8.9 C
Bratislava
piatok, 26 apríla, 2024

Príprava byliniek na vonkajšie použitie

Prášok

Po vysušení byliniek ich nadrobno rozdrvíme a preosejeme. Takto získaný prášok je vhodný na ošetrenie kože proti infekcii pre jeho ochrannú a vsakovaciu vlastnosť.

Kúpeľ

Rozumieme pod tým namáčanie časti alebo celého tela vo vode obohatenej o prevarený a precedený výťažok z liečivých bylín. Aplikujeme ho spravidla na dobu pod 20 minút. Ozajstný kúpeľ však znamená to, keď sa človek ponorí po hrudník, no vynechá oblasť srdca. Sedací kúpeľ znamená, že človek je ponorený v ňom iba do výšky obličiek. V tomto prípade použijeme polovicu liečivého roztoku v porovnaní s množstvom v celkovom kúpeli. Lokálny kúpeľ sa vzťahuje iba na určitú časť tela (noha, ruka, oči a pod.).

Kašovitý obklad, masť

Je to prípravok mäkkej konzistencie, ktorý sa mieša z prachu bylín, z rozmliaždenej zeleniny, ovocia, múčky z ľanového semena atď. Varí sa vo vode, v mlieku alebo na pare dovtedy, kým nevznikne kašovitá hmota. Potom sa za studená alebo vo vlažnom stave natiera na kus gázy alebo ľanového plátna a umiestni sa na bolestivé miesto.

Zábal

Je to kus plátna namočený do bylinného prípravku (scedeného, vareného, lisovaného a pod.), ktorý potom nasiaknutý a položený na boľavé miesto určitý čas pôsobí. Zábal môže byť studený, vlažný alebo teplý.

Klystír a irigácia

Pomocou tenkej ohybnej rúrky vedieme tekutinu do konečníka (klystír – klyzma) alebo do maternice (irigácia), prípadne striekačkou do ucha. Liečivý prípravok nesmie byť studený ani horúci. Odporúča sa teplota 30 – 35 °C.

Kloktanie a výplach

Do úst si vezmeme malé množstvo liečivej tekutiny a obraciame ju v ústach a v hrdle tak, aby sme ju neprehltli. Dezinfikujeme tým vlastne choré miesto v ústnej dutine a v hrdle.

Čistiaca tekutina

Je to liečivý roztok, pripravený obyčajne prevarením či varením, do ktorého namáčame kus vaty a pretierame ním bolestivé alebo poranené miesto. Tieto roztoky sa používajú aj na masáže a spravidla sú to olejové alebo alkoholové prípravky.

Kaša (rastlinná hmota) a čerstvá šťava

Rastlinnú hmotu vytvoríme pomocou mixéra alebo mažiara. Ak chceme použiť iba šťavu rastliny, musíme roztlačenú hmotu úplne scediť, na čo budeme v istých prípadoch potrebovať odšťavovač. V obidvoch prípadoch treba získaný výťažok použiť ihneď alebo za krátky čas, lebo veľmi rýchlo začína podliehať skaze. Nakrátko ho možno uskladniť jedine v chladničke.

Mazadlo, krém

Sú to napoly tekuté prípravky, pri výrobe ktorých sa byliny zmiešajú s mastnými látkami (v domácnosti s olejmi či maslom), aby sa potom nimi mohli natierať, prípadne masírovať bolestivé miesta.

Inhalácia

Je proces, keď vložíme bylinky do horúcej vody a nad unikajúcimi výparmi vdychujeme. Inhalovanie pomáha pri začínajúcej viróze, pri akútnom a chronickom kašli, silnom zápale hlasiviek a priedušiek.

Príprava inhalácie je veľmi jednoduchá a určite ju zvládne doma každý z nás. Do nádoby dajte vriacu vodu. Vložte do nej bylinky – najlepšie harmanček alebo mätu, alebo pridajte niekoľko kvapiek éterického oleja. Predkloňte sa nad ňu, cez hlavu si prehoďte uterák a vdychujte paru. Stačí inhalovať 10 minút a po jej ukončení sa odporúča dodržať kľudový režim a prijať dostatočné množstvo tekutín. Deťom stačí čas inhalácie skrátiť na 5 minút.

Inhalovať bylinky sa však neodporúča alergikom, im sa odporúča inhalácia pary z čistej vody, prípadne s prídavkom soli.

Tipy na inhalovanie:

HARMANČEK
Patrí medzi najznámejšie bylinky, ktoré sa na inhalovanie využívajú. Postačia dve polievkové lyžice sušeného kvetu do vriacej vody. Dokáže pomôcť i pri bronchiálnej astme, najčastejšie sa však používa pri zápaloch horných dýchacích ciest. Ak ste niekedy mali alergickú reakciu na astrovité kvety, harmanček nepoužívajte! Niektorí odborníci tvrdia, že vysušuje sliznice a tie potom menej odolávajú choroboplodným zárodkom. Ak vás po použití harmančeka bude štípať v nose, siahnite radšej po inom prostriedku vhodnom na inhalovanie.

MÄTA
Hrsť sušenej mäty dajte do horúcej vody, nevarte. Jej výpary majú dezinfekčné a protizápalové účinky. Veľmi príjemná vôňa odstraňuje aj bolesť hlavy. Opatrní by však mali byť alergici, ktorým robia problémy astrovité rastliny.

BOROVICA
Má silné antiseptické účinky. Jej výpary zvýšia tvorbu hlienov a zlepšia vykašliavanie. Výborne pôsobí aj proti bolesti hlavy, ktorú spôsobili upchaté dutiny. Tri hrste ihličia vhoďte do vriacej vody a hrniec odstavte z ohňa.

ROZMARÍN
Dve vetvičky čerstvého rozmarínu alebo dve polievkové lyžice sušeného dajte zovrieť v hrnci v jednom litri vody. Varte dve minúty a odstavte. Táto bylinka lásky má protizápalové a dezinfekčné účinky.

TYMIÁN
Do vriacej vody vhoďte dve hrste čerstvého alebo dve polievkové lyžice sušeného tymianu, varte pol minúty a odstavte. Bylinka nie je len výborné korenie, ale využijete ju i pri potlačení prudkého kašľa. Má priaznivé účinky na sliznicu nosovej a ústnej dutiny. Využíva sa pri zápaloch priedušnice a priedušiek. Zlepšuje vykašliavanie a je vhodná i pre deti.

CIBUĽA
Nepotrebujete hrniec ani horúcu vodu. Stačí lopárik a nožík. Cibuľu nakrájajte nadrobno a prikryte sa nad ňou uterákom. Čím svedomitejšie ju pokrájate, tým viac účinných látok sa z nej uvoľní. Na výživné látky je bohatšia tá, ktorá vás poriadne rozplače. Pôsobí antibakteriálne a utišuje kašeľ.

MORSKÁ SOĽ
Soľ je univerzálna pomôcka na naparovanie, ktorú lekári odporúčajú najčastejšie. Do vriacej vody pridajte dve polievkové lyžice soli a nechajte pár minút variť. Inhalovanie výparov soli zlepšuje opakované problémy s dýchacími cestami. Môžete použiť i klasickú kuchynskú soľ, obe majú rovnaké dezinfekčné účinky. Ako alternatíva inhalácie soli sa dá využiť pobyt v soľnej jaskyni, ktorá má okrem inhalácie ponúka možnosť relaxácie.

ŠKORICA
Postačí jedno drievko, ktoré varíte tri minúty v pol litri vody. Celý príbytok nasiakne vianočnou atmosférou a urobíte veľa aj pre svoje dýchacie cesty. Škorica dokáže veľmi účinne zabíjať vírusy. Jej príjemná vôňa s antiseptickými účinkami je vhodná aj pre deti.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY