21.6 C
Bratislava
streda, 24 júla, 2024

Bylinky pre seniorov

Ľudia od nepamäti hľadajú zdroj večnej mladosti, či nesmrteľnosti, hľadajú prostriedky na predĺženie života, zachovania síl a sviežosti do vysokého veku. A aj keď zákony prírody nezmeníme, existujú určité prípravky, ktoré nesporne vedia pomôcť posilniť naše zdravie a spomaliť starnutie tela i mysle. Nech vám v tom pomôžu nasledovné bylinkové recepty.

Geriatrický čaj

Na jeho prípravu použijeme rovnaké diely vňate yzopu, bôľhoja a očianky. Dochutíme medom a citrónom. Pijeme pravidelne ako lahôdkový čaj.

Na lepší zrak

Dávajte si denne počas 4 až 6 týždňov 3 lyžice surových olúpaných slnečnicových semiačok. Môžete ich pred tým zomlieť a konzumovať v troške ovocnej šťavy, medu, alebo mlieka. Vňať z očianky pomôže najmä pri ochoreniach očí, zápalov očí, spojiviek, i očných viečok, na unavené, vyčerpané oči, jačmeň, pri funkčných poruchách oka či už svalových alebo nervových.

Víno na vitalitu

Zmiešajte rovnaké diely vňate yzopu, rozmarínu a kvetu hlohu. Bylinkami naplňte fľašu asi do 1/3. Úmerne k tomu pridajte sušené hrozienka, niekoľko klinčekov a kúsky celej škorice, zalejte červeným vínom a nechajte 2 – 3 týždne macerovať. Občas pretraste. Zmes preceďte, môžete dochutiť medom a popíjajte po kalíšku 2x denne na posilnenie.

Proti zábudlivosti

Na zlepšenie pamäti si doprajte nasledovnú kúru. Pol lyžičky mletého semena horčice užiť nalačno a zapiť šálkou rozmarínového čaju. Opakujte každé 3 mesiace v trvaní – až 3 týždňov.

Regeneračný kúpeľ

Pripravte si výluh z mladých výhonkov borovice a kvetov púpavy. 4 hrste z oboch vložte do nádoby, zalejte 2 – 3 litrami vody, uveďte k varu a pol hodiny lúhujte. Precedenú zmes pridajte do kúpeľa.

Na močové cesty a mechúr

Brusnice sa dlhodobo používajú na liečenie a prevenciu infekcií močového traktu. Svojimi účinkami zabraňujú usadzovaniu baktérií na slizniciach a tak účinne chránia pred ochoreniami močových ciest. Niektoré zdroje uvádzajú, že extrakt z brusníc pomáha neutralizovať pach u inkontinentných pacientov.

Ženšenové posilnenie

Pripravte si extrakt zo sušeného koreňa tejto slávnej liečivky. 3 lyžice najemno posekanej drogy zalejte 1 litrom vodky a nechajte mesiac macerovať, občas pretraste. Užíva sa 3x denne lyžička v troške vody pol hodiny pred jedlom. Kúru v trvaní 4 – 6 týždňov na mesiac prerušte a 3 – 4 krát zopakujeme.

Na pohybový aparát, svaly i kosti

Vynikajúco vám pomôže kostihoj lekársky vďaka obsahu účinnej látky „alantoínu“. Ten podporuje regeneráciu poškodených tkanív, zlepšuje hojenie zlomených kostí, napomáha pri artritíde. Ak máte pomliaždeninu, modrinu, výron, alebo trpíte reumatizmom natrite si na postihnuté miesto kostihojovú masť, alebo tinktúru.

Čaj namiesto kávy

Šálka zeleného čaju je chutným a povzbudzujúcim prostriedkom, mimoriadne vhodným aj pre starších ľudí, ktorým môže slúžiť aj ako náhrada kávy. Zmierňuje bolesti hlavy, znižuje hladinu cholesterolu, znižuje riziko vzniku rakoviny a iných civilizačných ochorení a zlepšuje pamäť.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY