príznakov, určite navštívte vášho lekára alebo alergológa.

  • Červené a uslzené oči
  • Nezastaviteľné kýchanie
  • Neprestávajúce škriabanie v krku
  • Kašľanie a problémy s dýchaním
  • Svrbenie a vyrážka
  • Zhoršenie príznakov astmy
  • Začervenaná koža
  • Časté vracanie a tráviace ťažkosti

Aj doma na vás striehnu alergény

Zbaviť sa prachu a roztočov v domácnosti môže byť ťažké, najmä pokiaľ používate klasické vysávače, ktoré víria vzduch a nie sú schopné prach odviesť na 100 %. Ak patríte medzi ľudí, ktorých trápia tieto domáce alergény, mali by ste vzdať tzv. lapačov prachu – plyšové hračky, sošky, okrasné vankúšiky, závesy, koberce a dokonca aj knihy.

Posteľ je zas semeniskom roztočov, ktorým sa darí v teplom a vlhkom prostredí. Pokiaľ sa ich chcete zbaviť, je nutné minimálne raz za týždeň meniť posteľnú bielizeň. Páperové periny vymeňte za také, ktoré sú vyplnené umelými vláknami a môžu sa prať pri teplote vyššej ako 60ºC. Zakúpiť by ste si mali tiež protiroztočovú bariéru na matrace. Pravidelné vysávanie je samozrejmosťou, ideálnym riešením je centrálny vysávač.

Centrálny vysávač odstráni 100% prachu

Centrálne vysávače predstavujú moderný a veľmi účinný spôsob čistenia domácnosti. Obsahujú výkonný motor, ktorý sa skrýva v tele vysávača. To sa umiestni do suterénu, technickej miestnosti, garáže alebo do skrinky, pričom po celom dome alebo byte sa v pravidelných rozostupoch umiestnia tzv. zásuvky pre hadice.

Centrálny vysávač je bezdrôtový a veľmi ľahký. Keďže vám odpadáva nutnosť ťahať za sebou ťažký prístroj, je jeho používanie jednoduché. Samotný vysávač sa nachádza mimo denných miestností, preto je takmer bezhlučný. Kvôli tomu sa k mechanizmom centrálneho vysávača pridáva aj inteligentné vypnutie, ak by ste ho kvôli tichému chodu zabudli vypnúť. Popri vysávaní môžete telefonovať, pozerať televíziu alebo sa bez zvyšovania hlasu rozprávať. Hadicu od vysávača stačí pripojiť zo sacej zásuvky a je to!

Najväčším pozitívom centrálneho vysávania je zdravšie bývanie, pretože nedochádza ku víreniu prachu. Aj napriek počiatočnej vyššej investícii šetrí náklady – takýto vysávač má totiž extrémne dlhú životnosť. Výrobcovia ich dodávajú s polyesterovými vreckami, ktoré stačí raz za 2-3 roky umyť.

Do novostavby aj do staršieho domu

Rozvody centrálneho vysávača sa inštalujú do obvodových stien v dome, v ideálnom prípade sa preto odporúča so systémom takéhoto vysávania počítať už pri projektovaní novostavby. Napriek tomu je možné zaobstarať si centrálny vysávač aj do staršieho domu pred zateplením.

Pokiaľ bývate v byte a tiež by ste chceli bývať zdravšie, opýtajte sa na možnosti mobilných vysávačov. Tie majú kompaktné rozmery a môžu sa umiestniť kdekoľvek – do skrinky alebo do kuchynskej linky.

Foto: Bigstockphoto

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY