7.9 C
Bratislava
utorok, 19 marca, 2024

Materina dúška

Latinsky: Thymus serpyllum
Ľudovo: dúška materina, materinka, žadovník, pepolino, tymin – demuť
Čeľaď: hluchavkovité (Lamiaceae)

Je polokrovitá trsovitá trváca bylina, ktorá má dole slabo zdrevnatené konáriky. Stonky sú červenkasté, dlhé asi 10-30cm. Krátko stopkaté drobné listy sú vajcovité alebo čiarkovité. Kvety sú fialovočervené až biele. Plody sú tvrdky. Má príjemnú vôňu.

Druhy

  • dúška materina obyčajná (tymian), Thymus vulgaris, najaromatickejší druh s mnohými odrodami
  • Thymus fragrantissimus, má sivé listy a je vhodná zvlášť na prípravu čaju s ovocnou chuťou
  • dúška materina rascová, Thymus herba-barona, vyznačuje sa plazivým rastom
  • dúška materina vajcovitá, Thymus pulegioides ssp. pulegioides, pomáha pri kašli a črevných ťažkostiach
  • dúška materina vajcovitá horská, Thymus pulegioides ssp. montanus, je zdrojom pieporného korenia
  • dúška materina úzkolistá, Thymus serpyllum, najlepšie sa uplatňuje ako mrazuvzdorná pôdopokryvná rastlina
  • dúška materina citrónová, Thymus xcitriodorus, má charakteristickú citrónovú vôňu a výborne sa hodí na prípravu bylinkového čaju
  • Thymus longicaulis, disponuje veľmi pekným kvetenstvom

Výskyt

Rastie na slnečných miestach, suchých svahoch, poliach, lúkach, pastvinách, vresoviskách a na skalkách. Nájdeme ju na celom našom území, pôvodom pochádza zo Stredomoria. Hlavným obdobím kvetu sú mesiace júl a august, kedy tiež najviac vonia. Ak má dobré podmienky k rastu, kvitne väčšinou podstatne dlhšie, takže sa bežne s jej kvietkami môžeme stretnúť od mája až do septembra.

Časti, ktoré sa zbierajú

Na liečebné účely zbierame mladé kvitnúce časti. Používame nožničky, aby sme zbytočne nepoškodili rastlinky. Využijeme na to suché počasie – najlepšie okolo poludnia, kedy má materina dúška najviac silíc. Sušíme ju v malých vrstvách a v tieni na dobre vetranom mieste. Ak sa rozhodneme pre umelé sušenie, nemala by teplota presiahnuť 35 °C. Drogu je však možné kúpiť aj v lekárni.

Obdobie zberu: máj – september
Obdobie kvitnutia: jún – október

Účinné látky

Kvitnúca vňať obsahuje 0,2-0,6% silice, flavonoidov, kyseliny ursolovej, trieslovín a horčín.

Využitie pre zdravie

Materina dúška má posilňujúce, protikŕčové, protizápalové a hojivé účinky, blahodárne pôsobí najmä na tráviacu a nervovú sústavu. Používa sa preto pri nespavosti, bolestiach hlavy, závratoch, nervozite a podráždenosti, telesnej a duševnej slabosti, pri rôznych kŕčoch.

Výborná je pri nachladnutí, zápale priedušiek, zápale mandlí a pri astmatických ochoreniach, posilňuje imunitné reakcie. Zlepšuje trávenie, odstraňuje nadúvanie, katary a hnačky, nechuť do jedla. Bylinka pôsobí proti črevným parazitom a niektorým infekčným ochoreniam čriev.

Lieči zápaly ústnej dutiny a hrdla, hnisavé rany na koži, zápaly močových ciest.

Dúškovou tinktúrou sa natierajú končatiny slabo vyvinutým deťom, no aj
chorým na sklerózu multiplex sa vtiera dúšková tinktúra.

Materina dúška v tehotenstve

Keďže obsahuje látky podporujúce sťahy hladkej svaloviny, pomáha ako prirodzená príprava na pôrod. Používa sa v podobe čaju aj v období šestonedelia – organizmus ženy sa vďaka nej dokáže rýchlejšie zregenerovať.

Materina dúška v kozmetike

Výťažok z materinej dúšky je súčasťou niektorých kozmetických prípravkov určených pre hrubú mastnú pokožku s rozšírenými pórmi a pre kúpele mastných vlasov. Silicou z nej sa parfumujú mydlá a kúpeľové prísady.

Nežiadúce účinky

Kontraindikácie nie sú vo všeobecnosti známe. Môže mať negatívny vplyv na činnosť štítnej žľazy v prípade, že sa berie vo veľkých dávkach.

Pestovanie

Materina dúška si vyžaduje miernu zálievku, odkvitnuté výhonky je potrebné zrezať až do starého dreva. V závislosti od druhu je čiastočne alebo plne mrazuvzdorná, ale chúlostivá na zimné premokrenie. Vyžaduje si slnečné stanovište, nároky na pôdu – mala by byť dobre priepustná, vápenitá, skôr suchá.

Zaujímavosť

Podľa starej povesti je to premenená matka na kvietok.

Recepty

1. Čaj z materinej dúšky

Čo potrebujeme: materina dúška (1 polievková lyžica), horúca voda (1 liter)

Postup: bylinku zalejeme horúcou vodou, vylúhujeme 5 minút, precedíme a pijeme po dúškoch vždy pred jedlom dovtedy, kým necítime úľavu. Deťom sa odporúča polovičná dávka.

Čaj podávame ráno nalačno, potom pred obedom až dovtedy, kým nechutenstvo neustúpi.

2. Kúpeľ z materinej dúšky

Čo potrebujeme: materina dúška (3-4 hrste), 1 malá lyžička gréckeho olivového oleja

Postup: bylinku nasypeme do silónovej ponožky alebo pláteného vrecúška, ponoríme do 10 litrov horúcej vody, vylúhujeme 1 hodinu, precedíme. Pridáme olivový olej, premiešame. Rozrobíme kúpeľ na teplotu 37 stupňov celzia, sadneme si do neho na 10 minút, dbáme na to, aby nebolo do kúpeľa ponorené srdiečko. Osprchujeme sa letnou vodou a ošetríme telovým mliekom alebo hojivou mastičkou. Opakujeme 3x v týždni 1 mesiac.

Kúpeľ je možné pripraviť aj z ďalších byliniek. Ak vás takáto forma liečby zaujíma, určite si prečítajte aj jeden z našich ďalších článkov – Najlepšie bylinkové kúpele starých mám

Motto

„Najkrajšie sú lúky, keď voňajú materinou dúškou.“

Zdroje

[1] Rastliny v kozmetike. 2.vydanie. Príroda, vydavateľstvo kníh a časopisov, n.p. 064-121-88 RVK

[2] BYLINKY – Nová prehľadná kniha s opismi viac než 200 druhov obľúbených byliniek. 1. vydanie. Svojtka&Co, s.r.o., ISBN 978-80-89246-37-3

[3] Wikipedia. https://sk.wikipedia.org/wiki/D%C3%BA%C5%A1ka_materina

[4] Bylinky a liečiteľské rady od Julky. 1.vydanie. Solid Print, s.r.o., ISBN: 80-969623-5-3

Tatiana JalovcováAutorkou článku je Tatiana Jalovcová. Tatiana je študentkou Farmaceutickej fakulty UK. Okrem klasickej medicíny študuje popri škole aj alternatívne a komplementárne spôsoby liečenia, a to najmä fytoterapiu. Očaril ju svet byliniek a píše články hlavne o nich a ich liečivých účinkoch.

SÚVISIACE ČLÁNKY

1 komentár

  1. Poznám materinu dúšku plazivú prízemnú bledšiu a fialovejšiu. Od detstva sme ju v okolí videli. a poznali. Dnes sme našli na horskej trávnatej lúke s vápencovým podkladom trsy kvietkov veľmi podobných materinej dúške aj vôňou. Stonky majú ale pri zemi vodorovné s porastenými korienkami (cca do 5 cm), potom rastu kolmo hore rovne do dĺžky cca 50 cm, pričom rastú v trsoch po lúke. Stonky sú zo spodu cca do 3/4 in obrastené malými zašpicatenými lístkami dĺžky 2 – 3 cm kraje majú zahnuté do listu, listý sú vždy oproti sebe po každých asi 5 cm stonky. Na konci stonky asi v poslednej štvrtine sú fialové súkvetia kvietkov s malými lístočkami (1 – 2 cm). Je to materiná dúška ?

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY