17.8 C
Bratislava
pondelok, 28 apríla, 2025

Slintačka a krívačka: Hrozí nám nebezpečenstvo?

Slintačka a krívačka sa objavili aj u nás po viac ako 50 rokoch. Ide o jednu z najnákazlivejších infekčných ochorení na svete a postihuje hlavne kravy, ošípané, kozy, ovce, jelene a aj niektoré exotické zvieratá ako lamy a ťavy. Vírus spôsobuje veľké obavy nie len u chovateľov týchto zvierat ale aj medzi bežnou populáciou.

Len pred nedávnom skončila pandémia COVID-19 a už tú máme ďalšiu. Slintačka a krívačka je ochorenie, ktoré sa týka zvierat. Prenos na človeka je mimoriadne vzácny, takže sa o svoje zdravie obávať nemusíte. Predstavuje riziko hlavne pre hospodárske zvieratá, párnokopytníky. Pre kone, mačky, psov a ďalšie zvieratá ochorenie nepredstavuje riziko.

Slintačka a krívačka (SLAK)

Ochorenie spôsobuje  RNA vírus z čeľade Picornaviridae, rodu Aphtovirus. Na svete existuje celkom 7 sérotypov, ktoré sa delia na ďalšie podtypy. Vírus je vysoko odolný voči vonkajšiemu prostrediu a jeho prežitie závisí od viacerých faktorov ako teplota, vlhkosť, pH,…

  • v sene a slame cca 20 týždňov
  • na vyschnutých zvieracích výkaloch cca 14 dní
  • v moči asi 39 dní
  • v blate až 6 mesiacov
  • na pôde v lete asi 3 dni
  • na pôde v jeseni až 28 dní

Vírus slintačky a krívačky sa šíri hlavne priamym kontaktom infikovaného zvieraťa, slinami, močom, výkalmi. Môže sa prenášať aj vzduchom alebo nepriamo prostredníctvom nosičov (krmivo, podstielka, močovka, dopravné prostriedky, …). Tým môže byť aj človek, ktorý ho môže preniesť na oblečení, topánkach, alebo sa vírus zachytí na jeho koži či sliznici (ak ho vdýchne).

Príznaky slintačky a krívačky na zvieratách

Medzi prejavy ochorenia patri tvorba pľuzgierov v ústnej dutine a okolo kopýt. Pre zvieratá to je bolestivé, preto slintajú a krívajú. Ďalšie príznaky môžu byť horúčka, pokles produkcie mlieka, nepokoj až apatia.

Slintačka a krívačka
https://commons.m.wikimedia.org/w/index.php?search=slinta%C4%8Dka+a+kr%C3%ADva%C4%8Dka&title=Special:MediaSearch&type=image

Slintačka a krívačka – prenos na človeka

Je slintačka nákazlivá?

Túto otázku si kladie teraz veľa ľudí. Slintačka a krívačka (SLAK) je vysoko nákazlivé ochorenie, ale len u zvierat, konkrétne párnokopytníkov. Prenos na človeka je veľmi zriedkavý a výnimočný a doteraz sa vie o cca 40 prípadoch. Medzi prvými infikovanými boli v roku 1834 traja veterinári, ktorí sa úmyselne nakazili (pili surové mlieko z infikovaných kráv). V ďalších prípadoch išlo o ľudí, ktorí boli v úzkom kontakte s infikovanými zvieratami.

Infekcia sa v týchto pár prípadoch prejavila

  • horúčkami
  • pľuzgiermi na prstoch rúk a nôh
  • bolesťou v krku
  • aftami v ústnej dutine a na jazyku

Tieto príznaky behom 1 až 2 týždňov zmiznú

Prenos z človeka na človeka sa nepotvrdil.

Slintačka u detí

Slintanie u malých detí je bežné hlavne keď im rastú zúbky. Nejde o ochorenie ale o prirodzený stav, kedy deti cítia v ústnej dutine menšie nepohodlie. K zvýšenej tvorbe slín dochádza aj počas zápalov ústnej dutiny.

Ďalším podobným ochorením je aj herpetická gingivostomatitídy, ktorú vyvoláva vírus herpes simplex 1. Prejavuje sa teplotou, únavou a výsevom menších bolestivých vriedkov v ústach (na ďasnách, podnebí alebo na jazyku). Ide o prejav prvého stretnutie organizmu s vírusom HSV a preto môžete tieto príznaky často pozorovať u detí.

Podobné názvy rozdielne choroby

Slintačka a krívačka má podobný názov ako choroba ruka-noha-ústa (známa aj ako siedma choroba) v anglickom jazyku.

Slintačka a krívačka – foot and mouth disease

Siedma choroba ruka-noha-ústa  – hand, foot and mouth disease

Aj keď sú názvy chorôb v anglickom jazyku podobné ide o rozdielne ochorenia, ktoré spôsobujú rozdielne patogény. Siedmu chorobu spôsobuje často vírus Coxsackie a Entero 71. Slintačku a krívačku u zvierat spôsobuje aftavírus z čeľade Picornaviridae.

Slintačka a krívačka. Mlieko

Slintačka a krívačka – konzumácia mlieka a mliečnych výrobkov

Konzumácia pasterizovaného mlieka nie je pre ľudí nebezpečná, ani v prípade ak mlieko pochádza z infikovaných kráv. Pri pasterizácii sa mlieko ohreje na teplotu 72°C na 15 sekúnd. Pri tejto teplote dochádza k zničeniu všetkých choroboplodných zárodkov vrátane vírusu, ktorý spôsobuje slintačku a krívačku.

K infikovaniu človeka dochádza len zriedka a len pri opakovanej konzumácii vysokého množstva silne kontaminovaného nepasterizovaného mlieka. Keďže sa u nás mlieko pasterizuje nemáte sa čoho obávať.

Šírenie vírusu je u nás monitorované a infikované zvieratá sa utrácajú v celých chovoch a ich okolí. Riziko, že by ste zjedli kontaminované mlieko alebo mäso je naozaj minimálne, rovné nule.

ZDROJ:

svps.sk/slintacka-a-krivacka-je-pasterizovane-mlieko-a-mliecne-vyrobky-bezpecne-na-konzumaciu/

woah.org/en/disease/foot-and-mouth-disease/

Obrázky: pexels.com, wikimedia commons

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY