13.2 C
Bratislava
sobota, 12 októbra, 2024

Smrek obyčajný

Latinsky:

Picea abies
Čeľaď: borovicovité (Pinaceae)

Smrek je najrozšírenejší ihličnatý strom na Slovensku. Dorastá do výšky 50–70m a celkovo sa dožíva 200-300 rokov. Korunu má kužeľovitú. Jeho korene rastú plytko v zemi, kmeň zvykne mať priemer od 1-1.5m, v pôde je slabo ukotvený. Má hranaté a špicaté tmavozelené ihlice (dlhé asi 1-1,5 cm), ktoré obrastajú celý konárik a vydržia naň 7-9 rokov. Jeho charakteristické šišky rastú najprv smerom nahor, po opelení vetrom sa začnú skláňať smerom nadol.
Kvitne od apríla do mája.

Výskyt

Vyskytuje sa v strednej, juhovýchodnej a severovýchodnej Európe. Na našom území sa prirodzene vyskytuje na jeho celej severnej a strednej časti. V nadmorskej výške okolo 1500m je prirodzenou hranicou lesa.

Časti, ktoré sa zbierajú

Živica, výhonky z koncov konárikov, ihličie a šišky. Zbierajú sa približne od konca marca a až do polovice mája.

Využitie

  • v alternatívnej medicíne sa výluh zo smrekového ihličia využíva pri bolestiach chrbta, kĺbov a na opuchy, vrátane reumatických opuchov. Pôsobí utišujúco na zápaly, ukľudňuje bolesti súvisiace s nervstvom
  • mladý strom do výšky 250cm sa využíva ako vianočný stromček
  • drevo zo smreka sa využíva v papiernictve, staviteľstve, nábytkárstve a pri výrobe hudobných nástrojov, a to najmä huslí, kontrabasu, pianína a violy

Pestovanie

Čo sa týka pôdy a geologického podložia, smrek je v tomto tolerantný. Dokáže tvoriť porasty aj na vyvretých horninách a rôznych druhov vápencov. Na chudobných piesčitých pôdach a kyslých rašelinách sa mu nedarí.

Zaujímavosť

V ľudovej tradícii sa smrek považuje za symbol krásy a mladosti. Navádza na rozdelenie starého a nepotrebného k novému a užitočnému.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY