24.5 C
Bratislava
streda, 18 septembra, 2024

Švédske kvapky

Jedna z najznámejších bylinkárok, Mária Trebenová, popísala vo svojej knihe Zdravie z božej lekárne recept na švédske bylinné kvapky. Legenda hovorí, že recept sa našiel po smrti slávneho švédskeho lekára, rektora lekárskej fakulty, Dr. Samsta, medzi jeho spismi. Doktor Samst nešťastne spadol pri jazde na koni, keď mal 104 rokov. Jeho rodičia a starí rodičia sa tiež dožili patriarchálneho veku.

Z jej knihy preto vyberáme tento unikátny recept, ktorý vraj pomáha na všetky choroby.

Malé švédske horké

Aloa ozbrojená (Aloe ferox MILL.)* 10g
Myrhovník abesínsky (Commiphora abyssinica ENGL.) 5g
Šafran siaty (Crocus sativus L.) 0.2g
Kasia úzkolistá – senné listy (Cassia angustifolia VAHL.) 10g
Gáfrovník lekársky – gáfor (Camphora officinarum NEES)** 10g
Rebarbora lekárska (Rheum officinale BAILL.) 10g
Kurkuma zedoárová – citvar (Curcuma zedoaria (BERGIUS) ROXB.) 10g
Manna (Manna) 10g
Theriak veneziánsky (Theriak venezian) 10g
Krasovlas bezbyľový (Carlina acaulis L.) 5 g
Archangelika lekárska (Archangelica officinalis HOFFM.) 10 g

Poznámka:

* namiesto aloe môžeme použiť koreň horca žltého
* ** gáfor sa používa len prírodný.

Švédske byliny dáme do dvojlitrovej fľaše so širokým hrdlom, prilejeme jeden a pol litra 38 až 40% obilného liehu (ražovice) alebo dobrého ovocného liehu a postavíme na 14 dní na slnečné miesto alebo blízko tepelného zdroja. Každý deň obsah pretrasieme, takisto ho pretrasieme, keď budeme tekutinu cediť do malej fľaše na používanie. Ostatok môžeme neobmedzene dlho nechať na bylinách. Kvapalinu nalievame do malých fliaš, ktoré dobre uzavrieme a držíme v chlade. Takto možno tento elixír udržať dlhé roky. Čím dlhšie stojí, tým je účinnejší.

Dôležité upozornenie

Všetky uvedené množstvá kvapiek treba riediť bylinným čajom alebo vodou. Z predchádzajúcich bodov Starého rukopisu jasne vidieť nezvyčajnú liečivú silu tejto zmesi bylín. Možno právom povedať, že takmer niet choroby, pri ktorej by švédske byliny nepomohli, alebo neboli aspoň základom jej liečenia.

Spôsob použitia

Vnútorne:

Profilakticky (preventívne) sa užíva podľa údajov v Starom rukopise vždy ráno a večer jedna čajová lyžička zriedených kvapiek. Pri nevoľnosti každého druhu tri čajové lyžičky. Pri zhubných (rakovinových) chorobách 2 až 3 polievkové lyžice denne nasledujúcim spôsobom: 1 polievková lyžica sa zriedi 1/8 litra bylinného čaju, rozdelí sa napoly, jedna časť sa vypije pol hodiny pred jedlom a druhá pol hodiny po jedle.

Obklady:

Podľa veľkosti ošetrovaného miesta sa vezme menší alebo väčší kus vaty, navlhčí sa švédskym horkým a priloží na postihnuté miesto, ktoré vopred natrieme bravčovou alebo nechtíkovou masťou. Na to priložíme igelit, aby sa nezašpinila bielizeň. Iba potom ovinieme šatkou alebo obväzom. Obklad necháme pôsobiť podľa druhu choroby dve až štyri hodiny. Ak to pacient znáša, môžeme ho ponechať aj na noc. Keď obklad odstránime, pokožku napudrujeme. Ak sa napriek tomu citlivým osobám pokožka podráždi, treba obklady nechať pôsobiť kratší čas, alebo ich prikladať s prestávkami. Alergickým osobám nedáme na choré miesto igelit, len ho obviažme šatkou. V žiadnom prípade nesmieme zabudnúť pokožku namastiť. Ak sa predsa urobia svrbiace vyrážky, treba použiť nechtíkovú masť.

Starý rukopis opisuje liečivosť švédskych bylín nasledovne

1. Keď ich častejšie vdychujeme alebo šnupeme, navlhčujeme krčné stavce, prikladáme nimi navlhčené plátno na hlavu, zaháňajú bolesť a závraty, posilňujú pamäť a mozog.

2. Pomáhajú pri očnom zákale a všetkých bolestiach, aj keď sú oči červené, zapálené, zakalené, zahmlené. Keď sa nimi včas navlhčujú očné kútiky alebo keď sa vlhké plátenko prikladá na zatvorené oči, odstraňujú škvrny a sivý zákal.

3. Liečia kiahne a vyrážky všetkého druhu, aj chrasty v nose alebo inde na tele, keď ich často a dobre navlhčujeme.

4. Pri bolestiach zubov dáme do trošky vody plnú polievkovú lyžicu kvapiek a chvíľu tekutinu podržíme v ústach, alebo navlhčíme boliaci zub plátenkom. Bolesť sa stratí a hnisanie prestane.

5. Pľuzgiere na jazyku alebo iné poškodenia natreté týmito kvapkami sa v krátkom čase vyliečia.

6. Keď je natoľko zapálené alebo boľavé hrdlo, že nevieme jesť, ani prehltnúť kvapalinu, užívame ráno, na obed a večer kvapky, a to tak, že ich pomaly púšťame dolu hrdlom. Utišujú zápaly a liečia hltan.

7. Ak trpíme na žalúdočné kŕče, pri záchvate užívame jednu polievkovú lyžicu.

8. Pri kolikách užívame tri polievkové lyžice, pomaly jednu za druhou. Čoskoro pocítime úľavu.

9. Po užití kvapiek sa rozptýlia vetry v tele, pečeň sa ochladzuje a mierni všetky bolesti žalúdka a vnútorností, uvoľní sa aj zápcha.

10. Sú znamenitým prostriedkom na žalúdok, keď zle trávi a neudrží potravu.

11. Pomáhajú pri bolestiach žlčníka. Treba užívať zavčas rána a navečer po jednej polievkovej lyžici kvapiek a na noc si prikladať obklady, a čoskoro zmiznú všetky bolesti.

12. Pri vodnatieľke užívame šesť týždňov zavčasu ráno a večer po jednej plnej polievkovej lyžici kvapiek v bielom víne.

13. Pri bolestiach v ušiach a šumení v ušiach sa navlhčí vata a vloží do ucha. Kvapky sú veľmi účinné a opäť vracajú stratený sluch.

14. Keď má žena bolesti maternice, podáva sa jej tri dni zavčasu ráno plná polievková lyžica kvapiek v červenom víne, po pol hodine sa trochu poprechádza a potom sa môže naraňajkovať, nesmie však piť mlieko. Po mlieku sa kvapky nemajú užívať.

15. V posledných 14 dňoch tehotenstva treba užívať zavčasu ráno a večer po jednej polievkovej lyžici kvapiek, napomáhajú pôrod. Aby ľahšie vyšla placenta, podáva sa šestonedieľke každé dve hodiny jedna plná lyžička, kým placenta nevyjde.

16. Ak sa po pôrode zapália prsné bradavky, priložené navlhčené plátenko rýchlo pomôže.

17. Zaháňajú detské kiahne. Dieťaťu podávame kvapky podľa veku, zriedené vodou. Keď kiahne usýchajú, navlhčujeme ich častejšie kvapkami, vtedy nezostanú žiadne jazvy.

18. Slúžia deťom i dospelým na vyháňanie črevných parazitov, dokonca aj pásomnice, len treba kvapky dávkovať podľa veku. Navlhčíme nimi šatku, priviažeme na pupok a stále udržiavame vlhkú.

19. Ťažkosti pri žltačke čoskoro prejdú, keď užívame trikrát denne polievkovú lyžicu kvapiek a na opuchnutú pečeň dávame obklady.

20. Otvárajú zlatú žilu (hemoroidy), liečia obličky, bez ďalšej kúry odvádzajú hypochondrické tekutiny z tela, odstraňujú melanchóliu a depresie, upravujú chuť do jedenia a trávenie.

21. Zlatú žilu (hemoroidy) otvárajú aj vnútorne, keď ju spočiatku častejšie navlhčujeme a vnútorne užívame kvapky, čím sa zlatá žila zmäkčuje. Užívať ich treba najmä pred spánkom. Zvonka prikladáme navlhčenú vatu. Rozprúdi to krv a pálenie prestane.

22. Ak niekto omdlel, otvoríme mu ústa, dáme mu za polievkovú lyžicu kvapiek a chorý precitne.

23. Použitím tohto prostriedku sa zaháňa aj tichý zrádnik (kŕče), takže časom prestane.

24. Keď žena stratila pravidelné mesačné krvácanie, alebo je prisilné, nech kvapky užíva tri dni a opakuje to dvadsať ráz. To, čo bolo prisilné, kvapky utišujú, čo prislabé, vyrovnávajú.

26. Tento prostriedok pomáha aj pri bielotoku.

27. Ak niekto dostal epileptický záchvat, treba mu ihneď na mieste podať kvapky. Chorý ich môže užívať, lebo posilňujú postihnuté nervy a telo a odstraňujú všetky choroby.

28. Liečia ochrnutie, pôsobia proti závratom a nevoľnosti.

29. Liečia aj osýpky a ružu.

30. Ak má niekto horúčku, je rozpálený alebo má zimnicu a je celkom slabý, podávame mu jednu polievkovú lyžicu kvapiek. Ak si nezaťažil organizmus inými liekmi, veľmi rýchlo príde k sebe, pulz sa znormalizuje a nech bola horúčka čo aká vysoká, chorému bude čoskoro lepšie.

31. Kvapky liečia aj rakovinu, zastarané kiahne, bradavice a popraskané ruky. Keď sú rany staré a hnisavé, alebo rastie na nich živé mäso, všetko vymyjeme bielym vínom a priložíme plátenko navlhčené v kvapkách. Odstraňujú nádory a bolesti, hoja živé mäso a rany.

32. Bez nebezpečenstva vyliečia všetky rany, či už sečné, alebo bodné, keď sa častejšie navlhčia kvapkami. Plátenko navlhčíme kvapkami a priložíme na ranu. Zakrátko zmiznú bolesti, odstráni sa aj zápal a hnis a vyliečia sa aj zastarané rany, spôsobené strelnou zbraňou. Ak sú v tele diery, vstrekneme do rán, ktoré sa nemusia vopred bezpodmienečne vyčistiť, kvapky. Keď budeme často prikladať navlhčené plátenko, rany sa v krátkom čase zahoja.

33. Kvapky odstránia všetky jazvy, aj zastarané, obyčajné rany i rezné rany, ak ich nimi asi 40 ráz navlhčíme. Rany vyliečené kvapkami nezanechajú žiadne jazvy.

34. Vyliečia všetky fistuly, aj keď sa zdali nevyliečiteľné, alebo aj keby boli staré.

35. Vyliečia všetky popáleniny, či už od ohňa, horúcej vody, alebo masti, keď sa usilovne navlhčujú. Nevytvoria sa pľuzgiere, odstránia sa zápaly, dokonca aj hnisavé pľuzgiere bez stopy zmiznú.

36. Poslúžia proti hrčiam a škvrnám, či už sú od nárazu, alebo úderu.

37. Ak niekomu nechutí jesť, vrátia mu stratenú chuť do jedenia.

38. Ak je niekto chudokrvný, kvapky mu vrátia stratenú farbu, keď ich bude užívať určitý čas vždy ráno. Prečisťujú krv, vytvárajú novú a podporujú krvný obeh.

39. Zbavujú reumatických bolestí rúk a nôh, keď ich užívame ráno a večer a prikladáme na boľavé miesta navlhčené plátenko.

40. Liečia omrznuté ruky a nohy, dokonca aj otvorené rany. Čo najčastejšie, najmä v noci, treba prikladať navlhčené plátenko.

41. Na kurie oká treba prikladať navlhčenú vatu a udržiavať boľavé miesta vždy vlhké. Po troch dňoch samy odpadnú, alebo sa dajú bezbolestne vylúpnuť.

42. Liečia aj uhryznutie besným psom a inými zvieratami; kvapky sa užívajú vnútorne, pretože liečia a ničia všetky jedy. Na ranu prikladáme navlhčené plátenko.

43. Počas epidémie moru a iných nákazlivých chorôb ich treba užívať viac ráz za deň, lebo liečia morové vredy a kŕče, dokonca aj tie, čo sú v hrdle.

44. Kto nemôže v noci dobre spávať, nech užije pred spaním tieto kvapky. Pri nespavosti nervového pôvodu treba priložiť plátenko navlhčené v zriedených kvapkách na srdce.

45. Opilec ihneď vytriezvie, keď užije dve polievkové lyžice kvapiek.

46. Ten, kto pravidelne užíva zavčasu ráno a navečer tieto kvapky, nepotrebuje nijaký iný liek, lebo posilňujú telo, osviežujú nervy a krv, odstraňujú trasenie rúk a nôh. Skrátka, zbavujú všetkých chorôb. Telo zostáva pružné, tvár mladá a pekná.

O živote Márie Trebenovej

Rakúska bylinkárka českého pôvodu sa narodila ako Mária Günzel (1907 – 1991) 27.septembra 1907 v českom Žatci. V rodine bola prostredná z troch dcér majiteľa tlačiarne, jej matka strávila celý život v domácnosti. Keď mala Mária desať rokov, utrpel otec úraz, na ktorého následky zomrel. O dva roky neskôr sa matka s deťmi presťahovala do Prahy. Prišla tam teda v čase začínajúcom prvej republiky. Mária pracovala štrnásť rokov v občianskom povolaní. Potom, čo sa v roku 1939 vydala za inžiniera Ernsta Gottfrieda Treben, presťahovala sa do Rakúska a začala napĺňať svoje životné poslanie. Počas druhej svetovej vojny občas vypomáhala u jedného sedliaka, majiteľa veľkého statku, kde sa starala o zvieratá, kone, prasatá, hydinu. V roku 1942 sa jej narodil jediný syn Kurt Dieter. Ako Mária spomínala, počas jednej prechádzky s malým Kurtom im tesne ponad hlavy preletelo bojové lietadlo. Pilot na nich nechcel namieriť, aj keď Márii sa v tej chvíli takmer zastavilo srdce. V tej istej chvíli sa slnko zatiahlo a na oblohe sa Márii ukázal nádherný zjav, ktorý jej od základom zmenil život. Milostivá Panna Mária sa na ňu usmievala. Obraz sa rozplynul a ona si spomenula na muža, ktorý jej pred rokmi v Prahe veštil. Okrem výchovy detí sa Mária začala venovať štúdiu liečivých bylín, ich vlastnostiam a využitiu. Väčšinu života pôsobila v Rakúsku a tiež v Nemecku. Veľkou známosť získala predovšetkým vďaka tzv. švédskym bylinám, ktoré spojila s legendou o znovuobjavenie dávneho receptu švédskym lekárom Samstem. Bola veľmi zbožná a často opakovala, že svoje vedomosti získavala s pomocou Panny Márie. Bola známa nielen ako znalkyňa bylín, ale predovšetkým ako špecialistka na bylinnú liečbu a alternatívne liečebné postupy, v ktorých nadviazala na tradíciu bavorského farára Sebastiana Kneippa. Ďalším silným zážitkom tejto ženy bol rok 1961, keď jej zomrela matka. Ako Mária spomína, odvtedy zistila, že má na liečivé byliny určitý cit.. Jej prvá kniha Zdravie z Božej lekárne vyšla v roku 1980 a bola preložená do vyše 20 jazykov.

Pri liečbe odporúčala prevažne domáce bylinky. Vo svojej knihe vraví:
„V čase, keď sa väčšina ľudstva priveľmi odklonila od prirodzeného spôsobu života a privodila si nesprávnou životosprávou hrozné choroby, mali by sme opäť začať vyhľadávať naše liečivé rastliny, ktorými nás Pán Boh vo svojej láskavosti od nepamäti obdarúva.

Ctihodný otec Kneipp vo svojej knihe hovorí: „Na každú chorobu vyrástla bylinka.“ Každý teda môže poslúžiť svojmu zdraviu, keď prezieravo a v pravý čas zbiera rastliny z Božej lekárne, denne alebo počas liečebnej kúry z nich pije zápar a využíva ich vo forme extraktov, mastí, obkladov, horúcich parných obkladov alebo prísad do kúpeľa. Ak sa rozhodneme užívať liečivé rastliny, treba začať s bylinami prečisťujúcimi krv, ako sú cesnak medvedí, pŕhľava dvojdomá, veronika lekárska, púpava lekárska a skorocel. Kúry z týchto bylín, užívané presne podľa návodu, nemôžu nikdy uškodiť.“

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY