7.9 C
Bratislava
utorok, 19 marca, 2024

Sladké drievko – Sladovka hladkoplodá

Latinsky: Glycyrrhiza glabra L.
Iné názvy: lekorica, sladké drevo, sladký koreň

Sladovka hladkoplodá je trvalá rastlina väčšieho vzrastu, rozmerov do 2 metrov, z čeľade bôbovitých. Z jej hlavného koreňa vyrastajú odnože a pakorene, listy sú nepárno perovito zložené, na rubovej strane lepkavé, kvety ružovofialové dlhé 8 až 12 mm, združené v strapcoch. Plody 15 až 25 mm dlhé, ploché, nerozpadavé struky tmavohnedej farby, v ktorých sa nachádza 3 – 5 lesklých semien. Rastlina kvitne od júna do júla.

Rastlina má rada slnečné prostredie, jej pravlasťou je východné Stredomorie a juhozápadná Ázia. U nás je šľachtená, rozmnožujeme ju vegetatívne.

Na liečebné účely sa používa koreň a pakorene.

Tie sa zbierajú najmä na jeseň, sušia sa ošúpané a posekané na kúsky. Práve koreň je sladkej chuti, podľa ktorej je odvodený aj názov rastlinky. Jeho aktívna zložka sa nazýva glycyrrhizín, ktorý je zodpovedný aj za vedľajšie účinky rastliny, ako zvyšovanie krvného tlaku, či zadržiavanie sodíka a vylučovanie draslíka. V posledných rokoch farmaceutický priemysel priniesol aj flavonoidové sladovkové extrakty bez glycyrrhizínu.

Hlavné liečivé účinky:

Rastlina je súčasťou čajov proti kašľu, keďže obsahuje triterpénsaponíny, ktoré zrieďujú slizy a podporujú vykašliavanie. Pomáha aj pri prechladnutí, zápaloch priedušiek, pľúc, bronchitíde i astme.

Okrem toho pomáha pri liečení vredov žalúdka a dvanástorníka, rôznych tráviacich ťažkostí a zápalov, zápche, mierne detoxikuje. Je účinná pri zníženej funkcii nadobličiek a prináša úľavu pri symptómoch menopauzy, podporuje tvorbu ženských hormónov a pomáha aj pri nepravidelnej menštruácii.

Flavonoidy sú zas zodpovedné za antioxidačné účinky – účinky spomaľujúce starnutie.

Príprava sladovkového čaju: 1 vrchovatá kávová lyžička na 2 dl vriacej vody, nechať lúhovať 10 – 15 minút, pije sa 2 – 3 x denne po hlavnom jedle. Bez konzultácie lekára neužívať dlhšie ako 4 týždne.

Zaujímavosti: Sladké drievko nájdete aj v cukrovinkách, napríklad v pelendreku, ale rastlina má aj veľký význam pri výrobe iných liekov, v čínskom liečiteľstve je sladké drievko jednou z najčastejšie používaných rastlín, pár tisíc rokov.

Kontraindikácie: Dlhodobé užívanie sa neodporúča, nakoľko väčšie množstvá môžu spôsobiť zadržovanie vody, zvýšenie krvného tlaku a potlačeniu tvorby moču. U fajčiarov a alkoholikov môže vyvolať neurotické, či iné psychické poruchy. Nepoužívať ani pri chorobách pečene a počas tehotenstva.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

3 KOMENTÁRE

Komentáre sú uzavreté.

POSLEDNÉ ČLÁNKY