10.5 C
Bratislava
piatok, 29 marca, 2024

Prvá pomoc pri popáleninách

Popáleniny sú jedným z najčastejších zranení a sú sprevádzané nepríjemnou bolesťou. Popálenina vzniká ako následok vystavenia kože horúcim predmetom a tekutinám. Môže ísť aj o popálenie parou, ohňom či slnečným žiarením pri dlhodobom opaľovaní v lete. Okrem toho je častou príčinou ich vzniku aj elektrický prúd a tiež chemické látky (napr. kyseliny) spôsobujúce poleptanie.

Koža človeka, ako najväčší orgán ľudského tela, zohráva dôležitú úlohu – reguluje teplotu tela, vytvára ochrannú bariéru medzi vonkajším a vnútorným prostredím a plní detoxikačnú a metabolickú úlohu (v koži sa syntetizuje vitamín D). Koža je komplexným zmyslovým orgánom a je zložená z 3 základných vrstiev – pokožka, zamša a podkožné väzivo.

Aké stupne popálenín poznáme?

Popáleniny sa klasifikujú na základe postihnutej vrstvy kože, pričom môže ísť o mierne povrchové popáleniny, až vážne, život ohrozujúce popáleniny vyžadujúce okamžité lekárske ošetrenie.

  • popálenina I. stupňa – postihuje vrchnú vrstvu kože a spôsobuje lokálny zápal, ktorý je sprevádzaný miernou bolesťou a opuchom so začervenaním. Takáto popálenina sa zahojí do pár dní bez vzniku jazvy,
  • popálenina II. stupňa – preniká hlbšie do kože, čiže postihuje zamšu a okrem predchádzajúcich prejavov (zápal, začervenanie, bolesť a opuch) sa vyskytujú aj pľuzgiere a prítomná je silná bolesť. Je to závažnejšie poranenie, ktoré sa môže hojiť až mesiac,
  • popálenina III. stupňa – je závažné poranenie, ktoré postihuje všetky vrstvy kože. Táto popálenina je menej bolestivá, pretože dochádza k poškodeniu nervov v koži a prejavuje sa bielym sfarbením.
  • popálenina IV. stupňa – je najzávažnejším a najťažším typom popálenia, pri ktorom sa postihnuté tkanivo sfarbuje do čierna (nekróza), pretože dochádza k zuhoľnateniu a úplnému odumretiu tkaniva. Toto poranenie zanecháva neestetickú jazvu.

Ako postupovať pri popáleninách?

Keďže koža tvorí ochrannú bariéru medzi vonkajším a vnútorným prostredím a zabraňuje preniknutiu infekcie, je veľmi dôležité popáleniny správne liečiť, pretože vzniknutá popálenina narúša túto schopnosť.

Pri vzniku popálenia je najdôležitejšie schladiť postihnuté miesto, najlepšie studenou vodou (nie ľadovou) po dobu cca 20 minút, čím sa zmierňuje bolesť a predchádza sa tak poškodeniu hlbších vrstiev kože. Ochladiť popálené miesto môžeme aj studenými obkladmi, ktoré prikladáme na postihnuté miesto v intervaloch 5 – 15 minút.

Ďalším krokom je odstrániť šperky a odev z miesta vzniku popáleniny, okrem odevu bezprostredne prilepeného na popálenom mieste, aby sme neporušili celistvosť kože a tým nezvýšili riziko infekcie.

Ak sa na popálenine objavujú pľuzgiere, tie v žiadnom prípade neprepichujeme, pretože by sme mohli taktiež zvýšiť riziko infekcie. Na takéto popáleniny nenatierame ani žiadne oleje či mastné krémy.

Popáleniny I. stupňa môžeme liečiť doma. Vhodným prípravkom na ľahké popáleniny je kalciová masť a prípravky s obsahom panthenolu.

Vážnejšie popáleniny si vyžadujú lekárske ošetrenie. Popáleniny III. a IV. stupňa si vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici.

Babské rady na popáleniny

Medzi ľuďmi sa traduje všeličo ako účinný spôsob ošetrovania popálenín. Nie všetky babské rady sú však naozaj účinné, priam naopak, môžu spôsobiť viac škody ako osohu. Existujú však spôsoby ošetrovania, ktoré môžu pri popáleninách pomôcť a zbaviť nás ich sprievodných nepríjemných príznakov. Takéto overené a účinné babské rady sú však vhodné len na ľahké popáleniny bez výskytu pľuzgierov.

  1. Vždy je v prvom rade dôležité popálené miesto schladiť, najlepšie čistou vodou.
  2. Ak si mierne popálime prsty (napr. pri varení na horúcom hrnci), odporúča sa okamžite si chytiť ucho. Tento spôsob je účinný na rýchle uľavenie od bolesti, pretože ušnica človeka je najchladnejším miestom na tele. Len si spomeňme, koľkokrát sme sa pri varení popálili a hneď sme sa chytili za ucho aby sa nám uľavilo.
  3. Účinnou babskou radou je, prikladať si na ľahkú popáleninu obklady z rumančeka (kamilky, harmančeka). Táto rastlina uľavuje od bolesti a pomáha rýchlejšie liečiť rany. Jednoducho si pripravíme výluh tejto liečivej rastliny,  necháme vychladiť a následne prikladáme na popálenú kožu čistou látkou alebo gázou.
  4. Keďže rastlina aloe vera má protizápalový a antibakteriálny účinok, je vhodné si na popáleninu aplikovať čerstvý gél z listu tejto rastliny. Ak sa rozhodneme zaobstarať si aloe vera prípravky v ocbode, volíme také s nízkym obsahom farbív, parfumov a prísad.
  5. Levanduľa urýchľuje hojenie a uľavuje od bolesti. Kvalitný esenciálny olej z levandule je teda dobrou voľbou pri popáleninách. Rýchle hojenie prináša aj propolis, ktorý po schladení popálenia priebežne nanášame na postihnuté miesto.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY