14.2 C
Bratislava
streda, 29 mája, 2024

Ligurček lekársky

Latinsky: Levisticum officinale
Ľudovo: americký zeler, ľuboček liečivý, ľubček, miláček, apich veľký, maggi korenie, levistík, lieštan, lopuštík
Čeľaď: zelerovité, mrkvovité

Trváca bylina s aromatický voňajúcim koreňom, mohutnou hranatou a rozkonárenou stonkou a perovito strihanými prí­zemnými listami. Stonkové listy majú blanitú stopku a sú menej delené. Malé žlté kvety vytvárajú zložený okolík. Plody sú oválne dvojnažky. Dorastá do výšky 1 až 2 metrov.

Výskyt

Pestuje sa v Európe a inde, vzácne splanieva. Pochádza z juhozápadnej Ázie. Vyhovuje mu mierne vlhká, stredne ťažká pôda s dobre preležaným kompostom. Obľubuje tienisté prostredie a vlhké podnebie. U nás je šľachtený. Vieme si ho zadovážiť z lekárne.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierame podzemok s koreňmi, prípadne aj vňať, alebo len listy a plody. Sušíme pri teplote do 35 °C. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom a vlhkom. Drogy korenisto voňajú a musia sa uschovávať v uzatvorených nádobách.

Využitie

Čaj z Ligurčeka lekárskeho sa využíva ako významné diuretikum, ktoré pomáha vylučovať škodlivé látky z organizmu. Spôsobuje odvodňovanie a dehydratáciu organizmu. Uvoľňuje vodu z tela a odhlieňuje dýchacie cesty. Ligurček posilňuje organizmus, nervovú sústavu, pohybovú sústavu a podporuje srdcovú činnosť. Pomáha obehovej sústave pri prúdení krvi a pôsobí ako mierne afrodiziakum. Tiež sa používa pri nepravidelnej menštruácii.

Kontraindikácie

Nadmerné požitie ligurčeka môže u alergických ľudí vyvolať pocit nevoľ­nosti. Čaj z Ligurčeka lekárskeho nie je vhodný piť v tehotenstve.

Zaujímavosť

Na kuchynské využitie:
Semená vylúhujeme v brandy a osladíme cukrom, pridávame do likérov, rozdrvené do chleba a pečiva.
Čerstvé alebo sušené listy, usušený pomletý koreň pridávame do mäsových polievok, k dusenému mäsu, syru.
Čerstvým listom koreníme omáčky, šaláty, polievky, zeleninové jedlá, hydinu a ryby. Pridávame ho i do masla a bryndze. Listy ligurčeka s kôprom a bazalkou, tvoria koreninu diétnej kuchyne.
Čaj pijeme pre jeho pikantnú chuť.

Motto

Americký zeler do každej kuchyne.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY