16.9 C
Bratislava
pondelok, 9 septembra, 2024

Rebríček obyčajný

Latinsky

: Achillea millefolium L.
Ľudovo: myší chvost, husí jazýček, venušine mihalnice, jazýček, papradec
Čeľaď: astrovité

Je to trváca bylinka, dorastajúca do výšky 1 metra. Má zväzok podlhovastých prízemných listov, priamu husto olistenú stonku, ukončenú úborovými chocholíkmi so špinavobielymi obojpohlavnými kvetmi, ktoré majú na obvode piestikovité lupienky bielej, niekedy ružovej, alebo červenej farby. Kvitne od júna do októbra.

Výskyt

Vyskytuje sa po celej Európe a aj v Ázii. Rastie na polosuchých lúkach, pasienkoch a poľných medziach. Aj u nás ju nájdeme.

Časti, ktoré sa zbierajú

Základom je nezbierať zdrevnatené časti rastlinky, ale iba vňať a kvety. Ideálne je zbierať len byliny s bielymi kvetmi, v čase keď začínajú kvitnúť. Rebríček dostať aj v lekárňach.

Využitie

V kuchyni čerstvé jemne nasekané lístky sú vhodné ako korenina pri príprave mastných jedál, šalátov, syrov i polievok. Poslúži aj ako prírodný repelent proti komárom stačí ho poriadne rozotrieť po pokožke.

Čaj je vhodný na: pri poruchách trávenia, žalúdka, pečene, žlče, na podporu chute do jedla, zmierňuje nadúvanie, pri vysokom krvnom tlaku.

Sedací kúpeľ pomáha pri poruchách menštruácie, hemeroidoch, svrbeniach pošvy.

Ako obklad je výborný pri zraneniach, len priložiť na rany, zlepší hojenie a má protizápalové účinky, zmierni bolesti pri kŕčových žilách.

Kontraindikácie

Vnútorné užívanie treba obmedziť pre značné množstvo jedovatých látok (bolesti hlavy a omámenie). Nevhodné v tehotenstve, pri bradikardii, pri problémoch so zrážanlivosťou krvi a pro chorobe obličiek. Počas aplikácie rebríčka sa vysoko neodporúča pitie kávy a alkoholu. U citlivých jedincov sa môže objaviť kontaktná dermatitída, fotosenzibilita a iné alergické reakcie.

Zaujímavosť

Jej latinský názov „Achillea millefolium“ je odvodený od slávneho gréckeho hrdinu Achillea. V čase trójskych vojen sa rebríček pravdepodobne používal na liečenie ťažko sa hojacich rán. Vďaka ďalekosiahlej histórii využívania jeho liečivých účinkov mu právom patrí pomenovanie najstaršej rastliny ľudového liečiteľstva.

Motto

Keď armáda nemá lieky, príde na pomoc rebríček.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY