17.7 C
Bratislava
nedeľa, 14 apríla, 2024

Behanie počas babieho leta? Dajte si pozor na horúčavy

Onedlho sa oficiálne začína jeseň. Hoci by nás mohlo lákať vyťahovať teplé svetre a piť horúci čaj, kým oficiálne prídu jesenné dni, čaká nás babie leto. Babie leto môže byť veľmi klamlivé. Hoci slnečné lúče nesvietia tak ako v lete, hrejú rovnako. Ak ste bežci, mali by ste si dávať rovnaký pozor ako počas letnej sezóny.

 

Ak ste si povedali, že po lete začnete behať, máme pre vás niekoľko tipov na to, ako zvládnuť horúčavy babieho leta. Skúsení bežci dobre vedia čo majú a nemajú robiť, niekedy však nie je na škodu zopakovať si, ako sa chrániť.

1.       Kúpte si priedušnú obuv

Začínate s behom? Potom určite viete, že základom je správna bežecká obuv, ktorá vám dokonale padne. Ak máte tenisky, ktoré nie sú priedušné, chodidlo sa vám začne potiť. Na spotenej nohe sa tvorí viacej otlakov. Tie vás vedia vyradiť z behu veľmi rýchlo. Naviac nekvalitná obuv vám z dlhodobého hľadiska môže spôsobiť zdravotné problémy. My vám odporúčame napríklad vzdušné tenisky ON Running.

2.       Nezabudnite na SPF faktor

Tento rok sa veľmi pripomína dôležitosť SPF faktora. Nevyhovárajte sa na to, že budete behať v tieni. Opaľovací krém je nevyhnutný aj počas babieho leta, kedy vás slnko môže stále spáliť. Natrite si najmä tvár a ramená, ak beháte v tielku. Dôležitá je aj iná ochrana pred slnkom – šiltovka je samozrejmosťou.

3.       Skráťte a zefektívnite svoju rozcvičku

Dlhé rozcvičky na slnku vás zbytočne vyčerpajú. Rozcvičenie je veľmi dôležité a netreba ho podceňovať. Zistite si niečo viacej o efektívnej aktivácií svalov. Zistíte, že nemusíte cvičiť dlho. Stačí vám pár cvikov, ktoré rozprúdia vašu krv a pripravia svaly na prácu. Rozcvičku vykonávajte v kvalitnej pánskej bežeckej obuvi.

4.       Všímajte si signály, ktoré vám vysiela vaše telo

Mali ste naplánovaných 10 kilometrov? Môže sa stať, že už po šiestom sa nebudete cítiť dobre. Budete vidieť rozmazane, svaly vás začnú bolieť, zatočí sa vám hlava, môže vám prísť zle. Presne toto sú signály, ktoré by ste nemali ignorovať, najmä ak beháte počas dňa. Ak spozorujete takéto príznaky dehydratácie či úpalu, mali by ste okamžite prestať behať. Ak by sa vám takéto príznaky objavovali pravidelnejšie, poraďte sa o vašom zdravotnom stave s vašim lekárom.

Zdroj obrázku: Tierney / Stock.adobe.com

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY