2.2 C
Bratislava
utorok, 3 decembra, 2024

Mandragora lekárska

Latinsky

: Mandragora officinarum L.
Ľudovo: mandragorka, čarovný koreň, zlaté jabĺčko lásky, zemský mužíček
Čeľaď: ľuľkovité

Je to trváca bylina, ktorá sa dožíva až 50 rokov veku. Tvorí ružice listov podobných listom tabaku. Na jar kvitne bielo-zelenými alebo fialovými, či modrastými kvetmi, z ktorých vznikajú plody podobné malým rajčinkám. Charakteristickým znakom tejto byliny je koreň, ktorý môže byť dlhý až 1 meter, pripomínajúci ľudské telo.

Výskyt

Vyskytuje sa na úhoroch, okrajov ciest, obhospodarovanej pôdy. Má rada teplo a preto sa pestuje hlavne v Stredomorí. Centrom jej výskytu je Grécko a južné Taliansko. V starovekej Palestíne a Egypte bola považovaná za rastlinu lásky.

Časti, ktoré sa zbierajú

Využíva sa hlavne koreň. Avšak k laickému používaniu tejto rastliny je vhodné sa vyvarovať, vzhľadom k jej toxickým účinkom!

Účinné látky

Vo farmaceutickom priemysle sú zlúčeniny mandragory základom liečivej látky etoposidov, účinných cytostatík, látok používaných na potlačenie nádorového bujnenia. Niektoré obsiahnuté alkaloidy v mandragore účinkujú proti rakovinovému bujneniu, predovšetkým proti leukémii. Tak ako u všetkých cytostatík však dochádza k pôsobeniu i na nepozmenené bunky. V súčasnej dobe vzrastá záujem tiež o využitie mandragory k liečbe cukrovky a vysokého krvného tlaku.

Využitie

Bylinka sa v minulosti často používala v čarodejníctve a mágii. Najčastejšie sa pridávala do vína. Koreň vzbudzoval pohlavnú túžbu u chladných ľudí. Môže vyvolať i hlboký spánok.

Starovekí Gréci ju používali ako účinné afrodiziakum a anestetikum.

Jej rozvetvený koreň niekedy pripomína ľudské telo, preto sa v stredoveku stala predmetom mnohých mýtov a legiend. Podľa jednej z nich koreň mandragory po jej vykopaní začne kričať a zabije všetkých, ktorý jej krik počujú.

Používa sa tiež na ochranu domova, proti negatívnej energii, ženy nosili sušený koreň ako talizman proti neplodnosti.

Kontraindikácie

Pozor, celá rastlina vrátane koreňa je jedovatá. Je taktiež jedovatá pre hospodárske zvieratá. Mandragora a predovšetkým jej koreň a semená pôsobia ako silné sedatívum, hypnotikum a halucinogén. Najčastejším spôsobom používania býva vtieranie mandragory zmiešanej s tukom či olejom do kože. Pri aplikácii sa do tela dostáva predovšetkým skopolamín so silnými halucinogénnymi účinkami. Pri intoxikácii výrazne klesá aktivita centrálnej nervovej sústavy ako v spánkovej REM-fáze. Preto je mandragora toxická a nebezpečná rastlina. V nižších dávkach navodzuje „trans a živé sny“ po dobu niekoľkých hodín. Alkaloidy v mandragore nepriaznivo pôsobia na srdcový sval.

Zaujímavosť

Mandragora je obľúbená bylina používaná vo fantasy filmoch, mohli ste ju vzhliadnuť vo filmoch Harry Potter, či Cisárov pekár.

Zmienku o tejto bylinke nájdete aj v Biblii, kde je prezývaná ako jabĺčko lásky.

Motto

Mandragora pričaruje lásku.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY