3.9 C
Bratislava
utorok, 19 marca, 2024

V hlavnej úlohe cícer

Cícer je veľmi chutná a zdravá strukovina, nenahraditeľná nielen pre vegetariánov, ale aj pre všetkých milovníkov orientálnej kuchyne. Obsahuje bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny skupiny B, ale i draslík, horčík, fosfor. Ďalšou jeho výhodou je, že veľmi nenafukuje. Domovinou cíceru je Severná Afrika, no pestuje sa aj na juhu Európy, v Indii a arabských krajinách. Má viac odrôd, no najčastejšie sa u nás používa cícer baraní – cicer arietinum. Cícer je svetlého, guľovitého tvaru, zhruba veľkosti nášho hrachu.

Ako variť cícer

Príprava cíceru sa začína v jeho namočení do vody, cca na 8 až 12 hodín, najlepšie na noc, aby zmäkol (ideálne v chladničke, aby neskysol). Potom ho prepláchneme pod tečúcou vodou a varíme hodinu a pol v čistej vode. Počas varenia zbierame penu, osolíme až po dovarení.

Cícerová nátierka – Hummus

CícerSlovo „Hummus“ pochádza z arabského slova, znamená cícer. Aj napriek originálnemu názvu, ktorí nám pripomína „humus“ je táto nátierka neobyčajne lahodná a pre svoju špecifickú chuť populárna v Izraeli, Palestíne a iných arabských krajinách. Táto chuťovka sa vám minie bleskurýchlo, môže slúžiť ako predjedlo v kombinácii s pita – arabským chlebom, alebo slanými krekrami. Príprava nátierky je rýchla, ak využijeme konzervovaný cícer, ak ale máme dosť času tak použijeme nami do mäkka uvarený cícer.

Potrebujeme: 1 konzervu sterilizovaného, alebo uvareného cícera, 3 lyžice olivového oleja, 2 strúčiky cesnaku, soľ, biele korenie, pár kvapiek citrónovej šťavy, pasta Tahini, posekaná petržlenová vňať na chuť a dozdobenie.

Postup: Uvarený, alebo konzervovaný cícer vložíme do nádoby, rozmixujeme a pomaly primiešame olej, prelisovaný cesnak, korenie, soľ, citrónovú šťavu a Tahini pastu*. Ak je zmes príliš hustá, môžeme pridať trochu vody. Na záver ešte premixujeme dohladka. Dozdobíme petržlenovou vňaťou a podávame ako dip – omáčku k chlebu, hriankam, slanému pečivu, alebo použijeme ako nátierku na jednohubky.

Recept na domácu Tahini pastu

Aj keď Tahini bežne dostať v bio potravinách, môžete si ju pripraviť aj doma. Jedná sa o pastu pripravenú zo sezamu. Postup je takýto: ¾ šálky sezamu, 4 lyžice oleja – olivového, alebo slnečnicového, soľ. Na plech vystlaný papierom na pečenie dáme sezam a pečieme pri teplote 170 st. 15 minút. Občas pretrasieme, aby sa nepripiekli. Opražený a vychladený sezam vložíme do mixéra, pridáme soľ a postupne aj olej a vymixujeme na jemnú pastu. Pastu môžeme uskladňovať v chladničke v sklenenej uzavretej nádobe.

Cícerová nátierka s cviklou

Potrebujeme: 400g uvareného cíceru, 5lyžíc olivového oleja, 1 na drobno nakrájaná cvikla, 1 pokrájaná cibuľa, 3 strúčiky cesnaku, soľ, kúsok nastrúhaného zázvoru, trochu vody – ak je potrebná.

Postup: Na polke oleja orestujeme cibuľu, pridáme cviklu a podusíme pokým cvikla nezmäkne. Pripravenú zmes dáme do nádoby, pridáme prelisovaný cesnak, soľ, nastrúhaný zázvor, zvyšný olej a vymixujeme dohladka. Prilejeme vodu ak je zmes príliš hutná. Nátierka sa hodí na chlebík i jednohubky, dozdobíme nastrúhanou mrkvou, alebo farebnou paprikou.

Pikantný cícer na sladko

Potrebujeme: 1 konzervu scedeného a prepláchnutého cíceru (cca 400g), najemno postrúhaná kôra a šťava z 1 limetky, 1 lyžička kr. cukru, 1 lyžička garam masaly, pol lyžičky škorice, 1 lyžička oregana, 2 lyžice slnečnicového oleja, 2 malé, nahrubo pokrájané cibule, 1 nahrubo pokrájaná červená paprika a 1 zelená, bez semien, 12 cherry paradajok na polku nakrájaných.

Postup: Do nádoby dáme cícer, pridáme limetkovú kôru, šťavu, cukor, škoricu i korenie. Premiešame, aby sa cícer riadne obalil koreninami a necháme chvíľku postáť. Zatiaľ si rozohrejeme olej na panvici, pridáme cibuľu a pražíme 3-4 minútky, následne pridáme papriky a pražíme ďalšie asi 3 minútky. Zľahka premiešavame. Keď je paprika takmer mäkká, pridáme paradajky a ochutený cícer a popražíme ešte 2 minútky.

Z tohto množstva nám vyjdú asi 4 porcie. Podávame ihneď teplé s ryžou, kuskusom, alebo s arabským chlebom a bielym jogurtom. Dobrú chuť.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY