14.2 C
Bratislava
štvrtok, 12 septembra, 2024

Spievajúce misky liečia

Spievajúce misky

, známe tiež ako tibetské, či himalájske misky sú „druhom zvončeka, klasifikovaného ako stojací zvon“. Misky majú svoj pôvod v Ázii, používali ich už starí šamani pri svojich rituáloch, ich presný pôvod je však nejasný. Niektoré povery vravia, že misky majú svoj pôvod v Tibete, nakoľko práve v tibetskom budhizme hrala hudba vždy podstatnú úlohu na ceste k duchovnému osvieteniu. A práve jedno staré tibetské učenie hovorí, že ten, kto pozná tajomstvo zvuku, pozná aj tajomstvo vesmíru.

V niektorých zdrojoch sa zas hovorí, že spievajúce misky pochádzajú z Indie a tieto misky slúžili na žobranie. Taktiež sú spájané s dekoratívnymi zvončekmi vyrobenými na hodvábnej ceste medzi Blízkym Východom a Západnou Áziou. Ešte väčšou zvláštnosťou je materiál. Misky boli podľa rôznych zdrojov vyrobené buď z piatich, siedmich alebo deviatich kovov. Podľa legiend je jedným z nich meteorické železo, ktoré môže za ich unikátny zvuk.

Spievajúce misky sa dnes používajú na celom svete na meditačné účely, muzikoterapiu, relaxáciu a celkovú pohodu. Často sa využívajú aj na harmonizáciu čakier. Vyrábajú sa v Nepále, Indii, Číne, Kórei, či Japonsku.

Misky sa odlievajú a ručne tesajú zo zliatiny 7 kovov (meď, cín, ortuť, olovo, zlato, striebro a železo), ktoré sú priradené k siedmim základným planétam slnečnej sústavy. Podľa nich sa zlato priraďuje Slnku, striebro Mesiacu, ortuť Merkúru, meď Venuše, železo Marsu, cín Jupiteru a olovo Saturnu. Každý z kovov vydáva iný zvuk a spoločne vytvárajú jedinečnú harmóniu.

Niekedy sa misky gravírujú budhistickými znakmi a symbolmi, zdobia farbami, či inými dekoračnými prvkami. Sú rôznej veľkosti a tvarov, plytké, či hlboké, okraje viac, alebo menej zaguľatené.

Zvuk pritom vzniká úderom paličky, alebo trením klopadla na hranu misky, ktorá sa celá rozvibruje. Zvuky sa skladajú z prvotných – základných tónov a doplnkových – alikvotných tónov. Taktiež výška tónov a ich zafarbenie súvisí s veľkosťou misky, silou trenia, či úderu a rýchlosťou, akou hýbeme s paličkou. Tie sú väčšinou celodrevené, alebo drevené, potiahnuté plsťou, alebo ovčou vlnou. Paličku je potrebné ťahať po vonkajšom obvode misky a tým sa rozozvučí, pri hraní na nej nezabúdajte na správne držanie, bez utlmovania zvukov prstami, teda správne ju chytáme na špičkách prstov, alebo ju máme položenú na otvorenej dlani. Nádherné zvuky bude miska vydávať ak ju napustíte vodou. Dokonca sa na nej môžu vytvoriť fontánky, či mandaly. Pre lepší zvuk misiek je možné ich vystlať látkovou podložkou v tvare kruhu.

Spievajúce misky svojim zvukom pôsobia relaxačne, vedia odstrániť stres, harmonizujú, dodávajú energiu, preto sú vhodné pri meditáciách a iných očistných, či magických úkonoch. Pokiaľ by ste si radi vychutnali gongové melódie spievajúcich misiek, nechajte sa uniesť nasledujúcim videom a ponorte sa do inšpiratívnej meditácie.

https://www.youtube.com/embed/TtG6jHJW1nU

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY