5.1 C
Bratislava
sobota, 7 decembra, 2024

Srdcovník obyčajný

Latinsky

: Leonurus cardiaca
Ľudovo: srdcovník, srdečník,leví chvost.
Čeľaď: hluchavkovité

Srdcovník obyčajný je vytrvalá 0,5 až 1,5 meter vysoká bylina. Vyznačuje sa bohato vetvenou štvorhrannou stonkou s červenofialovým nádychom. Listy sú križmoprotistojné, na líci tmavozelené, na rube svetlé, so zúbkovitým okrajom. Kvety majú svetlofialovú, bledočervenú až ružovú farbu. Plody tvoria podlhovasté, trojboké, svetlohnedé, lesklé tvrdky.

Výskyt

Vyskytuje sa v strednej a východnej Európe, Severnej Amerike a Ázii, hlavne na suchších miestach, popri cestách, na pasienkoch a lúkach.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbiera sa kvitnúca vňať. Zrezávajú sa vrchné, 30 až 40 cm dlhé časti stoniek, alebo bočných výhonkov. Droga by nemala obsahovať plody so semenami. Suší sa v tieni, v tenkých vrstvách alebo zavesená vo zväzočkoch.

Účinné látky

iridoidy (napr. leonurín), bufenolické kardenolidy a alkaloidy (napr. leonokardín, stachydrín,), triesloviny, horčiny, flavonoidy (kvercetín, rutín), kardioaktívne glykozidy (leonuridín), organické kyseliny (napr. kyselinu citrónovú, jablčnú, mliečnu a vinnú), živice a éterické oleje

Využitie

Srdcovníková vňať znižuje krvný tlak a má ukľudňujúci a močopudný účinok. Používa sa na problémy s prostatou. Upravuje srdcovú činnosť. Používa sa pri liečení nervových chorôb a srdcových neuróz. Nálev pripravíme z 1 kávovej lyžičky na jednu šálku. Pijeme 2 – 3krát denne.

Kontraindikácie

Srdcovník aplikovaný vo vyšších dávkach a v gravidite môže mať toxické a vedľajšie, zdraviu škodlivé účinky. Preto je potrebné pred tým, než ho začneme používať, poradiť sa s lekárom. Spôsobuje „riedenie krvi“, preto by ho nemali brať ľudia užívajúci látky brániace zrážanlivosti krvi (aspirín a iné) a ľudia s poruchami zrážanlivosti krvi. U citlivých osôb môže vyvolať alergické reakcie.

Zaujímavosť

Srdcovník je liečivá rastlina, ktorá priaznivo pôsobí najmä pri srdcových ťažkostiach. Rodové meno Leonurus znamená „leví chvost“. Je odvodené z latinského slova „leo“=“lev“ a z gréckeho „oura“=“chvost“. Niekedy sa uvádza aj názov „levie ucho“. Druhové meno cardiaca pochádza z gréckeho slova „kardiaca“=„srdce“.

Motto

Pokojné je srdiečko, keď zbiera srdcovník.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY