1.1 C
Bratislava
pondelok, 9 decembra, 2024

Chmeľ obyčajný

Latinsky

: Humulus lupulus
Čeľaď: konopovité

Liana dorastá do výšky 10 metrov. Trváca dvojdomá ovíjavá bylina s príchytnými úponkami. Listy sú protistojné, so srdcovitou bázou, hlboko trojlaločné až päťlaločné.Pri dozrievaní sa listence súkvetí zväčšia a tvoria šištice. Plody sú nažky. Dosahuje vek až 30 rokov.

Výskyt

Pestuje sa v chmelniciach založených v teplejších oblastiach, bez vetra a so slnečným počasím v období, keď chmeľ dozrieva. Darí sa mu na vápenitej, dobre priepustnej a humusom zásobenej pôde. Rozmnožujeme ho zväčša vegetatívne, ale len rastliny s piestikovými kvetmi, pričom samčie exempláre ničíme, aby nenastalo opelenie, lebo šištice sa plodmi znehodnocujú. U nás je šľachtený vo viacerých odrodách.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierame (češeme) chmeľové šištice v príhodnom období (koncom augusta a začiatkom septembra) len z pestovaných kusov. Ak nemáme k dispozícii chmeľ priamo z chmeľnice, je lepšie si ho kúpiť v lekárni.

Účinné látky

Šištice chmeľu obsahujú silicu, živicu, triesloviny, flavonoidy, fytosteroly, éterické oleje a iné.

Využitie

V praxi sa využíva najmä sedatívny účinok drogy pri nervovej podráždenosti, nepokoji, nespavosti, migréne, stavoch napätia a vyčerpania. Je preto vhodné si pred spaním urobiť chmeľový čaj.

Horčiny napomáhajú aj vylučovanie žalúdočnej šťavy.
Má aj bakteriostatické účinky.
Ženám pomáha upravovať menštruačný cyklus.

Na ochorenia KOŽE a VLASOV, na vonkajšie použitie vo forme záparu: 10 minút, 4 polievkové lyžice na liter vriacej vody, preplachujeme postihnuté miesta.

Ako základná surovina pri výro­be PIVA – preto sa šištice používajú najmä v pivovarníctve. Tvrdenie niektorých autorov, že divý chmeľ je nepoužiteľný, platí možno v pivovarníctve, ale pre liečebnú prax sa osvedčuje. Pôsobí síce menej razantne, ale zato spoľahlivo.

Domáci BYLINKOVÝ VANKÚŠIK

Chmeľové šištice pokvapkajte alkoholom, pridajte sušenú mätu, levanduľu, dúšku materinu, ružové lupienky, alebo rumanček a túto zmes vložte do plátenného vrecúška. Vrecúško si položte na vankúš k hlave, zaručí vám tak dobrý spánok.

Kontraindikácie

V bežných terapeutických dávkach neboli zaznamenané žiadne nežiaduce účinky. Užívanie vyšších dávok sa neodporúča. Plesnivé šištice zapríčiňujú otravu. Fytofarmaká s obsahom chmeľu sú nevhodné pre tehotné a dojčiace ženy.

Zaujímavosť

Vedľajším účinkom dlhodobého pitia piva u mužov je aj zväčšenie prsných žliaz, čo je tiež spôsobené účinkami chmeľu. Navyše odborníci zaradili chmeľ medzi prírodné prostriedky, ktoré dokážu ochrániť človeka pred rakovinou, a to hlavne rakovinou prsníka, prostaty a sliznice maternice.

Motto

Dobre sa spí na chmeľovom vankúšiku.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY