9.7 C
Bratislava
štvrtok, 25 apríla, 2024

Ultrazvukové vyšetrenie – USG

Ultrasonografia je zobrazovacia metóda, ktorá využíva ultrazvukové vlnenie vysielané a snímané sondou v ľudským uchom nepočuteľnej frekvencii. Toto vlnenie niektorými druhmi tkanív nášho tela prenikne ľahko, od iných sa zas skôr odráža a preniká len v obmedzenej miere, prípadne vôbec. Tak ako sa pečeň, slezina či cievy na obrazovke prístroja krásne zobrazia, od tkaniva kosti sa vlnenie odrazí a na monitore vidieť len tiene. Ultrazvukové vyšetrenie je bezpečné a bezbolestné.

Ultrasonografia je neinvazívnou vyšetrovacou metódou, ktorú využívajú v určitej modalite takmer všetky medicínske odbory. Uplatňuje sa pri rôznych akútnych ale aj chronických stavoch, ale i pri úrazoch. Chirurg sa pri diagnostike akútneho zápalu žlčníka bez „sona“ nezaobíde, rovnako aj traumatológ s ním rýchlo diagnostikuje závažné poranenia pečene a sleziny. Úloha ultrasonografie v gynekológii a pôrodníctve je jednoznačná, pričom dnes sa už využívajú moderné 3D a 4D modifikácie tejto zobrazovacej metódy, ktoré rodičom ukážu tvár ich očakávaného dieťaťa ešte dlho pred jeho narodením. V pediatrii slúži na skríning vrodených vývinových chýb obličiek a dysplázie bedrových kĺbov u novorodencov. Metóda sa používa aj na vyšetrenie štítnej žľazy a krku.

Ultrazvukové vyšetrenie brucha

Robí sa v dopoludňajších hodinách a nalačno. Pacient by mal mať plný močový mechúr, odporúča sa piť pred vyšetrením len čistú vodu. Večer pred vyšetrením by sa mal pacient vyvarovať aj potravinám, ktoré spôsobujú nafukovanie, najmä strukovinám, kapuste, minerálnym vodám, ale aj alkoholu. Vyšetrenie sa robí v ľahu, na brucho vám nanesú vrstvu gélu, pričom vám po bruchu budú prechádzať ultrazvukovou sondou. Vyšetrenie je možné opakovať, nijak neohrozuje zdravotný stav pacienta. Dĺžka vyšetrenia je 10-15 minút.

Lekár vidí vyšetrované orgány na monitore priamo v čase a výsledky sú k dispozícii ihneď. Toto vyšetrenie sa odporúča pri neidentifikovaných bolestiach brucha, pri pátraní po príčinách malignity, chudokrvnosti a aj pri rapídnom chudnutí.

Ultrazvukové vyšetrenie prsníkov

Okrem ultrazvukového vyšetrenia brucha a brušnej dutiny a USG v tehotenstve sa táto metóda používa aj na vyšetrenie prsníkov u žien, kde sa zisťujú možné zmeny na prsníkoch. USG vyšetrenie u žien je bezplatné a je súčasťou gynekologickej preventívnej prehliadky (uhrádza ho zdravotná poisťovňa raz za dva roky). Vyšetrenie sa robí v ľahu a výsledky z neho sa dozviete okamžite. Pri tomto type USG nie je potrebná žiadna diétna príprava, či pitný režim. Vykonáva sa v priebehu celého dňa.

Ultrazvukové vyšetrenie plodu v tehotenstve

U tehotných žien sa ultrazvukové vyšetrenie vykonáva minimálne 3x, maximálne 4x. Prvý krát je možné absolvovať ho od 6 týždňa tehotenstva, aby bol lekár vôbec schopný na „sone“ niečo rozpoznať. V tomto prípade sa vaginálna ultrazvuková sonda zavádza do pošvy. Vyšetrenie má potvrdiť, či sa tehotenstvo vyvíja normálne a nejde o mimomaternicové tehotenstvo. Už v 6.týždni tehotenstva je možné zachytiť tlkot srdiečka. Pre budúce mamičky je práve zobrazenie dieťatka na monitore fascinujúcim okamihom potvrdzujúcim graviditu. Lekár vám na vyžiadanie dokáže vytlačiť snímok z ultrazvuku, ktorý sa stáva prvou fotografiu vášho ešte nenarodeného dieťatka.

Druhé sono vyšetrenie sa zvyčajne vykonáva okolo 12 až 14.týždňa tehotenstva. Jeho cieľom je presnejšie stanoviť termín pôrodu, zisťuje sa poloha placenty, či nie je príliš nízko, hrúbka záhybu na zadnej strane šije plodu (hrubý záhyb môže byť príznakom Downovho syndrómu). Pomocou vyšetrenia sa zistí aj to, či sa nejedná o viacnásobné tehotenstvo a či srdiečko riadne bije. V tomto čase ešte nie je možné zistiť pohlavie bábätka.

Tretie ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva medzi 18. až 20 týždňom tehotenstva a štandardne už cez bruško. Vyšetrenie vtedy spresní výpočet termínu pôrodu, skontroluje množstvo plodovej vody, srdce, mozog ale i iné orgány a končatiny, ich rast a vývin. Ak je bábätko správne „natočené“, je možné rozoznať už aj pohlavie.

Zvyčajne posledný, štvrtý ultrazvuk sa vykonáva v 30. až 32.týždni tehotenstva. Zamerané je na rast bábätka, placentu a množstvo plodovej vody.

Je ultrazvuk nebezpečný?

Pozor aj na pričastý ultrazvuk. Aj napriek tomu že USG sa pokladá za bezpečnú metódu, objavili sa určité štúdie, ktoré poukazujú na možnosť prepojenia medzi častým vyšetrením USG a poškodením plodu. Lekár by mal preto toto vyšetrenie robiť len krátko, odborne a na kvalitnom sonografickom prístroji.

Ultrazvuku by ste sa mali úplne vyhnúť v raných štádiách pri potvrdzovaní tehotenstva a túto metódu radšej nahradiť tehotenským testom z krvi.

3D a 4D Ultrazvuk

Okrem „klasického“ 2D ultrazvuku majú dnes budúce mamičky podstúpiť aj 3D, či 4D ultrazvuk. Pri 3D ultrazvuku je séria klasických dvojrozmerných obrázkov zrekonštruovaná do 3D obrázka a vy tak máte možnosť vidieť na fotkách plastický obraz svojho bábätka. Poslednou „novinkou“ v sonografii je zážitkový 4D ultrazvuk, ktorý sa od 3D líši tým, že je prítomný jeden faktor navyše, a to čas. Výstupom z 4D ultrazvuku je video. 3 a 4D ultrazvuk je možné absolvovať medzi 20 až 26.týždňom tehotenstva, neskôr je už bábätko príliš veľké, aby sa celé zmestilo na obraz. Tieto vyšetrenia patria k nadštandardom a pacientky si za to priplácajú. Snímky si odnášate domov spolu aj s DVD nosičom.

Dopplerov ultrazvukový test

Dopplerov ultrazvukový test je špeciálna ultrazvuková metóda, pri ktorej sa vyšetruje prúdenie krvi do plodu cez pupočnú šnúru. Test sa vykonáva, ak dieťa nerastie predpokladaným tempom, ktorým sa zisťuje či placenta správne funguje a či má dieťa dostatočný prísun kyslíka. Využíva sa aj počas pôrodu, kedy ho možno využiť na monitorovanie tlkotu srdca dieťaťa.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY