23.9 C
Bratislava
pondelok, 22 júla, 2024

Senovka grécka

Latinsky

: Trigonella foenum-graecum L.
Ľudovo: seno grécke, senenka grécka, semeno kozorožcové, pískavíca, fenygrek, methi, fenugreek
Čeľaď: bôbovité

Táto bylinka s trojpočetnými listami pripomínajúcimi lucernu vyrastá do výšky 0,1 až 0,5 metra. Kvietky sú malé, žltastobiele, dlhé 10 až 18 mm. Struky zobáčkovité, dlhé 15 cm, vzpriamene odstávajúce. Semená sú veľmi tvrdé, majú kosoštvorcovitý tvar a nepríjemný zápach (ako zápach capa). Chuť je horkastá.

Výskyt

Pravlasťou tejto bylinky je Ázia, ako liečivá bylina sa pestuje aj v južnej Európe.

Časti, ktoré sa zbierajú

Zbierame semená. Kosíme celé rastliny, keď už dozrela väčšina plodov (strukov), najmä spodné, viaže me do snôpkov, necháme na poli uschnúť, opatrne odvezieme (aby sa semená nevysypali) a vymlátime. Uskladnené semená častejšie prehadzujeme, aby nesplesniveli. Uschovávame dobre uzavreté a chránime pred svetlom, vlhkom a hmyzom.

Účinné látky

Slizy, steroidné saponíny, flavonoidy, éterický olej, steroly, bielkoviny, mastný olej

Využitie

Pôsobí priaznivo na žalúdočnú a črevnú činnosť. Tlmí hyperaktívnu kyslosť a pálenie v žalúdku, pričom nedráždi žalúdok. Znižuje hladinu krvného cukru. Veľmi dobré výsledky sú pri znižovaní cholesterolu v krvi.

Zabraňuje nafukovaniu, znižuje horúčku, pomáha pri bušení srdca a chrápaní, napomáha látkovej premene.

Senovka je známa pre svoj stimulujúci vplyv na tvorbu materského mlieka u kojacich žien a má tiež pozitívny vplyv na zväčšenie objemu prsníkov.

Odvar zo semien Gréckeho sena je veľmi prínosný pre boľavý krk, bolesť hrdla a angínu, uľahčuje vykašliavanie, môže sa pritom zmiešať s medom.

Grécke seno býva súčasťou mnohých zmesí korení, ako napr. indické karí, sambar, berbere, v Bulharsku čubrica. Používa sa k aromatizácii syrov, strukovinových pokrmov, pridáva sa do cesta k ochuteniu chleba a ďalšieho pečiva. Rovnako do cibuľových, zemiakových a hubových polievok.

Zvonka možno kašičku z nej použiť na obklady pri zápaloch a vyrážkach.

Kontraindikácie

Nie sú známe.

Zaujímavosť

Podľa zistení jednej zo štúdii to vyzerá, že zložka diosgenin zo Senovky gréckej má potenciál ako preventívny agent pri rakovine hrubého čreva.

Motto

Senovka na pekné prsia.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY