15.4 C
Bratislava
pondelok, 9 septembra, 2024

Ako rýchlo funguje naše telo?

Ľudské telo je ako továreň, ktorá začína pracovať v momente počatia. Každý výpadok v tomto závode sa ohlási v podobe choroby a veľká porucha pre nás môže znamenať smrť. Najviac roboty spraví počas prvých desiatich mesiacov, keď sa tvorí nový človek, ale neoddychuje ani potom. Akou rýchlosťou vlastne pracuje ľudské telo?

Oko

Zdravý človek žmurkne okom každý deň asi 11 500-krát.

Nos

Vzduch prúdi nosom väčšinou rýchlosťou 2,4 km/hod. a každé kýchnutie preženie vzduch nosom silou orkánu – 170 km/hod.

Sliny

Za 24 hodín vznikne asi jeden liter slín.

Ústa

Bežná rýchlosť vzduchu pri dýchaní je 8 km/hod. Obrovské veterné poryvy sa v našom tele odohrávajú pri kašli. Rýchlosť vzduchu pri ňom môže dosiahnuť až 900 km/hod.

Potné žľazy

Dospelý človek vypotí denne asi 0,3 litra potu, v lete je to až 2,5 litra potu. Pri vysokej horúčke alebo vysokej športovej záťaži sa výdaj vody potením môže zvýšiť až na 10 – 15 litrov vody za deň. Za celý život vyprodukujú dva milióny potných žliaz celkom 14 000 litrov potu.

Kosti

Kosti ľudského tela sa vyvíjajú celý život. Spočiatku zväčšujú svoj objem a dĺžku. Len čo dorastú, vo vnútri prebieha neustále prestavba mikroštruktúry tak, aby čo najlepšie vyhovovala potrebnému zaťaženiu. V starobe klesá pevnosť kostí asi o 10 – 20 percent.

Pečeň

Denne vyprodukuje 0,5 – 0,7 litra žlče. Za minútu ňou pretečie 1,5 litra krvi, ktorá sa vďaka procesom látkovej výmeny zahrieva na 40 stupňov celzia.

Močový mechúr

Za život vylúči priemerný človek asi 41 000 litrov moču.

Spermie

45 minút trvá spermii, než doputuje do maternice. Pláva pritom rýchlosťou 0,44cm za minútu.

Koža

Každé bolestivé podráždenie kože sa dostáva k nášmu vedomiu rýchlosťou 40 – 50 km/hod. Vplyvom starnutia a opätovného obnovovania buniek sa pokožka mení 3x do roka. Denne prídeme asi o 10 gramov šupiniek odumretej kože, za rok tak človek stratí takmer 4 kilá starej kože.

Nervy

Nervové signály sa z mozgu k svalom dostanú rýchlosťou 400 km/hod.

Uši

Uši rastú celý náš život. Za každých päť rokov vyrastú o 1 milimeter.

Pľúca

Každým vdychom a výdychom sa u dospelého človeka vymení asi 0,5 litra vzduchu. Kým dospelý človek sa nadýchne 10 – 18-krát za minútu, malé dieťa 20 – 30-krát a novorodenec dýcha rýchlosťou až 40 – 50 dychov za minútu.

Vlasy

Naše vlasy vyrastú zhruba o jeden centimeter za mesiac. Ich rýchlosť je teda 0,000000014 km/hod. Životnosť vlasu je 2 – 4 roky a za deň môže zdravému človeku vypadnúť 15 – 100 vlasov. Vlasy však nerastú stále tak, ako nechty. Prebieha u nich tzv. cyklus rastu – vyrastú, odumrú a vypadnú. Kým v prípade vlasov trvá tento cyklus 3 – 4 roky, chĺpkom 4 – 9 rokov a, naopak, mihalniciam iba 100 dní.

Srdce

Sťahy tohto svalu, ktoré určujú náš pulz, sa šíria rýchlosťou 4 – 18 km/hod. Pri jednom sťahu srdca sa z neho vytlačí asi 70 ml krvi. Za 24 hodín prečerpá srdce asi 7000 litrov krvi. Zdravému človeku, ktorý je v pokoji, tlčie srdce rýchlosťou 60 – 90 tepov za minútu. Pri problémoch so srdcom, tzv. fibrilácii, bije srdce rýchlosťou 300 – 400 tepov za minútu. Za ľudský život vykoná srdce asi 2,5 miliardy úderov.

Žalúdok

Dospelý človek vyprodukuje 2 – 3 litre žalúdočných štiav za deň.

Obličky

Viac ako 30-krát za deň filtrujú obličky krv, ktorá putuje obehovým systémom. Odstraňujú z krvi nadbytočnú vodu a kontrolujú obsah soli. Obličkami dospelého človeka za deň pretečie asi 170 litrov krvi.

Črevá

Pohyby tenkého čreva posúvajú potravu o 2 centimetre za minútu. Pri hnačke je táto rýchlosť desaťnásobná. Za život vylúči človek asi 5 ton exkrementov.

Krv

Pohybuje sa rýchlosťou 0,7 – 1,8 km/hod. Najrýchlejšie prúdi v aortách, pomalšie vo veľkých žilách a najpomalšie vo vlásočniciach. Krv sa neustále omladzuje a obnovuje. Červené krvinky, ktorých má dospelý človek 30 – 35 biliónov, žijú 100 – 120 dní. Každú sekundu ich v slezine zaniká najmenej dva a pol milióna, ale rovnaký počet nanovo vzniká v kostnej dreni plochých kostí. Každý deň sa ich tak musí narodiť, vyzrieť a dostať do krvi 300 miliárd. Biele krvinky, ktorých je 500-krát menej ako červených, žijú v tele rôzne dlho. Závisí to od toho, koľko majú práce s likvidáciou buniek napadnutých vírusmi či nádorovými bunkami. Krvné doštičky, ktoré sa podieľajú na zrážaní krvi, žijú iba 7 – 10 dní.

Telesná výška

Dieťa rastie od narodenia až do dospelosti, ale vždy rozdielnou rýchlosťou. Najrýchlejšie počas prvého roka života, keď vyrastie asi o 23 – 25 centimetrov. Za ďalší rok vyrastie už iba o 12 centimetrov. Zdravé dieťa vo dvoch rokoch dosiahne približne polovicu svojej budúcej dospelej výšky. Od dvoch rokov veku až do začiatku puberty sa potom rast spomaľuje, a to z počiatočných 7,5 cm za rok na 5 cm za rok. Počas puberty, ktorá trvá 4 – 5 rokov, potom človek získa posledných 20 % svojej budúcej výšky v dospelosti

Nechty

O jeden milimeter za týždeň narastú nechty na rukách a na nohách. Rastú tak rýchlosťou 6 miliardín km/hod.

Zdroj: Nový čas zdravie. 44/2010

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY