-0 C
Bratislava
utorok, 19 marca, 2024

Krv v stolici? Pravdepodobne za to môžu hemoroidy

Čo sú to hemoroidy

Hemoroidy sú ochorením žíl v konečníku alebo v okolí análneho otvoru. Na žily je vyvíjaný tlak, ktorým sa znižuje prietok krvi a tá sa v nich následne hromadí. Žilové spletence opuchnú a rozšíria sa a vzniká zápal. Ľudovo sa tomuto ochoreniu hovorí aj „zlatá žila“. Hemoroidy sa delia na vnútorné a vonkajšie. Hemoroidy sú civilizačným ochorením a postihujú vyše 50% ľudí vo veku medzi 25 až 55 rokov.

Príznaky hemoroidov

Najčastejšími znakmi tohto ochorenia je opuch a bolesť v konečníku, svrbenie, pálenie, krv alebo hlieny v stolici.

Príčiny vzniku

Ak vynecháme dedičné faktory, najväčšími faktormi na vznik tohto ochorenia sú dlhodobé sedavé zamestnanie (práca v kancelárii, alebo za počítačom, šoféri z povolania), obezita, nedostatok pohybu, zlá životospráva, ťažká fyzická práca, alebo dvíhanie ťažkých bremien (kulturisti, pracovníci sťahovacích spoločností). Choroba sa môže objaviť aj u žien v tehotenstve pri tlačení plodu na konečník, najmä v treťom trimestri, alebo sa vyskytne po pôrode – pôrodným tlačením.

Liečba hemoroidov

Téma hemoroidov je ešte stále tabuizovaná a mnoho ľudí sa hanbí vôbec zájsť k lekárovi so svojimi ťažkosťami. V prípade, že ale máte v stolici krv, je lepšie vyhľadať odborníka. Pri správnej starostlivosti a rýchlom podchytení je však chirurgický zákrok potrebný len výnimočne a dokonca pre seba môžeme veľa urobiť aj sami, a to dodržiavaním nasledujúcich odporúčaní.

  1. Vláknina – pri liečení, alebo aj pri prevencii je veľmi dôležitá skladba stravy. Vynechajte mastné a pikantné jedlá, červené mäso, pečivo a cukry. Do denného jedálnička naopak doplňte veľa vlákniny vo forme čerstvého ovocia a zeleniny, ako jabĺk, hrušiek, mrkvy a šalátov.
  2. Pitný režim – stop káve a alkoholu. Denne vypite aspoň 1 liter vody izbovej teploty. Pitný režim doplňte o bylinkové čaje. Čaje vám pomôžu na prečistenie zanesených čriev a detoxikovanie celého organizmu od usadených škodlivín. Skúste čaj z harmančeku, púpavy, benediktu, alebo repíka.
  3. Pohyb – snažte sa každý deň o nejakú nenáročnú fyzickú aktivitu. Postačí rýchla chôdza, plávanie, alebo práca v záhradke. Ak máte sedavé zamestnanie, robte si každú hodinu malé prestávky a prejdite sa pár krát po miestnosti. Dbajte tiež na správne – vystreté sedenie. Všímajte si, či si pri sedení netlačíte na zadok. Aj to môže mať za následok vznik hemoroidov.
  4. Oblečenie – noste vzdušné oblečenie a bavlnené spodné prádlo. Snažte sa „nezapariť“ spodné partie.
  5. Stolica – má byť mäkká a pravidelná. Zväčšené žily v konečníku často spôsobuje veľký tlak pri vyprázdňovaní. Urobte si každý deň dostatočný čas na stolicu a neberte si so sebou na toaletu čítanie.
  6. Hygiena – zvýšte análnu hygienu. Po stolici sa vždy osprchujte.
  7. Bremená – nosenie ťažkých bremien zvyšuje riziko tvorby hemoroidov. Odnaučte sa preto niesť ťažké nákupy v rukách a neprepínajte sa pri zdvíhaní ťažkého nábytku. Často krát majú s hemoroidmi problém aj matky s malými deťmi vo veku jedeného roku až dvoch, ktoré ich denne nosia po rukách, neuvedomujúc si, že dvíhajú aj pätnásť kíl živej váhy.
  8. Kostihoj lekársky – má protizápalové, upokojujúce a antibakteriálne účinky a zastavuje krvácanie rán. Spravte si obklad z kostihoja na postihnuté miesto
  9. Sedacie kúpele – kúpele v dubovej kôre sú veľmi účinné, zmiernia bolesť, zastavia krvácanie a zúžia cievy. Dubovú kôru si kúpte v lekárni a pripravte podľa priloženého návodu. Podľa možností si kúpeľ urobte vo väčšom lavóre, prípadne vo vani. Pozor – dubová kôra farbí! Sedacie kúpele je potrebné opakovať viac krát do týždňa behom liečby pokým príznaky nepomiznú. Pre ľudí, ktorí si nemôžu spraviť sedací kúpeľ, prikladajte si na konečník gázu namočenú do odvaru z dubovej kôry.
  10. Nechtíková masť – na vonkajšie hemoroidy odporúčame nechtíkovú masť, regeneračná masť zvlhčuje okolie a pomáha pri hojení rán. Je ideálna aj po tvrdej stolici.
  11. Špeciálny tip: vankúšik – v zdravotníckych potrebách si zakúpte špeciálny kruhový vankúšik s otvorom pre zadok. Pri dlhodobom sedení sa výrazne zmierňuje tlak na konečník.

Prevencia proti hemoroidom

V prípade, ak ste už mali v minulosti problémy s hemoroidmi, alebo k nim máte predpoklady, je veľmi dôležitá prevencia. Treba zdôrazniť, že toto ochorenie je najmä civilizačné a nevyskytuje sa u žiadnych iných živočíšnych tvorov, len u ľudí.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY